zapojení stykače, L1, L2 a ovládání z L3
Zapojuje se tak stykač?
Primární myšlenka je při vypadnutí jističe aby šla druhá sada světel. A také stykač je hlavní vypínač světel,
nakreslil jsem 2 světla, ale ty se pak dělí na více.
https://1drv.ms/u/s!Ah3ZZCKCZMdDho5gaxRy-p6c3MIApg?e=kcMW50
předpokládám že není problém spínat dvě fáze
(samozřejmě že ve schématu chybí chránič a jistič,
v tom případě by ještě musely být rozvedení N na N1 s 1 chrániče a N2 s 2 chrániče
pro zjednodušení jsem nerozkreslil kompletně )
ještě si říkám, že bych ovládání vedl z L3
Není problém, že do stykačem by byli navedeny 3 fáze?
Ako tak kukám, zásobuješ poradňu všakovakými dopytmi, len skonsoliduj svoj link s nákresom aby sa dala celá adresa otvoriť, prežeň odkaz napríklad "skracovačom" adries.
zde znovu link obrázku:
https://1iq.cz/N8y
mě doma učili, když něco nevíš, zeptej se! Sice budeš chvíli vypadat jako blbec, ale když se nezeptáš budeš za blbce celý život.
ps: původní příspěvek se nedá editovat?
Každá individuálna fáza v spojení s nulákom tvorí okruh 230V/50Hz, teda je možné v prípade výpadku niektorej z fáz takto postupovať, aby okruh žiaroviek či iné spotrebiče na 230V dočasne fungovali. Každá fáza musí byť najprv odpojená (rozpojená) než sa prepne na inú fázu.
Ten spoj napatlaný na výkrese pod označením A2 tvorí čistý skrat ak je pripojený k predmetne vodivej doske ozn. pod č.11 na nulák.
Chýba ti v nákrese množstvo ochranných okruhov, zem, apod.
Jedno nechápem, máš časté výpadky fáz dodávaných IS, či čo chceš v konečnom výsledku docieliť touto diferenciáciou, resp. partizánčinou s prepínačmi okruhov lampášov?
na to se právě ptám, jak se to zapojuje,
z 1 na 2
a z 3 na 4 napojím vodič, (vodiče), které chci přerušit.
A ovládání stykače A1 a A2 se tedy napojuje/ovládá jak?
výpadky nejsou často, sotva 1x za rok se stane, že vypadne jedna fáze
prostě chci mít světla zapojení ze dvou fází/jističů
proč by při nějakém problému měla zhasnout světla v celém domě?
Lenže vec nie je taká jednoduchá, lebo ak manuálne prepojíš lampový okruh na inú fázu v prípade výpadku, potrebuješ osadiť ovládací panel vhodnými sériovými prepínačmi osadené na izolovanej, ukostrenej doske, napríklad: Sériový prepínač č.5B (6+6), 230V,10A,IP20. Prepínanie bude ručné, manuálne.
Prepínač sa bude venovať výhradne fázam v okruhu s nulákom a ochranou.
---------------------------------
A2 a A1 má tvoriť okruhy stykača s elektromagnetickou cievkou, ktorý v prípade výpadku niektorej fázy automaticky spojí fázu pod napájaním?
Main Gááát, to nedáš, pretože to chce vybaviť obvod (tri samostatné obvody), ktorý v prípade výpadku niektorej fázy dodá impulz cievke stýkača a ten spojí (prepne) fázu, ktorá bude pod napätím. V tom prípade by si potreboval na každú fázu extra elektromagnetický stykač, resp. tri stýkače s troma obvodmi na sledovenie každej fázy pri výpadku prúdu. Zložité schéma, jak sviňa.
-------------------------------------
Nižšie si sa pýtal na ochranné obvody kvôli úrazom a zasiahnutí el. prúdom:
https://www.elektrolab.eu/blog/princip-a-pouzitie-oddelovacieho-transformatora
http://www.els.webzdarma.cz/pez.html
http://www.oez.sk/aktuality/prepetove-ochrany-minia-v-bezne-pouzivanych-sitich-nizkeho
http://www.odbornecasopisy.cz/elektro/casopis/tema/ochranne-oddeleni--13768
Do jednoho třífázového stykače není možné zavádět fáze z několika jističů, s ohledem na bezpečnost. Při manipulaci může hrozit úraz el. proudem. Byla by zde možnost, že ne všechny jističe budou v danou chvíli vypnuté. Na třífázový stykač mohou jít fáze jen z třífázového jističe.
to jsem potřeboval vědět, zde asi existuje precedent, že jistič do zařízení se musí vypínat jedním stiskem jističe,
- okruh světla = jistič světla
-okruh 1 zásuvek = jistič zásuvek 1
- třífázová zásuvka - 3fázový jistič
VŠECHNO PRO BEZPEČNOST
příklad: kdybych do vedlejší místnosti vedl okruh světla a okruh zásuvky, a měl společnou svorkovnic (světla a zásuvky), kde by bylo vše spojeno, tak potom bych teoreticky musel manuálně propojit jistič zásuvek a světel.
aby se nestalo že vypnu jen jeden jistič.
Je to nesmysl, světla a zásuvky nemohou být napojené z jedné svorkovnice. Každý okruh má své jištění. Neexistuje precedent, ale normy.
Radši popiš jaké funkce chceš dosáhnout, nejspíš to půjde vyřešit čistě a bez porušení pravidel bezpečnosti a norem.
chci mít dva okruhy světel každá vede z vlastní pojistky (2x6A)
a v rozvaděči má být dvojitý stykač, který jedním povelem vypne všechna světla.
Proč dvojitý stykač, když bude jeden povel.
Stykač jako hlavní vypínač není problém. Jističe pro jednotlivé okruhy dejte až za stykač. Světla můžete vypínat stykačem jako celek, nebo můžete za jističi vytvořit dva okruhy, které budou mít pak třeba samostatný vypínač. Znamenalo by to, že stykačem zapnete napětí a pak si můžete vybrat, který okruh světel sepnete vypínačem. Něco podobného se dělá např. v truhlárnách, kde při odchodu se vypíná hlavní stykač, aby celá instalace byla po odchodu zaměstnanců bez napětí. Používá se velký výkonný stykač a za ním jsou pak připojené přes patřičné jištění, všechny okruhy, včetně strojů.
Což není problém, takhle mám třeba udělaná světla v dílně (dělalo se to tam ještě když neexistovaly LED, takže kvůli točivým strojům mám zářivky připojené na dvě fáze). Dvě fáze, dva jističe pro dva světelné okruhy, dva vypínače, dva jednopólové stykače v rozvaděči (světel je víc a takhle se líp řešil schodišťák). Takhle je to vcelku bezesporné, k tomu revizák nic neřekne. Oba stykače by klidně šly napojit i přes jediný vypínač, spínal by ovládací napětí pro oba najednou - tam už je to fuk, ovládání stykačů si můžeš navymýšlet jak chceš (samozřejmě ze zvlášť jištěného okruhu nebo nízkým napětím, ale to už by bylo asi zbytečné).
Už jsem to četl potřetí a ještě jsem nepochopil, co má být cílem. Když chceš víc okruhů, tak si kup stykač s třemi nebo více kontakty. Pro nízkou zátěž jako jsou světla, se dají použít i pomocné kontakty
Jestli tomu rozumím dobře, chceš ovládat dva okruhy pro světla společným spínačem osvětlení (třeba i v jedné místnosti), ale aby aspoň jeden okruh v případě výpadku jedné z těchto fází svítil.
Řešení: takže každý tento okruh bude mít svůj jistič a chránič, jednotlivě zapojené na L1 a L2 a pak z nich budou napojeny samostatné kontakty na 3 fáz. stykači. A za ním pak napojeny vlastní vývody L1 a L2 pro tyto světelné okruhy. Ovládání stykače (spínačem, tlačítky) pak můžeš mít napojeno z fáze L3 (přes samostatný jistič ovládání). Ovšem v případě výpadku té třetí fáze stejně nebude svítit nic.
Teď jsem si ještě všim, že se ptáš, jak se zapojí ovládání toho stykače. Přívod ovládacího spínače zapojíš na tu fázi L3 (přes ovládací jistič) a z něj zapojíš na svorku A1 stykače. Svorku A2 stykače zapojíš na N. Jinak možno použít i klasické spínání a vypínání stykače dvěma tlačítky, za pomoci samodržného kontaktu stykače. Jedním zapneš, druhým vypneš. Ovšem po obnovení napětí v okruhu ovládání, pokud dojde v tomto obvodě k výpadku napětí, se stykač již sám nezapne. Pokud použiješ spínač, tak se automaticky po obnovení ovládacího napětí stykač ihned sepne.
Poslední dodatek, spíše varování. Vzhledem ke tvým dotazům předpokládám že nejsi odborník. A práce na el.zažízeních smí dle předpisů provádět pouze pracovník s příslušnou eltechnickou kvalifikací.
Proto končím svým oblíbeným "bonmotem" : pozor, elektrické zařízení nezraňuje, to "pouze" zabíjí !