Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak je to s vodiči v domě ?

Zdravím,
koukám na toto https://www.youtube.com/watch?v=UknxnpVj6Ag a měl bych dotaz. V čase 5:04 vysvětluje chybu, kdy se může dostat fáze na kolík tím, že upadne PE vodič. Vysvětlete mi jednu věc. Jak se fáze na kolík dostane? Borec říká že přes spotřebič (zřejmě až se zapne).

Ale proč není fáze i na nule, když na tu nulu fáze přes spotřebič taky prochází a vrací se, pokud tedy spotřebič zapnu? Kam se tá fáze ztratí?

Jednou mi elektrikář říkal, že nejhorší je, když někde va rozvaděči upadne nulák. Moje otázka zní proč?

Zkuste mi to vysvětlit jako školákovi.

Díky

Ta fáze je samozřejmě i na té nule, teda když je upadlý vodič. A když neni upadlý tak je tím vodičem držená nula (fáze se spotřebuje na spotřebiči, dalo by se říct). Na video se podívám, ža se stáhne, zatím reaguju na položený dotaz.
Když upadne nulák na sloupu (tedy před hlavním pospojováním a uzemněním), je to průšvih ne kvůli fázi na kostře, ale kvůli tomu, že se vytvoří nula ze spotřebičů, které nejsou rovnoměrně rozložené mezi fázemi, takže některý spotřebič bude mít míň, jiný víc, i když sdružené napětí bude v pořádku. Je to asi jako žárovky na stromečku, když jsou všechny stejné, napětí se mezi ně rozloží rovnoměrně a všechny jsou spokojené. Pokud je ale některá jiná, dostane jiné napětí. Tady je to podobné, jen je těch spotřebičů víc a jsou zapojené mezi tři fáze s upadlou nulou, ale asi nikdy nebudou stejné, takže se nevytvoří 3x230. Pokud se tak stane někde za hlavním rozvaděčem, pak ta umělá nula neni uzemněná (připojená na hlavní pospojování) a je tam ještě ta možnost nebezpečného napětí na kostře, pokud se to stane na sloupu, tak by to nebezpečné být nemělo (vše je na stejném potenciálu).
Tak jsem shlédnul video. Nechápu, proč je na obrázku L cenzurované, co to mohlo tomu robotu připomínat (o kus dál je cenzura přes čeps, což bych spíš pochopil byť pochybuju, že tuto firmu může znát kdokoliv mimo ČR s výjimkou pár lidí od fochu (ostatně kdo zná distributory elektřiny byť jen okolních zemí, je díky podobnosti vím, že na slovensku mají SEPS, ale to je vše)).
ČEPS nevede elektriku do baráku, ten ji dodává rozvodným závodům (ČEZ, EON atd.), ale to je detail a za 5 let to může být úplně jinak.
Ke konci: Jak je to se čtyřkolíkovou zásuvkou a nulákem jsem tu už někdy psal na jiném místě a je to v souladu s tím, co tam tem pán říká a asi nikdo znalý předpisů to nebude popírat.

Jo, už mi to začíná být celkem jasné.

Teď ještě k okruhům. Mám na chalupě pokoj1, pokoj2, pokoj3, chodbu, druhou chodbu, WC, a koupelnu.
WC s koupelnou je průchozí a bude tam schodišťák.
Zeptám se, bude v pohodě, když dám někde v chodbičce krabici, do ní přívod z rozvaděče s z té krabice roztahat přívody do každé místnosti, kam umístím někde do rohu další krabici a z ní teprve kabel do světla a vypínače? Popř udělat dva světelné okruhy.
Nebo raději minimalizovat počet krabic a rovnou to tahat bez krabic v každém pokoji? Vleze se do krabice tolik kabelů s wagovkama?
Je pravda, že doma mám třeba v chodbě krabici, kde je 6 wago s 8 dírami a třeba 4 wago s 2 dírami.
Kvůli poruchám bude lepší v každém pokoji krabice ne?

Díky

Je několik pravidel slušného chování v elektro: oddělit světelné a zásuvkové okruhy; na jeden zásuvkový okruh max.10 zásuvek; zásuvky se dají zapojovat kaskádně (z jedné do druhé, z druhé do třetí); nepřehánět to s počtem rozbočovacích krabic (každý spoj může být zdrojem přechodových odporů, zahřívání, zejména u pofidérních pružinových wagosvorek); pořádná základní krabice s věnečkem aspoň na základní rozbočení je jistota; jelikož se v dotazu mluví i o koupelně a je vidno, že nejste elektrikář, doporučuji to svěřit odborníkovi, zapojení s proudovým chráničem je nutno udělat správně a to od začátku rozvodu. Pokud máte velkou chuť to dělat sám, nechte si to nakreslit od elektrikáře, vysekejte, zapojte, zasádrujte a pak znovu zkontrolovat od odborníka.

Ano máte pravdu, chci to po něčem dělat sám. Elektrikáři nemají čas a když jsem se pokoušel domlouvat na společné asistenci, byl jsem poslán někam. Tak to prostě je. Proto se snažím zjišťovat co to jde. Chtěl bych to všechno natahat k rozvaděči a poté nechat pozapojovat odborníka. Mám to naplánováno takto, tedy zatím.

Jen dotaz, když takto nachystám kabely na schodišťák, bude to OK nebo KO?

Ještě ten rozvaděč propočítám a skonzultuju s elektrikářem.

Četl jsem, že lepší než trojfázový chránič budou tři jednofázové, tak to tak asi udělám. Možná ještě přepěťovou ochranu.
Rozvaděč je v chalupě v chodbě. Pak mám ještě venku na domě hlavní jistič s elektroměrem, ale je tam i chránič. Elektrikář mi říkal, že je to Eonu, tak nevím, jestli dát ještě chrániče do rozvaděče v chalupě.
Asi určitě ano.

Podle nové normy má mít každý světelný okruh svůj samostatný chránič. Někdo proto doporučuje řešit světelné okruhy jističochrániči. Pokud máte navíc chránič Eonu před elektroměrem, doporučoval bych celé řešení a zapojení chráničů konzultovat na místě s odborníkem, ať neuděláte zbytečně chybu nebo nezvolíte zbytečně komplikované a drahé řešení.

Toto asi nenastuduju. Jako něco si přečtu. Mým cílem je natahat veškeré kabely do budoucího rozvaděče tak, aby to bylo v cajku. Potom zavolat elektrikáře, aby na to mrknul, nakoupil jističe, chrániče a všechno pazapojoval. Třeba někoho seženu.

Nemáte tip, jaký koupit rozvaděč? Lepší víc pozic než míň, že ano? Nyní je zasekaný ve zdi, ale budu ho dělat kousek vedle. Tam udělám dvouplášťovou předsazenku se zádroše a do něj rozvaděč usadím.

Můj tip tento nebo tento.

Co myslíte, není to zbytečně velký?

Taky nevím, jestli je to povinné, ale podle minimálně komfort. Pojedu pryč a všechno krom ledničky vypnu. Jsem klidnější. Bude to o něco dražší, ale výhody to má. Mám sklokeramickou desku na 400V, k tomu troubu na normální vidlici 230V.
Měním elektřinu za starej alu rozvod, tak proč si to neudělat poctivě a pořádně,

Jasně, ale je lepší to mět jednoduší, než mět pul chodby zabrané ohromnou bednou, je to na tobě, respektive jit na to selkým rozumem.
Je jasné, že světla (diody) ani nepotřebují těch mých 16A ale je to tam tak to neřeším. Já mám 1+1 byt, ale uplně stejně je to i v 3+1 a nemám plyn, tudíš mám celoelektrický sporák s horkovzdušnou troubou také na 400V. Ten má jistič 3x16A no a zbytek je tvuj boj. Takže já doporučuji to zjednodušit. Ano pokud chceš aby fungovala lednička, tak nevypínám jistič na zasuvky 230V a hotovo.

Pane Honzo, pana @jezekhifi neposlouchejte, dělá si z Vás legraci, poznal asi, že tomu příliš nerozumíte. Svědčí o tom návrh rozvaděče o 6ti pozicích, vždyť tam budete mít dva třífázové jističe a je plno. Kam dáte zbývající jističe, stykač pro TUV a kam dáte proudové chrániče, které budete muset osadit, pokud budete chtít ten nový rozvod zrevidovat. Samostatný okruh pro lednici, nezapojený přes chránič je správná úvaha. Rovněž jestli tam bude kancelář s nějakou IT technikou, tak také zapojit mimo chránič. Vše ostatní přes chrániče. Já bych to viděl na rozvaděč o cca 30-ti modulech. Ty vaše dva návrhy jsou zbytečné velké, to má jezekhifi pravdu.

Asi tak, 6 pozic je tak na sezonni zahradni domek bez koupelny. V nasi malinke chate nacpal predchozi majitel setrilek rozvadec o 9 pozicich a zlamal bych mu za to ruce, ted to budu muset cele predelat, protoze se tam vubec nic nevejde. Na byt 20+, na rodinny dum bude i 40 malo.

Ten rozvaděč dejte radši zbytečně velký než příliš malý. A pokud se vejde, tak hlubší. Úplně nejlepší je gigantický průmyslový :-) Je to potom opruz snažit se dráty namuchlat do malého prostoru, nevíte co se přihodí (třeba se ukáže, že by bylo dobré jinak uspořádat jističe kvůli https://www.kvelektro.cz/propojovaci-lista-g-3l-1000-10c-p1218827 a už jste v potížích). Časem se určitě objeví nějaká předělávka, úprava, přestavba a pak větší rozvaděč oceníte.