Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem nové auto v benzínu nebo ojeté v naftě?

Zdravím. otázka zní jasně. líbí se mi model škoda scala, bohužel se už v naftě nevyrábí. motorům moc nerozumím ale láká mě nižší spotřeba u naftového motoru. jaký máte vy názor? ojetými autem myslím 30 tisíc km max.

P.S. proč už se v dieselu nevyrábí, když má nízkou spotřebu s lehkou nohou do 4,5 l/100km, zatímco benzíňák o litr víc?
Spotřeba je pro mě nejdůležitější,aby byl provoz nejlevnější. budu jezdit cca 2krat týdne do práce 100km (a dalších 100km zpět) po dálnici + jednou týdně cesta po městě na nákupech

děkuji

Ono ide o oxid dusný a bez filtra pevných častíc nie je dízel žiadne terno. Na EK a STK to technici vedia a preto aj pri novom voze na prvej kontrole vytočia motor min. na 7000ot.min., aby šetrílkovi vyletel bordel z katalyzátorov z výfuku na čidlo. Vozidlo neprejde ak technik nedostane všimné prípade tesne pred EK sám majiteľ na dvojke do mierneho kopca nevytúruje vozidlo až bude potrubie do ruda sfarbené.

V prípade benzíňákov sa dá velice úspešne znížiť emisia, spaľovanie, dekarbonizácia o 2/3-ny aj bez katalyzátora vyvíjačom HHO (chce to pre malé a stredné vozy výkonnejší alternátor aspoň 350A a Pb baterku-y min. 240Ah) podľa kapacity článkov HHO a množstva pridaného hydroxidu draselného do destilky. Lenže tento spôsob subsidiárneho HHO vyvíjača montovaný pre benzínové motory nie je v EU dovolený ako napríklad v U.S.A.

Ukaž mi diesel co točí 7 000 :D :D
Ano, vytáčí to nesmyslně do omezovače, což je +- 5000 ot. Kupodivu nejmenší problémy s tím mají ještě staré diesely bez DPF, nebo někdo kdo fakt jezdí a nebojí se na to šlápnout. Kdo točí pořád 2000, protože brečí že mu vyleze spotřeba o deci nahoru, tak ať se potom nediví, že z vejfuku vyletí saze a neprojde... Třeba kloboučníci co mají 2.0 Tdi a jezdí na okreskách 70 :-D

Oxidů dusíku se dá zbavit disociací, je to samozřejmě na úkor výkonu a byla to právě jedna z věcí v té dýzlové bráně (dieselgate), že pokud nebyl motor v režimu kontroly emisí, tak ty oxidy dusíku nerozkládal a pouštěl ven a tím zbyl větší výkon. (Jinak získávat teplo spalováním dusíku je nepřípustné, smí se spalovat akorát uhlík a vodík, z uhlíku je CO2 a z vodíku voda a to jsou jediné dvě složky, které jsou v emisích ideálního motoru. Žádné jiné složky by tam být neměly.)
U nafťáků jsou problém pevné částice, kterých se dá částečně zbavit filtrem, ale pořád ty nejmenší projdou.
Ale tak pár let a už nebudou ani benzíňáky ani nafťáky, už jen baterky a vodík. Chtěl jsem napsat a koně, ale i ty už jsou zakázané, nebo se k tomu směřuje https://e.metro.cz/default.aspx?d=13.01.2022&e=ME-PRAHA#strana=2 (Praha prý není zdaleka první, která koně zakazuje, i když tady jen o zrušení "parkoviště" takže nebudou ani auta ani koně a asi budeme chodit pěšky).

Taky by mě zajímalo. je rozdíl mezi zážehovým a vznětovým motorem. pokud mám zážehový motor na benzín je mi jasné,že tam nebudu cpát naftu a naopak(i když nevím proč, jako lajk nevidím rozdíl mezi naftou a benzínem)

Tých porovnaní je plný internet, ale určite si už videl autá sa ktorými zostávajú mračná čierneho dymu, tak to sú práve naftové. Nafta patrí tak do traktorov, kamiónov, lokomotív, lodí.. ale nie do osobného auta.

A určite by som na tvojom mieste zvážil aj verziu Scala TGI, ktorá jazdí na plyn. Je tam síce kratší dojazd, ale je to najčistejšie palivo. A dokonca aj najúspornejšie Škoda Scala se srandovní spotřebou, vhodná pro ekonomicky smýšlející defenzivní šoféry.

S LPG taky ne. A souhlasím s tím, to do podzemí nepatří.
Můžou lidi argumentovat, že je to dnes bezpečný, ale mně samotnýmu se u auta stalo, že mi přes noc vyfičela celá LPG nádrž, kterou jsem předtím natankoval. Celých 45 litrů tekutýho propanbutanu, kvůli špatnýmu multiventilu na nádrži. A představ si, co by to udělalo v podzemní garáži.

Podla mna neplati.
Mam naftak, najazdenych nieco cez 100k a ziadna udrzba sa nekonala. Mozno to plati u naftako, co maju 200-300k, mozno nejake vytunene TDi a pod.
k tomu zohratiu mam tiez poznamku.
Jazdim s Megaonm, co je 1.5l diesel. Zohreje sa celkom slusne rychlo, pri tom ako idem do mesta, tak v cca polovici, cize asi po 7-8km.
Teraz jazdim uz asi 2 mesiace s Arkanou, co je 1.3l benzin...na moje pocudovanie sa zohrieva uplne rovnako, dokonca pocitovo este neskor ako ten diesel.

Neviem ake premenne zahrnul v tom, ale diesel aj benzin boli v rovnakej vybave za podobne peniaze a kedze benzin ma spotrebu do 7l a diesel 4l, nafta je lacnejsia ako benzi nevidim dovod pri takychto autach kupovat benzin.
Ako som povedal po 100k som absolvoval len bezne prehliadky a dolievanie oleja a teraz ma cakaju prve vacsie investicie....vymena baterie, brzd a prachove krytky stabilizatorovych tyciek...cize to iste, co by ma cakalo na benzine.
Je mozne, ze sa to zacne lamata medzi 100-200k, ale to neviem, ci uz to auto budem mat.
Musim, ale povedat, ze reanualtacke 1.5d su naozaj dobre motory, aj po rokoch kultivovany chod za studena, ziaden cierny dym a ked som raz stal vedla rovnako stareho Citronea s rovnakym najazdom a nastartovali sme motory bol to obrovsky rozdiel vo zvukovom prejave aj optickom.