Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vyschlá olověná baterie - záchrana

Ahoj, u záložního zdroje (166-ups-pwb-eh-500l-pro-cerpadla-topnych-systemu.html) mám 100 Ah olověnou trakční baterii Exide ET650, která byla kupovaná v roce 2016. Teď jsem zkusil jak dlouho vydrží zálohovat a místo 9 hodin to bylo v řádech minut. Všiml jsem si že na baterii jsou víčka, tak mi docvaklo (to brzo po 5 letech), že se asi měla dolejvat destilkou - a opravdu byla úplně suchá. Do všech 6 otvorů jsem dolil celkově asi litr vody a teď to dobíjím.

Myslíte že bude na vyhození, nebo se to dá ještě zachránit? Hustoměr na změření hustoty nemám...

P.S.: Ano vím že jsem kůň že jsem to nedolil - ale v autech jsem už zvyklý na bezúdržbové baterie a tady mi to nějak nedošlo že ty otvory tam nejsou pro parádu...

Předmět Autor Datum
Hmmm.... Pár rokov suchá (pardón - vychnutá) - dolial si destilku. A zmeral si hustotu elektrolitu?…
yYy 30.08.2021 08:37
yYy
Litr celkem do 6 článků není až tak tragické. To znamená, že každý článek měl elektrolyt pár cm pod…
leo 30.08.2021 09:07
leo
jj celou noc to ten zdroj nabíjí a ráno tam myslím bylo asi 50%, ale trochu se mi nezdá že při nabíj…
n.u.r.v. 30.08.2021 09:57
n.u.r.v.
Část desek, které byly nad hladinou elektrolytu, budou spíš nenávratně zničené. Ty části v elektroly…
Zerozero 30.08.2021 11:01
Zerozero
NN, baterka nebyla vybita pod 12.5v. Ale zdroj ukazoval 100% a když jsem nasimuloval výpadek a připo…
n.u.r.v. 30.08.2021 11:57
n.u.r.v.
Tu baterku nenabíjejte UPS zdrojem, ale pořádnou autonabíječkou, na které můžete nastavit proud nebo…
leo 30.08.2021 18:22
leo
Tak jsem zjistil, že ten zdroj nenabíjel, otevřel jsem ho, vyfoukal prach co se tam nasál za 5 let a…
n.u.r.v. 30.08.2021 23:36
n.u.r.v.
jestli jsou deky bílé, jako že ano, tak je baterka v háji...sulfatace , velký vnitřní odpor, nedrží…
111 31.08.2021 10:31
111
jsou světle šedé. dnes se to nabilo, až přijedu z práce, tak to zkusím zatížit
n.u.r.v. 31.08.2021 10:48
n.u.r.v.
Ten zdroj, kterým nabíjíš je ten co je k tomu záložnímu systému? Pokud ano, je nastaven tak, aby nab…
Zerozero 31.08.2021 11:12
Zerozero
Ak neklesla napätím pod 10.5V, nie je trvalo poškodený niektorý článok, iba dolej destilku (ideálne… poslední
Nuda 31.08.2021 11:19
Nuda

Hmmm....
Pár rokov suchá (pardón - vychnutá) - dolial si destilku. A zmeral si hustotu elektrolitu?
Podľa hustoty spoznáš, ako je na tom ten akumulátor.
https://rallystore.ru/sk/povyshennyi-uroven-elektrolita-v-akkumulyatore-kakoi-uroven.html
Ale pravdu povediac - ak si mal dole len samotnú H2SO4 - tak najmä dole budú dosky poškodené sulfáciou. https://technoluxpro.com/sk/akkumulyatory/avtomobilnye/sulfatatsiya-plastin.html
Potom môžeš ten akumulátor dať do zberného dvora.
To nie je len jednoduchý postup (ako ten tvoj): suchá - dolejem a dobijem. Po naliati si mal chvíľu počkať a zmerať hustotu - podľa toho by si poznal, ako je na tom na začiatku. A po nabití znova zmerať hustotu - poznal by si, v akom je stave ako "nabitá".

BTW: existujú totiž i tzv. suché akumulátory - tie sa totiž nabijú na 100% - následne sa z nich komplet vyleje elektrolyt a uzavrú sa. Takto vydržia celé roky. A pred použitím sa do nich naleje elektrolyt potrebnej hustoty pre plné nabitie (1,27 g/cm3) a ono to potom funguje.

Litr celkem do 6 článků není až tak tragické. To znamená, že každý článek měl elektrolyt pár cm pod horní okraj desek. Kapacita už zůstane omezená, ale jakž takž zachránit se to ještě dá. Nabijte raději menším proudem po delší čas (částečná desulfatace), nechte odstát a vybíjejte několik hodin zase menším proudem (autožárovkou apod.). Pak zkontrolujte hladinu elektrolytu, případně dolijte dest, vodou, a cyklus opakujte ještě jednou nebo 2x.

Část desek, které byly nad hladinou elektrolytu, budou spíš nenávratně zničené.
Ty části v elektrolytu by mohly být snad funkční, za předpokladu, že baterie nebyla zcela vybita.
Pokud byla delší dobu vybitá pod dolní mez, budou články silně sulfatované a to se už moc zachránit nedá.
Různými postupy se sice někdy podaří baterii částečně desulfatizovat, ale zcela dobré to není nikdy.
Ale pokud po nějaké době nabíjení je na bateri 12,75V, by mohlo být dobré znamení, protože pokud je baterie
zesulfatovaná, rychle na ni vyběhne napětí nahoru (pod nabíjecím proudem a pokud zdroj napětí dá).
Zkus baterii několikrát nabít a vybít spíš menším proudem. Potom pomocí třeba několika spojených žárovek z auta ji zkus zatížit a měřit čas, než se vybije asi na 11V. A x hodiny = Ah.

Tu baterku nenabíjejte UPS zdrojem, ale pořádnou autonabíječkou, na které můžete nastavit proud nebo sílu nabíjení a nejlépe i kontrolovat napětí, případně použijte externí voltmetr. Na baterce připojené k zapnuté nabíječce musí být 14,4 V při nabití. Znovu zkontrolujte hladinu elektrolytu, část se po tak dlouhé době kdy byla bez elektrolytu, vsákne do desek.

Tak jsem zjistil, že ten zdroj nenabíjel, otevřel jsem ho, vyfoukal prach co se tam nasál za 5 let a prověřil pojistky (byly ok). Pak to začalo fungovat. Nevím co pomohlo, ale teď to nabíjí 13,9V. Bohužel autonabíječku teď nemám, resp je to u mě záhada ztracené nabíječky - mám jen krabici a už půl roku tu nabíječku hledám...

Ten zdroj, kterým nabíjíš je ten co je k tomu záložnímu systému? Pokud ano, je nastaven tak, aby nabíjel baterii na hodnotu mírně pod hodnotu plynování, aby nedocházelo k velkému úbytku elektrolytu. To je právě asi 13,8 až 14V.
V tomto případě, aby se dosáhlo (nemusí se vůbec povést) oživení baterie, by to chtělo dobíjet až do hodnoty plynování, což dosáhne spíš nejobyčejnější nabíječka. Různé inteligentní nabíječky vypnou také před plynováním.
Plynováním baterie se někdy dosáhne "omytí" sulfátové vrstvy z desek.
Pokud ale nedošlo k vybití pod cca 12V, neměly by desky až na obnaženou část být zase tak poškozené.
Jde tedy o to, kolik z aktivní plochy bylo opravdu bez elektrolytu. Dolití litru není málo, ale nevím, jaký je celkový obsah elektrolytu. Je možné že baterie stářím a bez údržby to má za sebou celkově.
Tak bych to zkusil dobít až do plynování, vybít a opakovat. Ale pokud už po prvním plném nabití to spadne po několika minutách, myslím, že další pokusy jsou zbytečné.
--- Ve sběru dávají cca 10,- za kilo. :-)

Ak neklesla napätím pod 10.5V, nie je trvalo poškodený niektorý článok, iba dolej destilku (ideálne z destilku lekárne, nie chemicky demineralizovanú vodu z čerpačky/drogérie). Zaplav články podľa predpisu a nechaj pulzným nabíjaním dobiť max. na napätie 16,5V merané na svorkách.

(Nad 16.5V začínajú články silne plynovať prebíjaním. Bežné IQ, Al deväťkrokové nabíjačaky vybavené desulfatizačným, VF napätím riadené procákmi, dosiahnu iba max. 14.85V napätie než sa proces odpojí, čiže nikdy nedobijú na 100% kapacitu 12V baterky. Je to riešenie na trvalé pripojene nabíjačiek s udržovaním nabíjaním).

K nabíjaniu na 100% kapacity sa hodí bežné, slabé, cca 5A AC trafo 230V/18V, vybavené iba jednou diódou do série na kladnej elektróde, čím sa tlačí osekaná vrchná, kladná polvlna sínusoidy s "deravou" frekvenciou 50Hz.

Bez pripojenia na baterku nameriaš iba výsledných DC 9,5V na vývodoch z 18V trafa a vhodnej diódy. Baterka po pripojení na takéto nabíjanie pôsobí ako kondenzátor, napätie sa postupne vyrovnáva.

Tento DC 50Hz kladný impulz zároveň mierne ošetruje, desulfatuje zasolené články.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru