Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Selektivita isticov

mala rozvodnica, svetlo, zasuvka. Potrebujem odtial napajat jedno svetlo 220V, avsak kabel ide v dlzke asi 20 cm nechraneny vonkajskom. Ako zabezpecit, aby pri pripadnom preseknuti / skrate nevyhodilo zasuvkovy resp aj hlavny istic? Ten je tusim 20A, zasuvka 16, svetlo 10. vymenit zasuvkovy za C, a na externe svetlo napajane zo zasuvky predradit este istic B 1A resp 2A ? Alebo ine riesenie? Bohuzial svetlo sa neda vymenit za 12v, ani vlozit ten kusok kabla do ocelovej trubky . . . .

Bohužiaľ, bežné ističe nemajú selektivitu na skrat, ale len na preťaženie. Teda musíš počítať s tým, že ak napr. urobíš skrat za 2A ističom, tak ti to môže vyhodiť aj hlavný, napr. 20A istič. Ak by si chcel dosiahnuť ten efekt na ktorý sa pýtaš, musel by si použiť v pozícii hlavného ističa istič s oneskorením vypnutia pri skrate. Ten vypne len vtedy, ak zotrváva skrat počas nastavenej doby, inak nie. Priprav si naň ale niekoľko stovák €. Bežné ističe vypínajú tzv. okamžite, tj. v rámci jednej polperiódy striedavého prúdu, teda hlavný istič s oneskorením nestihne zareagovať.
Ozaj, ako často budeš presekávať ten nechránený kúsok kábla?

Nie, ale jedna sa o osvetlenie "chraneneho" priestoru, malo by zopnut pri zapnuti alarmu, a ak by nahodou niekto to chcel odstavit . . . je jasne, ze je to jednoduchsie ked to nebude svietit, teda mimo vyvolaneho alrmu ked to nebude pod napatim, ale taky pripad asi sotva nastane . . . Bohuzial s vonkajsou instalaciou nieje jednoduche hybat (napr zasekat kabel, vymena osvetlenia 220 -> 12V a pod)

Jestli nelze těch 20cm ochránit např. spirálou nebo rozříznutou kopexkou, zkusil bych to trikem s velkou žárovkou v sérii.

---20Ahlavní_jistič----------0,5Asvětelný_jistič---200Wžárovka-----------nechráněné_vedení------18Wsvětlo_LED
~~~~~~~~~~~~|
~~~~~~~~~~~~ -------16Ajistič_zásuvky----(·:)
Tildy vlevo jsou kvůli formátu, nejde mi to s tabulátorem.

Při normálním provozu se velká žárovka neuplatní, studené vlákno má nízký odpor. Pokud je nechráněné vedení zkratované na okamžik, třeba přeseknutím, tak se žárovka bude snažit rozsvítit a světelný jistič nestačí zareagovat, pak zkrat zmizí. Pokud by bylo vedení zkratované trvale, žárovka se rozsvítí, ale jistič vybaví za cca 4s kvůli přetížení. Ostatních obvodů se nic co se děje na nechráněném vedení nedotkne.

To vazne? Az taka rychla? Som myslel ze pri skrate istic vyhodi "okamzite" . . .
Nejake Fkove som mal aj doma, dokonca malo to vlakno na jednej strane 3 zavity ako keby pruzinku . . . Vedel som ze su rozdelene aj podla rychlosti, ale nikdy som neskumal ako rychlo reaguju . . . D.

I zkratové spouště jističů mají jisté zpoždění. Je to dáno mechanikou i záměrem konstrukce.
Trubičkové pojistky v rychlém provedení vypínají velmi rychle.
Je ale potřeba použít ty delší pojistky (viz odkaz). Ty běžné menší by nemusely zkratový proud zvládnout, mohl by se v nich natáhnout oblouk. V těch delších vzhledem ke vzdálenosti konců snadněji zhasne.
Pružinka na tavném drátku slouží právě k přerušení vzniklého oblouku. Jak se drátek přetaví
pružinka rychle oddálí konce drátku a tím se rychle přeruší vzniklý oblouk.
Nevím ale z hlavy, jestli ty s pružinkou jsou i v rychlém provedení (F).
Trubičkové pojistky sice nejsou určeny na vypínání zkratových proudů, ale z praxe vím, že to celkem spolehlivě vypnou.
Kdyby však náhodou přece jen došlo k natažení oblouku v pojistce, tak ještě zareaguje nadřazený jistič. Ale myslím, že by to bylo málo kdy.
Trubičkové pojistky pro vypínání větších proudů jsou i plněné pískem, jako velké pojistky.
Písek zasype vzniklý oblouk, tím dojde kpřerušení oblouku.
Ale také nevím, jestli rychlé, dá se to v nabídkách dohledat.

Nejen rychlejší, ale i spolehlivější (jistič může selhat, je to dost složitý elektromechanický přístroj u pojistky se to nepředpokládá). Dokonce i když se zkrat přežene a to porcelánové tělísko se rozsype na kousky (teda asi by se musel přehnat ještě víc, aby to pojistka nevypla, ale to už zabere ochrana na dalším stupni). Kdysi jsme to ve škole měřili, a asi mě tato diskuze vyprovokuje k tomu, abych se po výsledcích podíval. Co si pamatuju, ale opravdu jen mlhavě, porcelánová pojistka vypínala do 3 ms, jistič do 5 ms. Pamatuju si, že jsme rozebírali jednotlivé fáze toho děje, kdy se přetavil drátek (začal hořet oblouk), kdy začal proud omezovat a tak dále. Měřili jsme jak staré bakeliťáky tak dnešní jističe (bylo znát, že mají hodně za sebou a katedra by měla pár stovek do vybavení investovat) a pojistky samozřejmě nové, ale taky "opravované" s pískem i bez písku (právě jeden drátek, bez písku a maximální zkrat dokázal porcelánové těleso pojistky zlikvidovat). Bylo to jedno z nejzajímavějších měření. Na to jak předmět, který se po tři semestry zabýval převážně oblouky ve všech možných prostředích, byl nudný, tak zrovna toto měření (a i teorie okolo) bylo velmi zajímavé.

Trúdno, da, da, maladéc.

K jednej fázi na jeden vzdialený lampáš nepúšťaj ťažké strojné mechanizmy, bagre, naftové plošiny, reťazové píly, krompáče, širočiny sekery na toporkách drevorubačov.