Z firmy mi volali niekokoľkrát. Podotýkam jednali veľmi slušne, na rozdiel od pripadu z minulých rokov, kde mi v telefóne nadávali a vyhrážali sa súdmi (šlo o 2 firmy, ktoré boli v spore), empaticky az s nádychom veď pomožte, vidíte, že nám ubližujú. Že či by sme nezmazali vlákno, lebo ich silne poškodzuje. No možno by sme aj zmazali, keby sa neudiali nasledovné veci. Šlo hlavne o provokáciu usera BlankaH, ktorý ma vo vlákne viacero príspevkov a podprahovo sa pokúša ovplyňovať nespokojných zákazníkov. Čoho je moc to je moc....a tak vznikol tento článok.
Přejít na článek
Takováhle informace je bezcenná - není uvedeno čím a jak měřeno.
Tak hochu : Měřidlo METEX M-3650B měřeno buben - kostra pračky napojená na žlutozelený vodič síťovýho přívodu. Měřidlo střídavý rozsah indikuje
100V /50Hz.Pračka zkoušena na zásuvce jištěné jak klas.jističem,tak chráničem(který někdy vyhodí). Vím,že buben je oddelený od kostry pračky,čili
se musí jednat jen o indukované napětí,nebo svod(něčeho). Zákazník si přesto stěžuje že pračka probíjí. Snažíme se to krotit už dva něco oproudu
víme-praxe oba 40let vyhláška50 ale už sme z toho v p...oba. no a teď babo raď.
Zkusil bych postupně odpojit topné těleso, čerpadlo a všechno co má nějaký konektor.
Hlavně nám kluci napište výsledek!
Nepouživat do odstranenia zavady.
Strielam od boku, elektrikari by dali fundovanejsiu odpoved. Zapojit kvoli testu do inej zasuvky, lepsie povedane do zasuvky ktora je istena inym isticom, aby to bola ina vetva, odmerat. Ak sa to meralo digitalom, je mozne ze je niekde v ceste preruseny, zoxidovany, povoleny ochranny vodic a na kostru sa dostava napatie cez odrusovaci kondenzator . . . Zmerat merakom s malym vnutornym odporom, rucickovym, vadaskou . . . Ak aj ten ukaze 100v, okamzite odpojit, zavolat elektrikara. Ale ako vravim, niesom elektrikar, len vlastna skusenost.
Měřeno proti čemu?
Je špatně připojený nulák, možná ne přímo v zásuvce, ale v nějaké krabici před ní. Je třeba zkontrolovat celou větev až do rozvodné skříně. Věnujte pozornost rezavým šroubům.
Pro začátek napojte pračku ze zcela jiné zásuvky na jiné větvi.
Kdyby to bylo na kostre pracky, tak reknu ze jo, je to jak rikas.
Ale jestli je to jenom na bubnu(proti kostre) a deje se to po susicim cyklu, tak si to spis tipnu na nejakou statiku. IMHO buben neni nijak uzemnen a po suseni ani nahodna zem pres vodu neni.
Jestli hodnota napeti behem mereni klesa(overit), tak je to hodne mekky zdroj a nahrava to me teorii.
Statiku by běžným měřákem nenaměřil a jestli je to proti kostře nevíme. Máme málo informací a tazatel nereaguje.
Uz jsem videl uplavat na 110V trolejbus, kdyz bylo extra sucho. A to mereno 5MOhm hlidacem izolacniho stavu a paraelne k tomu 4MOhm obycejnym multimetrem. Jede to, kostra se nabiji proti zemi, zastaveni a je videt, jak to napeti pomalu(no, vcelku rychle, ale jde to sledovat ocima) pada... Takze buben pracky a cislicka na displayi padajici od 100 k 0 behem 2-3 sekund by me neprekvapily.
Ale, jak rikas, malo informaci.
buben je propojen s kostrou přes ložiskaa přes závěsné pružiny...jestli se nepletu...Jaký má odpor dutinka šňůry proti kostře, případně bubnu?
Pokud není vana plastová a náhon řemenem...
nojo vlastně...máš pravdu
Buben propojen s kostrou NENI - plastová vana-plastová řemenice,gumovej řemen - motor mimo buben- pračka AEG se sušičkou v záruce.
Jestli to měříš měřákem s vysokým vstupním odporem (elektronickým), nemusí to být pravda. Zkus to změřit obyčejnou vadaskou.
Vadaska svítí.
Ale jestli taky brní/vrní nás zajímá.
Jestli ten tvůj měřák umí střídavé ampéry, změř prosím proud který mezi bubnem a kolíkem zásuvky teče..
To je dost zajímavá záležitost. Nějaký čas jsem dělali pračky, ale v té době byly vany plechové. Tak jen úvahy.
Z reakce, myslím druhé v pořadí jsem vyrozuměl, že se jedná o střídavé napětí. To by tedy mělo vyloučit statiku.
Kde se ale může na bubnu vzít napětí? Předpokládám, že se jedná o plastovou vanu. Přesto je mi ale trochu divné, že by buben nebyl ničím přizemněn. To proto, že i když nevelká, je možnost zavlečení napětí přes topné těleso v případě poruchy, přes zbytkovou vlhkost, při vyjímání prádla bez použití sušení. Sice samotné kostra top. tělesa je uzemněná, ale v případě porušení obalu by to nemuselo stačit (a normy jsou velice přísné) a těleso je v těsné blízkosti bubnu,
Nemohl by buben být třeba přizemněn alespoň nějak přes domek ložisek? Pokud ano, mohla by zde být závada.
Pokud ale žádné takové přizemnění není a buben je opravdu zcela izolován od kostry pračky (furt se mi to zdá divné), tak by snad byla jen taková možnost. Měřicí přístroj má vysoký vstupní odpor a dokáže naměřit jen naindukované napětí z instalace pračky. Zkusit měřák s menším odporem, nebo toto napětí zatížit nějakým odporem, třeba 100k, aby se zjistila "tvrdost" tohoto napětí. Odpor mezi buben a kostru pračky, předpokládám, že nulování pračky je v pořádku.
Pokud se zjistí, že je napětí velmi měkké, znamená to pravděpodobně, že se jedná o indukci.
Ale pokud ano, takové napětí by nebylo na dotyk cítit.
Tedy po zahřátí mozkových neuronů jsem vydedukoval tuto situaci.
Ale možná je to jinak, ale.
Buben je opravdu zcela v plastu a izolován. Po ukončení sušení je i prostor uvnitř vysušen. Pohybem prádla, třením pohonného řemenu a podobně, se buben nabije statickou elektřinou.
Po otevření a dotyku s bubnem obsluha ucítí výboj statiky a usoudí, buben kope.
Přijde elektrikář a změří napětí na bubnu proti kostře a zjistí napětí. Ale vlivem citlivého přístroje (už nikoli statiku) naměří naindukované napětí, které by ale kopanec nedalo. Na jinak neškodné naindukované napětí tak přijde v podstatě náhodou.
Vypadá to sice nějak šroubovaně, ale dost bych tomu věřil.
Jinak, kontrola. Změřit nulování spotřebiče. Změřit izolační odpor instalace pračky (alespoň 500V přístrojem) proti bubnu, i za vlhka po skončení praní bez sušení. Zjistit, jestli buben skutečně není z výroby uzemněn.
Pokud je vše v pořádku, potvrzuje to pravděpodobně moji teorii.
No tak neřešte napětí ale proud:
100V/10Mohm=10nA , takový proud asi nekope ani nemůže být nijak cítit IMHO.
Kdyby dotyčný OP napsal typ pračky tak bychom se třeba dozvěděli že to má nějaký supermoderní direct drive "motor" takže bubnem přímo otáčí "vířivé" proudy, takže žádný motor s řemenicí tam vlastně není, zdroj pro to všechno samozřejmě pulsní, na sekundáru polovina síťového napětí z důvodů děliče utvořeného z odrušovacích Y kondů atd atd.
Zkusil bych v krámě na totožné pračce a dál bych to neřešil..
Aby tu byl nějaký záchytný bod, tak moje pračka Electrolux Perfectcare 600 má na bubnu proti kolíku 5,6V AC, a na rozsahu uA AC teče proud 1uA (měřeno Fluke 187).
A pokud by tam hypoteticky bylo 100V AC a proud 1uA AC tak by mi to bylo úplně buřt.
Změřte protékající proud!
Měřil bych to opatrně, jestli opravdu je někde svod z fáze, může to být pěkná šlupka, tam nacpat ampérmetr. Ale předpokládám jen indukci, kdy citlivý elektronický měřák s vysokým vstupním odporem změří něco nakmitaného.
Nejlíp je obyčejná vadaska a jestli vrní. Pak bych zpozorněl. Jinak klídeček. Já měl na bubnu kdysi asi 50V, přizemnil jsem celou pračku na vodovod, stejně to tam bylo.
se přece dá dát paralelně ke vstupu rezistor nebo žárovka
Měřím-li ampéry, tak žárovku do série. Odporník bych tam necpal.
reagoval jsemna vysoký vstupní odpor, ne na druh měření, samozřejmě že pro proud se řadí do serie