Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Trapezovy plech - šroubovat do vlny nebo navrch?

Dobrý den, dělám přístřešek na dřevo a navrch půjde trapezovy plech. Překvapilo mě, že se šroubuje do vlny a ne navrch. Koukal jsem i na youtube a všude do vlny. Mám zkušenosti pouze s polykarbonátem a tam se dá pod vlnu plastový díl na výšku vlny a šroub na vrch.
Jak to děláte vy? Děkuji za rady.

Změna předmětu, původně: Trapezovy plech (host)

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
U těch nových plechů, které mají sílu plechu od plechovky od piva by se ti plech pod šroubem zbortil…
nerady 21.04.2021 18:31
nerady
Zajímavým produktem, o kterém uvažujeme při pokládce nové střešní krytiny, je vlnitý hliníkový plech… nový
Jarkosak 08.02.2023 09:34
Jarkosak
Jen ještě reakce po dvou letech. Pod trapézové plechy se dělají gumové profilové pásy, které se dáva… poslední
nerady 11.02.2023 14:42
nerady
Udělejte to jak předepisuje výrobce, tedy farmářské šrouby s těsněním, v patřičné rozteči dospod vln…
J_K 24.04.2021 07:34
J_K
Nemožné to není. Stodolu (plný záklop) jsem řešil takto - na zemi jsem předvrtal trapéz do horní vln… nový
jatobyl 09.02.2023 13:03
jatobyl
na dřevník jsem dal vlnitý plech 0.7mm. Vruty do vlny a s podložkama, pod které jsem dal takový napě… nový
patyk 24.04.2021 15:34
patyk
Prosím, nechte selský rozum na poli. Šroub se dává dospod, aby by spoj co nejpevnější. Aby tam nezat… nový
Přezdívka. 24.04.2021 19:42
Přezdívka.
Aby tam nezateklo je pryžová podložka. Ovšem ta podložka se nesmí dotáhnout tak, aby se guma začala… nový
čumil old 24.04.2021 19:48
čumil old
Ano, to je pravda. Ale to je vše popsané v technickým listě. :) nový
Přezdívka. 24.04.2021 20:25
Přezdívka.
Nic se nebude deformovat, dává se tam odpovídající vložka (buď originální, nebo lze podle výšky a tv… nový
Paron 08.02.2023 20:23
Paron
Děkuji všem za rady a zkušenosti. Měl jsem zkušenosti pouze s vlnitým plechem a polykarbonátem , kde… nový
pařez 25.04.2021 10:55
pařez

Zajímavým produktem, o kterém uvažujeme při pokládce nové střešní krytiny, je vlnitý hliníkový plech -
Jednoduchá pokládka a nečekaně dlouhá životnost, to jsou opravdu lákavé vlastnosti. Máte někdo nějaké konkrétnější zkušenosti právě s touto krytinou?

Reklamy fakt ne (JaFi)

Jen ještě reakce po dvou letech. Pod trapézové plechy se dělají gumové profilové pásy, které se dávají jako podložka v místech montážních spojů. Pokud výrobce uvádí montáž do spodní části vlny, tak platí co jsem napsal v prvním odkazu a také to, že asi nikdy nebyl na střeše po delší době od montáže. Většinou se vlnité plechy montují na střechy s menším spádem. Pokud je hlava šroubu v úžlabí tak se na ni zachycuje listí a prach. Toto místo pak zůstává díky tomuto nánosu vlhké a dochází tam k větší možnosti koroze u ocelových plechů a u plechů z barevných kovů k oxidaci a tím poškození. Pokud občas na takovou střech vylezete a chcete smést bordel tak největším problémem jsou hlavy těchto šroubů v úžlabí.

Udělejte to jak předepisuje výrobce, tedy farmářské šrouby s těsněním, v patřičné rozteči dospod vlny. Navrch vlny jen v podélných spojích dvou plechů. Není důvod vymýšlet a zkoušet něco jiného, když toto je osvědčený postup u statisíců střech, splňující podmínky záruky.
Dnešní plechy jsou tenké, přes horní vlnu je ani nejde dostatečně utáhnout a neumím si představit montáž velké střechy na podložky. V případě povinné instalace střešní fólie, kterou vy u dřevníku možná dávat nebudete, je to zcela nemožné.

Nemožné to není. Stodolu (plný záklop) jsem řešil takto - na zemi jsem předvrtal trapéz do horní vlny, vlepil kus nastříhané duše jako odpružení, následně přilepil distanční podložku a pak teprve na střechu a vruty.

Na barák bych to nedělal, ale nedával bych ani vrut do spodní vlny. Tomuto systému prostě nevěřím a časem se musí někde projevit zatečení.

na dřevník jsem dal vlnitý plech 0.7mm. Vruty do vlny a s podložkama, pod které jsem dal takový napěněný neopren. Mám vyzkoušeno, že to na slunku vydrží nejméně 7let. Až do dřevníku začne zatékat, neopren vyměním. Prodávají se už i hotové vruty s gumou(tesařské vruty s těsněním se to nazývá tuším). Pokud bych neopren neměl, tak bych si nařezal plastové vymezení pod tu vlnu a dal vrut na vlnu. Jak fouká vítr, tak vztlak s plechem lehce lomcuje a dříve nebo později se vytvoří mezi podložkou a plechem vůle(plech se ohýbá) a čím je větší, tím více to dělá rachot a hlavně to má ještě větší tendenci se prohýbat, bo to nabírá větší rychlost...

Prosím, nechte selský rozum na poli. Šroub se dává dospod, aby by spoj co nejpevnější. Aby tam nezateklo je pryžová podložka. Pokud dáte šroub na vlnu, jednak budete potřebovat delší a tim dražší šrouby, neutáhnete ten šroub dostatečně, protože se vám bude deformovat vlna a jakmile bude foukat vítr, tak vám se bude snažit nadzvednout ten plech a tim zdeformuje vlnu a vrut nebude těsnit a tudy vám bude zatýkat do konstrukce.

Nic se nebude deformovat, dává se tam odpovídající vložka (buď originální, nebo lze podle výšky a tvaru vlny nařezat buď kousky dřevěné kulatiny, nebo hranolky), která promáčknutí zabrání. Stačí myslet hlavou. Pokud se dá šroub do vlny, pryžové těsnění časem zpuchří a máte starost.

Děkuji všem za rady a zkušenosti. Měl jsem zkušenosti pouze s vlnitým plechem a polykarbonátem , kde jde šroub navrch. Proto tento dotaz. U trapezu jsem se rozhodl dodržet technologii výrobce a šroub s podložkou a těsněním v barvě plechu určený výrobcem půjde dolů do vlny.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru