Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem zapojení stykače, L1, L2 a ovládání z L3

Zapojuje se tak stykač?

Primární myšlenka je při vypadnutí jističe aby šla druhá sada světel. A také stykač je hlavní vypínač světel,
nakreslil jsem 2 světla, ale ty se pak dělí na více.

https://1drv.ms/u/s!Ah3ZZCKCZMdDho5gaxRy-p6c3MIApg?e=kcMW50

předpokládám že není problém spínat dvě fáze

(samozřejmě že ve schématu chybí chránič a jistič,
v tom případě by ještě musely být rozvedení N na N1 s 1 chrániče a N2 s 2 chrániče
pro zjednodušení jsem nerozkreslil kompletně )

ještě si říkám, že bych ovládání vedl z L3

Není problém, že do stykačem by byli navedeny 3 fáze?

Stykač jako hlavní vypínač není problém. Jističe pro jednotlivé okruhy dejte až za stykač. Světla můžete vypínat stykačem jako celek, nebo můžete za jističi vytvořit dva okruhy, které budou mít pak třeba samostatný vypínač. Znamenalo by to, že stykačem zapnete napětí a pak si můžete vybrat, který okruh světel sepnete vypínačem. Něco podobného se dělá např. v truhlárnách, kde při odchodu se vypíná hlavní stykač, aby celá instalace byla po odchodu zaměstnanců bez napětí. Používá se velký výkonný stykač a za ním jsou pak připojené přes patřičné jištění, všechny okruhy, včetně strojů.

Což není problém, takhle mám třeba udělaná světla v dílně (dělalo se to tam ještě když neexistovaly LED, takže kvůli točivým strojům mám zářivky připojené na dvě fáze). Dvě fáze, dva jističe pro dva světelné okruhy, dva vypínače, dva jednopólové stykače v rozvaděči (světel je víc a takhle se líp řešil schodišťák). Takhle je to vcelku bezesporné, k tomu revizák nic neřekne. Oba stykače by klidně šly napojit i přes jediný vypínač, spínal by ovládací napětí pro oba najednou - tam už je to fuk, ovládání stykačů si můžeš navymýšlet jak chceš (samozřejmě ze zvlášť jištěného okruhu nebo nízkým napětím, ale to už by bylo asi zbytečné).

Jestli tomu rozumím dobře, chceš ovládat dva okruhy pro světla společným spínačem osvětlení (třeba i v jedné místnosti), ale aby aspoň jeden okruh v případě výpadku jedné z těchto fází svítil.
Řešení: takže každý tento okruh bude mít svůj jistič a chránič, jednotlivě zapojené na L1 a L2 a pak z nich budou napojeny samostatné kontakty na 3 fáz. stykači. A za ním pak napojeny vlastní vývody L1 a L2 pro tyto světelné okruhy. Ovládání stykače (spínačem, tlačítky) pak můžeš mít napojeno z fáze L3 (přes samostatný jistič ovládání). Ovšem v případě výpadku té třetí fáze stejně nebude svítit nic.
Teď jsem si ještě všim, že se ptáš, jak se zapojí ovládání toho stykače. Přívod ovládacího spínače zapojíš na tu fázi L3 (přes ovládací jistič) a z něj zapojíš na svorku A1 stykače. Svorku A2 stykače zapojíš na N. Jinak možno použít i klasické spínání a vypínání stykače dvěma tlačítky, za pomoci samodržného kontaktu stykače. Jedním zapneš, druhým vypneš. Ovšem po obnovení napětí v okruhu ovládání, pokud dojde v tomto obvodě k výpadku napětí, se stykač již sám nezapne. Pokud použiješ spínač, tak se automaticky po obnovení ovládacího napětí stykač ihned sepne.
Poslední dodatek, spíše varování. Vzhledem ke tvým dotazům předpokládám že nejsi odborník. A práce na el.zažízeních smí dle předpisů provádět pouze pracovník s příslušnou eltechnickou kvalifikací.
Proto končím svým oblíbeným "bonmotem" : pozor, elektrické zařízení nezraňuje, to "pouze" zabíjí ! :x::puff: