Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Odpad v kuchyni

Dobrý den,
chtěl bych se s vámi poradit ohledně odpadu a sifonu pod umyvadlem.
Na odpad pod kuchyňským umyvadlem máme připojený odpad pračky. Předchozí pračka, když vypouštěla, tak jelo čerpadlo do té doby, než se voda zcela nevyčerpala a za cyklus praní se spustilo odčerpávání cca 2-3x (stará pračka Indesit která je již kaput).

Nyní nová pračka Amica když začne vypouštět vodu, z horní strany umyvadla se ozývá hlasité bublání a sem tam se z odpadu do umyvadla vytlačí pěna z pračky od pracího prášku (to dělala i původní pračka). Nicméně tato pračka v průběhu ždímání vypouští např 10x a jelikož u většiny pracích programu je min 2x napouštění (takže i 2x ždímání) tak pračka cca 20x přes odpad hlasitě bublá.

Chci se zeptat co je špatně? Odpad pod umyvadlem vidíte v nákresu.

Může být problém v tom, že odpad, co vede do zdi vpravo je výše něž odpad, co vede z pračky. Může to mít za následek to, že pračka nedokáže odčerpat vodu ven, jelikož je pod úrovní a proto se snaží cca 10x ji vytlačit? Zpět do pračky by se ale voda vrátit neměla ne?

PS: Jelikož bydlíme v pronájmu, nechci moc do nějakých věcí rýpat ale pokud by se jednalo o nějakou výměnu plastové části, tak to není problém.

Děkuji za vaše rady
Roman

Odpad hadice z práčky sa nadpojí pred sifónom, kvôli smradu zo stupačky a kanalizácie. Teda máš to teoreticky správne.

Niektoré pračky majú vlastný "sifón", loptičku v odpadovom potrubí kvôli obmedzeniu kanalizačných smradov smerom do bubna práčky.

Nasyp do výlevky jedno Sifo (lúh sodný, draselný).

Najprv pred lúhom zvar vodu v kanvici, nalej do výlevky 100°C vodu, následne nasyp 400g Sifo (lúh) a okamžite zalej lúhové vločky vriacou vodou z kanvice, min. 3x tj., 4 litre vriacej vody, aby sa vločky v potrubí nezlepili v jednu guču lúhu.

Prepláchni odpad teplou vodou.

Opravdu se má lít vroucí voda na louh? Já bych se toho docela bál (a určitě bych si přečet návod). Každopádně doporučuji ochranné brýle, už jedna kapka horkého koncentrovaného louhu dokáže vypálit oko (a že těch kapek při tomhle postupu bude).

samé kecy, strašiak, hovadiny.

Lúh sodný reaguje pozvoľne ak sa zaleje vriacou vodou v odpadovom sifóne, reakcia je síce búrlivá, ale ak tupec nečumí svojim ksichtom priamo do výlevky, maximálne poskakuje reakcia pár a vodných kvapiek do výšky cca 30 cm nad výlevku dresu.

Po duplictom, opakovanom postupe v dávke 400g lúhom sa potrubie odmasí cugrunt v stúpačke 12 etage králikární.

A nebyl to draselný? Ten je trochu prudší. Ovšem určitě ne natolik, aby roztrhl odpad. A množství zas takovou roli v prudkosti reakce nehraje. První dvě lžíce nasytí roztok, třetí se rozpustí a ty další už budou potřebovat víc než jenom Brownův pohyb...

Tvl, tobě musel někdo vážně strašně ublížit, když si dovoluješ radit takovéhle cypoviny… Ale vsadím se, že sám to tak neděláš (možná bys to mohl zkusit, bylo by pak lépe na světě)…
Pro tazatele - louh podle návodu na pixle (zpravidla se doporučuje jedna polévková lžíce, v případě potřeby opakovat, ale rozhodně NE podle rad nudy - je to, soudě podle většiny příspěvků, zapšklý škodič, dodržování jeho rad může vést ke škodám na majetku i zdraví…)

Bublání v odpadu nezpůsobuje žádné vytláčení vzduchu a podobně, ale naopak přisávání vzduchu.
Pokud je někde (třeba až dál ve zdi a podobně) větší spád a nic nebrání rychlému odtoku, tak voda v potrubí odtéká rychleji, než přitéká z pračky. Tím vytváří podtlak a dochází k přisávání vzduchu přes sifon. Bublá to v sifonu, ale směrem do kanalizace.
Řešení: do místa za sifonem připojit nějaký ventilek (něco takového prý existuje ale přímo nevím), který by umožnil vstup vzduchu do potrubí a zamezil výstupu ven, stačí minimální rozměr, ale musí mít velmi malý přetlakový odpor.
Druhé řešení. Z vlnovcové trubky nebo trubek a kolen,vytvarovat sifon tvaru U, co největší výšky, třeba až k podlaze.
Tím se zvýší poměr výšky hladin v sifonu, a je potřeba větší podtlak k překonání výšky hladiny a průniku vzduchu.
Hloubku vytvořeného sifonu by bylo nejlépe určit zkusmo, aby se zamezilo bublání, ale nějak to nezhoršilo odtok vody z umyvadla. Možná by stačila jen asi dvojnásobná hloubka původního. Záleží to na velikosti vznikajícího podtlaku.
Napojení trubky přepadu a od pračky, je potřeba co nejblíž k umyvadlu, aby bylo dost místa pro vysoký sifon.
Napojení pračky je vhodné přípojem šikmo do směru k sifonu, aby se omezila možnost vytláčení vody do umyvadla.
:puff::beer:

Přiznám se, že jsem to do detailu nezkoumal. Mně to problém s krkající výlevkou vyřešilo, akorát zvuk výlevky je nahrazen o něco tišším klapáním gumové manžety přivětrávacího ventilu. Mají to udělané dobře, jde to zlehka. Samozřejmě nesmí se to zaplavit.

Jen pro info:
Dnes jsem kompletně rozebral sifon pod dřezem a žádny extrémní bordel z něj vypadl. Před tím jsem jej ale vyčistil octem a sodou. Potom jsem to raději ještě udělal nějakým prostředkem z drogerky.
Zítra zkusím zapnout pračku a vidím co se bude dít.

Jinak jak zde píše Zero: Možná máte pravdu ale když pračka začne vypouštět a já do sifonu naleju vodu, tak ji to nepobere a vychází z odpadu bubliny směrem k umyvadlu. Podle mě je tento jev jen tím, že výpusť pračky je v niší poloze než je samotný výtok odpadu skrz zeď. A další věc, pokud by to bublání bylo směrem do kanalizace, neměl by jsem jej slyšet více pod umyvadelm u odpadu než nahoře ve dřezu? (jsem laik tak jen hádám)

Co se týká vlnovce, tak opravdu není zazděný jak jsem si myslel. Je nějak přilepený k trubce, která prochází zděným jádrem (rozebrat to jen tak asi nejde)

Dnes jsem byl v Unihobby se podívat jaké mají sifony ale nenašel jsem žádný, který by měl odtok pračky na horní straně + odtok odkapávače pod ním nebo vedle (odkapávač je napojen taky flexi hadici s průměrem min 30mm) popřípadě samostatné díly, ze terých by šel sifon poskládat.

Roman

Jev, který jsem popsal, je velmi častý. Ale je možné, že to dělá i něco jiného.
Tedy, pokud v čase, kdy pračka vypouští a k tomu se nalije voda do umyvadla, tak zpravidla bublání ztichne a voda, i když pomaleji, odtéká.
Pokud ale při vypouštění pračky a nalití vody do umyvadla se vytláčí bubliny přes vodu v umyvadle, tak se asi jedná o něco jiného.
Jednou možností by bylo i třeba to, že někde dál, třeba i víc metrů, je něčím ztížený průtok potrubím.
Potom, v klidu trubka obsahuje vzduch. Jak se začne voda vypouštět, tak se začne vytlačovat vzduch a plnit vodou.
Pak by vzduch mohl unikat přes sifon ven. Těžko říct, možností je asi víc.

Banda "pepíků neznalých ucpatého potrubia sem ide radiť, občanovi, ktorý ovláda širokospektrálne predajne, výrobne lahôdok, potravín, tj. lahôdky v kanalizačnom potrubí o ktorých personál roky rokúce ucpáaval biologickým sajrajtom "co dům dal...."

400g v podobe Sifo lúzu "pepanov" ohrozuje pri živote. Main Gááát.

Main Gááát..... No nejsem kdovíjaký chemik, přesto vím, že při rozpouštění louhu vzniká značné množství tepla.
Když tedy použiji horkou vodu, třeba z varné konvice, blížící se bodu varu, tak voda za normálního tlaku už není schopná
přijmout další teplo. Pokud se další teplo dodá, voda se změní v páru.
Když tedy tuto horkou vodu smíchám s pevným louhem, rozpouštěním louhu vzniká teplo. Použitá horká voda
už není schopná teplo pojmout na zvýšení teploty, tedy se začne měnit v páru. Jen tak může další teplo spotřebvat.
A kam jde ta pára? V případě sifonu umyvadla má jen jednu cestu ven, zejména pokud je odpad ucpaný.
Pára i s rozpuštěným louhem začne unikat ven vtokem umyvadla a to dost rychle. Raději bych to nezkoušel a už vůbec bych se tam nedíval.....
Rozpouštěl jsem kilo louhu v perličkách, zalitím asi pěti litry studené vody za současného míchání.
Roztok se ohřál téměř k varu. Množství tepla není zrovna malé.
A druhá věc.400gr louhu se do sifonu sotva vejde. Když tohle množství zaliju relativně malým množstvím vody, téměř
jistě se louh speče do těžko rozpustného kusu, který pak je tíž odstranitelný, než původní ucpání.
Rozhodně bych tento způsob nedoporučoval.
A už vůbec ne způsob, se kterým jsem se setkal v jedné fabrice, kde jsem byl na servisu.
S kolegou jsme zrovna svačili u auta, když přilítly dvě sanity s houkačkou.Pak jsme se dozvěděli co se stalo.
V kanceláři se ucpal odpad. Ale někde dál od umyvadla, sifon rozdělali a zkoušeli trubku prošťourat. Nepomohlo.
Tak to smontovali zpět a do umyvadla vylili dvě litrové láhve kyseliny solné. Ta sice vtekla, ale stále to nefungovalo.
Tak dostali nápad a ve vodě rozpustili kilo louhu. To potom horké vylili do odpadu. To nám líčila úřednice,která naštěstí byla až na druhé straně místnosti. Ti dva borci stáli u umyvadla a koukali na to. Chvíli to jen trochu bublalo. Pak s mohutným rachotem vylítl gejzír z umyvadla, dostali to do očí a po celém těle. Gejzír se rozstříkl o strop a skropil skoro celou místnost.
Ty dva chlapy tam přímo na místě polívali kýblama s vodou, pak je odvezly sanity. Jak dopadli už nevím.
Pokusy podobného rázu to chce dělat s rozumem.