Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem čerpadlo mi samo nevytáhne vodu z ražené studny

Na zahradě mám raženou studnu bez zpětné klapky či sacího koše. Trubka je 5/4 coulu a ma delku cca 5m (měřeno provázkem se závažím). Vodni sloupec pod zemí sahá do výšky cca 80 cm nad dnem trubky.
Cca 80 cm z celé délky trubky je nad zemí a v cca 40 cm nad zemí je téčko, s horizontálním odbočkou na čerpadlo s redukcí na 1 coul. Mezi touto redukcí a čerpadlem je v nasledujícím pořadí manuální kulový venti, 2 mosazné hadičníky a mezi nimi cca 30cm sací hadice (pro vyrovnání mírného sklonu trubky a čerpadla, ručne vyrobená, tj. hadice je zafixovaná k hadičníkům ocelovýma stahovacíma objímkama) filtr na nečistoty (603) a zpětný ventil. Čerpadlo je SVA3 tj. samonasávací s motorem 3x230V, jak čerpadlo i motor po generálce. Na vertikálni odbočce je manuální kulový ventil a nad ním ruční pumpa. Čerpadlo tlaci vodu do expanzní nádoby.
Saci délka je tedy cca 3.8m, tedy počítám, takto 5m trubka - (výška čerpadla nad zemí ) - hladina podzemní vody nad dnem, asi se k tomuto číslu musí příčíst i nejaká hodnota odpovídající zpětnému ventilu a filtru, tj. oba tyto prvky podmínky zhorší, ale stále bude dostečná rezerva do hloubky, do které by mělo SVA3 bez problémů vodu samo nasát tj. 8m.
Čerpadlo jsem zavodnil, včerně filtru, schválně jsem nepumpoval, abych viděl, zdali se čerpadlo chytne. Čerpadlo vyprskne vodu, která byla v něm a ve filtru a velmi pomalu se zvedá tlak asi do 1baru na manometru, pak jede naprazdno, to jde viděl na filtru, který je prázdný a po několika minutách cca 5 najednou začne do filtru přítékat voda a začně se tlak na manometru zdvíhat a pomalu doleze až na 3 bary kde vypne tlakový spínač. Při tom, kdy se zvedá tlak se ve filtru a v sací hadici točí bublinky jak divé, takže čerpadlo někde evidetne přisává vzduch.Jakmile ale po těch cca 5 minutách překročí čerpadlo hranici 1bar, bublinek ubyde a celá soustava i filtr se lepe zavodní (bublinky ale stale lze videt ve filtru a hadici) a do 3 barů naběhne poměrně rychle.
Odpojil jsem tedy výstup z čerpadla do chatky (tj. do expanzní nádoby) a čerpadlo jsem spojil s téčkém bez zpětného ventilu a bez kulovýho ventilu pouze s filtrem a mezi téčko a filtr jsem umístilu tu 30cm sací hadici přes hadičníky. Celou sestavu jsem pomazal pěnou z jaru. Ruční pumpu jsem sundal, zavřel její manuální kulový ventil a do odhalené trubky jsem nalil vodu, abych viděl, zdali mi vzduch nepřísává přes kulový ventil ruční pumpy. Vše jsem těsníl teflonem, ale mám tam i spoje, těsněné konopím,nicméně ty nejdou rozebrat. Rozjel jsem čerpadlo, po několika minutách začla voda téct z výtlaku čerpadla, neobjevili se žádné díry v jarové pěně a hladina vody v trubce po manuální pumpě je stále stejná. Nicméně ve filtru stále vidím bublinky a tlak vody není nic moc. Nechápu tedy, odkud čerpadlo tahá vzduch, napadla mě jediná věc a to, že navrtané dírký pro sání vody na dně vrtané sací trubky jsou sice na začátku pod vodou, protože vodní sloupec je 80cm nad dnem, takže pokud jsou dírkypro sání na trubce do 50cm, tak jsou zavodněné, nicméně po náběhu čerpadla se část vody z trubky odsaje a voda se nestihne tak rychle doplnit, dírky se dočasně odhalí, začnou nasávat vzduch čerpadlo ztratí podtlak. Ono to nakonec tu vodu nasaje, ale přísává hrozně moc vzduchu ta doba je hrůzostrašná a nevím, zdali je dobré nechat to čerpadlo jet několik minut naprázdno, navíc ta doba nemusí být vzhledem ke kolísání hladiny spodní vody konstantní. Na druhou stranu, Ti kdo naráželi tu trubku byly odborníci, tak snad těch 5 metrů by mělo být dostačující, tak hledám chybu spíš v sobě.
Mohl by mi někdo poradit, kde by ještě mohlo docházet k nasávání vzduchu a nejlépe jak to vyřešit? Dostal jsem doporučení dát do trubky coulovou hadici a připojit na čerpadlo.
Filtr na sacím potrubí asi není nejlepší řešení, ale chrání čerpadlo a spousta lidí to tak má, myslím, že nejhorší případ je ten ,když se filtr zanese a čerpadlo jede naprázdno, pokud ale hrozí ještě jiné riziko, prosím, uvědomte mne.

Předmět Autor Datum
Nechápu, proč není dole normální sací koš, proč jsou tam nějaké dírky. Sací trubka je až ke dnu a do…
Rce 09.10.2021 00:04
Rce
Diky moc. To tesneni plastoveho kyblicku jsem cele ocistil od jemneho pisku, osusil a poradne utahl,…
horai 09.10.2021 07:43
horai
Aha, to je narážená trubka, to jsem netušil. Teď už jsou mi ty dírky a hrot jasné, to vím oč pochodu…
Rce 09.10.2021 23:57
Rce
Nebyla to jarová voda, ale vrstva pěny, tam by se opravdu sání projevilo.
kejki 10.10.2021 07:56
kejki
Asi si si nevšimol, že je to narážaná studňa. Tam nejde žiadny sací kôš, ale narážací hrot (50-100 c… poslední
benetri 15.10.2021 19:44
benetri
1. Koupit nebo půjčit kalové čerpadlo a několikrát studnu úplně vyčerpat. Zbavíš se hodně nečistot.…
Stefran 09.10.2021 14:17
Stefran
Já bych tedy 5/4' trubce zaražené do země neříkal studna. Zřejmě to nemá vydatnost pro kilowatové če…
kejki 09.10.2021 21:41
kejki
Aha, njn tak to čerpadlo se opravdu nehodí :)
Stefran 09.10.2021 22:11
Stefran
Svislá trubka se dělá vždy 1"1/4 a pak vodorovná k čerpadlu 1". Je to kvůli lepšímu cucu.
Rce 10.10.2021 00:01
Rce

Nechápu, proč není dole normální sací koš, proč jsou tam nějaké dírky. Sací trubka je až ke dnu a dole díra do roury je zaslepená, nasává se dírkama ze strany? To je podivné. Obvykle se dává trubka dolů se sacím košem, zhruba 20-50 cm nade dno, aby to nenasávalo sajrajt ze dna. Bubliny jasně ukazují, že tam někudy leze vzduch. Není někde prorezlá trubka v zemi, ve zdi nebo kudy to vede? JInak bude třeba všechno rozebrat a přetěsnit. Ruční pumpa by měla mít samostatnou trubku do studny, k čerpadlu by to mělo jít rovnou a nikam jinam. Filt před vodárnu je velmi vhodný, chrání čerpadlo před sajrajtem. IMHO mne napadá, nelozí bubliny přímo filtrem? Bývá vyžvejkané těsnění toho plastového kyblíčku. Též ten průhledný kyblíček je třeba docela fest utáhnout.

Diky moc. To tesneni plastoveho kyblicku jsem cele ocistil od jemneho pisku, osusil a poradne utahl, navic, kdyz bylo cerpadlo vypnute a tlakova nadoba to natlakovala zpetnym tlakem, tak zadne kapky z filtru netekly. Od saci trubky k cerpadlu jsem vse pretesnil teflonem. Vtip je v tom, ze bublinky vidim uz pred filtrem v tom kousku pruhledne saci hadice. Takze to vypada, jakoby ten vzduch letel uz ze saci trubky a nebo te prechodky 5/4 coulu na 1 coul nebo z manualniho ventilu na pumpu, ale to vse jsem obklopil penou z jaru a zadne dirky, ktere indikuji sani vzduchu z venku, tam nebyly, proto me napadlo, ze to muze byt uz jen tou trubkou.
Myslim, ze u razene studny je hrot s dirkami pro sani celkem bezna zalezitost, slouzi to jako i filtr hrubych necistot. Casem se dole vytvori jezirko jako rezervoar vody, tedy pokud je hrot zarazen do pisku a hrot je obklopen vodou.
Trubka je tam cca 2 roky, stara trubka byla dlouhodobym nekolikaletym provozem naprosto zanesena, takze se urizla a narazila nova na to same misto cca 30 cm od stare.

Aha, to je narážená trubka, to jsem netušil. Teď už jsou mi ty dírky a hrot jasné, to vím oč pochoduje. Samozřejmě, může redukce (přechodka) také netěsnit. IMHO ale jarová voda nepomůže při vcucu, jarová voda se používá na kontrolu těsnosti plynu, když to z trubky uniká ven (drsani to objedou hořícíma novinama). Spíš mne napadá nějaké barvivo, hypermangan, ten úžasně moc barví, jedno zrníčko obarví vanu. Nebylo by jednodušší to prostě rozebrat a přetěsnit? A prozkoumat, jestli náhodou někde není rez? Zažil jsem i mikro trhlinu v "téčku". Jak se utahovalo, tak se roztrhlo ale trhlina nebyla okem vidět.

Asi si si nevšimol, že je to narážaná studňa. Tam nejde žiadny sací kôš, ale narážací hrot (50-100 cm), v ktorom sú tie dierky navŕtané. Ak studňa pri hrote nemá dostatočné hniezdo, tak sa spodok rúry rýchlo vyprázdni. To sa občas stane nielen pri novo razenej studni, ale aj ak nebola studňa dlhšiu dobu používaná. Mne pomohlo asi 15 min. čerpanie a súčasne okamžité vypúšťanie vyčerpanej vody. Odvtedy saje normálne.
Ručnú pumpu mám aj ja na tej istej rúre, len tam mám ventily. Buď ide voda na čerpadlo alebo na pumpu. Obe naraz nemôžu byť otvorené. Tú ručnú využívam len sporadicky a mám ju len pre istotu. Ak nebude elektrika, tak bez ručnej pumpy ostaneš bez vody. Síce budeš zalievať wc vedrom, ale lepšie, ako ísť pod krík.

1. Koupit nebo půjčit kalové čerpadlo a několikrát studnu úplně vyčerpat. Zbavíš se hodně nečistot.
Pokud je podloží jemný písek jako u nás tak čím víckrát vyčerpeš studnu, tím líp.
2. Filtr a ventil přidat až bude čerpadlo fungovat jak má.
3. Do studny patří sací koš, jinak dostává čerpadlo zabrat a ničíš ho během na prázdno.
4. Zkontrolovat( vyměnit, přitáhnout) ucpávku kolem poháněcí hřídele čerpadla.
5. Natlakovat expanzní nádobu ne předepsaný tlak. Na jedno zapnutí bude víc vody.
Trubku do studny bych dal 1 coul a plast.

Já bych tedy 5/4' trubce zaražené do země neříkal studna. Zřejmě to nemá vydatnost pro kilowatové čerpadlo, spíš by se mělo čerpat malé množství pořád do nějakého rezervoáru. Ta stará, údajně zanesená trubka je 30 cm vedle, není to spíš o změně stavu vody? Ta 5 m dlouhá trubka přeci musí jít propláchnout tlakovou vodou úplně na pohodu, koneckonců se tak tyhle vrtíky dělají, že se vyplachuje materiál vodou...
Vím jak kolísá hladina v klasické studni při odběru, vrty se dělají širší a se sloupcem vody v metrech, tohle je řešení na odběr ruční pumpy, nebo něčeho malého.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru