Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem nové auto v benzínu nebo ojeté v naftě?

Zdravím. otázka zní jasně. líbí se mi model škoda scala, bohužel se už v naftě nevyrábí. motorům moc nerozumím ale láká mě nižší spotřeba u naftového motoru. jaký máte vy názor? ojetými autem myslím 30 tisíc km max.

P.S. proč už se v dieselu nevyrábí, když má nízkou spotřebu s lehkou nohou do 4,5 l/100km, zatímco benzíňák o litr víc?
Spotřeba je pro mě nejdůležitější,aby byl provoz nejlevnější. budu jezdit cca 2krat týdne do práce 100km (a dalších 100km zpět) po dálnici + jednou týdně cesta po městě na nákupech

děkuji

Ono ide o oxid dusný a bez filtra pevných častíc nie je dízel žiadne terno. Na EK a STK to technici vedia a preto aj pri novom voze na prvej kontrole vytočia motor min. na 7000ot.min., aby šetrílkovi vyletel bordel z katalyzátorov z výfuku na čidlo. Vozidlo neprejde ak technik nedostane všimné prípade tesne pred EK sám majiteľ na dvojke do mierneho kopca nevytúruje vozidlo až bude potrubie do ruda sfarbené.

V prípade benzíňákov sa dá velice úspešne znížiť emisia, spaľovanie, dekarbonizácia o 2/3-ny aj bez katalyzátora vyvíjačom HHO (chce to pre malé a stredné vozy výkonnejší alternátor aspoň 350A a Pb baterku-y min. 240Ah) podľa kapacity článkov HHO a množstva pridaného hydroxidu draselného do destilky. Lenže tento spôsob subsidiárneho HHO vyvíjača montovaný pre benzínové motory nie je v EU dovolený ako napríklad v U.S.A.

Ukaž mi diesel co točí 7 000 :D :D
Ano, vytáčí to nesmyslně do omezovače, což je +- 5000 ot. Kupodivu nejmenší problémy s tím mají ještě staré diesely bez DPF, nebo někdo kdo fakt jezdí a nebojí se na to šlápnout. Kdo točí pořád 2000, protože brečí že mu vyleze spotřeba o deci nahoru, tak ať se potom nediví, že z vejfuku vyletí saze a neprojde... Třeba kloboučníci co mají 2.0 Tdi a jezdí na okreskách 70 :-D

Oxidů dusíku se dá zbavit disociací, je to samozřejmě na úkor výkonu a byla to právě jedna z věcí v té dýzlové bráně (dieselgate), že pokud nebyl motor v režimu kontroly emisí, tak ty oxidy dusíku nerozkládal a pouštěl ven a tím zbyl větší výkon. (Jinak získávat teplo spalováním dusíku je nepřípustné, smí se spalovat akorát uhlík a vodík, z uhlíku je CO2 a z vodíku voda a to jsou jediné dvě složky, které jsou v emisích ideálního motoru. Žádné jiné složky by tam být neměly.)
U nafťáků jsou problém pevné částice, kterých se dá částečně zbavit filtrem, ale pořád ty nejmenší projdou.
Ale tak pár let a už nebudou ani benzíňáky ani nafťáky, už jen baterky a vodík. Chtěl jsem napsat a koně, ale i ty už jsou zakázané, nebo se k tomu směřuje https://e.metro.cz/default.aspx?d=13.01.2022&e=ME-PRAHA#strana=2 (Praha prý není zdaleka první, která koně zakazuje, i když tady jen o zrušení "parkoviště" takže nebudou ani auta ani koně a asi budeme chodit pěšky).

S LPG taky ne. A souhlasím s tím, to do podzemí nepatří.
Můžou lidi argumentovat, že je to dnes bezpečný, ale mně samotnýmu se u auta stalo, že mi přes noc vyfičela celá LPG nádrž, kterou jsem předtím natankoval. Celých 45 litrů tekutýho propanbutanu, kvůli špatnýmu multiventilu na nádrži. A představ si, co by to udělalo v podzemní garáži.

Podla mna neplati.
Mam naftak, najazdenych nieco cez 100k a ziadna udrzba sa nekonala. Mozno to plati u naftako, co maju 200-300k, mozno nejake vytunene TDi a pod.
k tomu zohratiu mam tiez poznamku.
Jazdim s Megaonm, co je 1.5l diesel. Zohreje sa celkom slusne rychlo, pri tom ako idem do mesta, tak v cca polovici, cize asi po 7-8km.
Teraz jazdim uz asi 2 mesiace s Arkanou, co je 1.3l benzin...na moje pocudovanie sa zohrieva uplne rovnako, dokonca pocitovo este neskor ako ten diesel.

Neviem ake premenne zahrnul v tom, ale diesel aj benzin boli v rovnakej vybave za podobne peniaze a kedze benzin ma spotrebu do 7l a diesel 4l, nafta je lacnejsia ako benzi nevidim dovod pri takychto autach kupovat benzin.
Ako som povedal po 100k som absolvoval len bezne prehliadky a dolievanie oleja a teraz ma cakaju prve vacsie investicie....vymena baterie, brzd a prachove krytky stabilizatorovych tyciek...cize to iste, co by ma cakalo na benzine.
Je mozne, ze sa to zacne lamata medzi 100-200k, ale to neviem, ci uz to auto budem mat.
Musim, ale povedat, ze reanualtacke 1.5d su naozaj dobre motory, aj po rokoch kultivovany chod za studena, ziaden cierny dym a ked som raz stal vedla rovnako stareho Citronea s rovnakym najazdom a nastartovali sme motory bol to obrovsky rozdiel vo zvukovom prejave aj optickom.