Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dva přístroje v jedné zástrčce

Dobrý den, v bytě, kde bydlím, je vestavěná elektrická trouba a nad ní vestavěná plynová varná deska. Varná deska má elektrický zapalovač. Nyní jsem zjistila, že elektrické kabely z toho zapalovače varné desky jsou zapojeny do stejné zástrčky (krabičky) jako elektrická trouba. Majitel bytu takto vyřešil skutečnost, že má k dispozici ve zdi jednu zásuvku. Je to ale bezpečné? Nemá mít každý přístroj samostatnou zástrčku? Dělali mu to prý elektrikáři a má revizi rozvodů, ale pochybuji, že revizní technik lezl pod linku a kontroloval špatně dostupné zásuvky.

...do vidlice od trouby je již několik let píchnutý i kabel od zapalovače...

Je to nějak takhle?
[92523-trouba-jpg]
Pokud je to několik let, nijak to nevadí, kontakty nejsou opálené a zásuvka se nadměrně neohřívá když je zapnutá trouba, tak bych to nechal tak. Sice mne hned napadlo dá tam dvojzásuvku, ale jak se občas diskutuje, že ten nový instalační materiál je ošizený, tak by to nemuselo být lepší.
Fotka by napověděla.
:beer:

Z hlediska provozní spolehlivosti i bezpečnosti to problém není, zapalování má minimální odběr, takže odběr el. trouby, který je podstatně větší, to nijak neomezí. A pokud jsou obě zařízení zapojena správně i z hlediska ochrany proti nebezpečí úrazu el.proudem, tedy správně zapojen ochranný vodič (t,zv. "zanulována"), pak i toto je OK.
Pouze z hlediska možnosti případného samostatného odpojení jednotlivých spotřebičů by mohl vzniknout problém, že třeba při výměně, nebo opravě té trouby, nebo zapalování, budou muset být obě zařízení odstavena z provozu současně, vzhledem k tomu společnému přívodu. Takže by to musel řešit elektrikář, který by odpojil po dobu opravy, přívod řešeného zařízení v té společné vidlici a po opravě toto opět spojil.
Jinak, aby to bylo úplně "košer" tak by to bylo možné vyřešit výměnou původní jednozásuvky za dvojzásuvku a poté instalovat na oba přívody, obou zařízení, samostatnou připojovací vidlici a tyto zapojit do té nové dvojzásuvky. Což by nevyžadovalo nějakou větší a náročnější úpravu instalace. Ovšem i toto by opět měl provést pouze kvalifikovaný elektrikář dle vyhl. 50/78 Sb.

V podstatě, ale pouze částečně, máš pravdu. Pokud je hodnocena činnost na el. zařízení jako "práce", tak to platí. Ale pokud si pamatuji, tak výměna žárovky, případně závitové pojistky, za předpokladu že se nezasahuje nářadím do vnitřních částí (třeba pokud zůstane patice žárovky v objímce), je toto považováno pouze za "obsluhu" a toto může osoba bez el. tech. kvalifikace provést.
Je mi známo, že je mnoho "kutilů", kteří toto nerespektují. Pokud tím ohrožují pouze sebe, je to jejich věc. Ovšem může vzniknout problém, pokud "pomohou" někomu jinému a pak dojde k vážnějšímu problému (úraz, požár, poškození zařízení a pod.).
S tím mohou mít problém i kvalifikovaní odborníci, ovšem laik, bez kvalifikace, jej pak má obzvláště větší.
A opět opakuji své "oblíbené" rčení: elektřina nezraňuje, ta "pouze" zabíjí!!! To není strašení, pouze varování. ;-):puff:

Když narazím na nabídku volného místa a je tam podmínka "vyhláška 50", tak si o jejich humanresoucesistovi pomyslím něco nelichotivého. Vyhlášku 50 musí splňovat každý zaměstnanec. I uklízečka co v kanclech vytírá podlahy.
Svého času jsem se zajímal, jak pohlíží vyhláška 50 na to, když jako soukromá osoba třeba chci pomoci s elektroinstalací někomu jinému (a v zaměstnání na glejtu o přezkoušení mám dost vysoký paragraf).
Zřejmě se to nijak neřeší, asi by to měl dělat jen někdo pod firmou.

Když už takto diskutujeme, pokud si přečteš §1 vyhlášky, tak je tam napsáno, že se tato vyhláška vztahuje na kvalifikaci požadovanou pro obsluhu a práci na el. zařízeních u organizací, případně prováděných dodavatelským způsobem.
Takže Tvé tvrzení, že by je potřebovala i uklízečka je trochu mimo. Pokud by třeba neprováděla úklid ve velínu a neměla za úkol i otírat panely a ovládací pulty. :-D
Jinak co se dále týká provádění elektrikářské práce (tedy i pomoci někomu jinému s elektroinstalací).
Pokud budeš provádět kabeláž a instalaci třeba v RD, bez napětí a dle dokumentace a ve shodě s platnými norami a předpisy a seženeš si pak revizáka, jenž má k Tobě důvěru a provede výchozí revizi a podepíše se pod ni s verdiktem, že "el. zařízení je schopno bezpečného a spolehlivého provozu", pak Ti nic v tomto nebrání.
Pochopitelně nesmíš před tímto uvést toto elektrické zařízení do běžného provozu. Odpovědnost pak přebírá revizní technik.
Dále pak Ti mohu jenom upřesnit, co je (tedy bylo) u mne potřeba, abych mohl činnost elektrotechnika provádět oficiálně, pokud jsem pracoval, od roku 1992, jako OSVČ v oboru. V té době jsem měl odbornou praxi, jako zaměstnanec, již cca 24 let.
Má kvalifikace byla, dle vyhlášky 50/78 Sb. § 8,9,10. Tedy montáže i řízení prací dodavatelským způsobem, revizní technik a projektování a vedení projektování.
Což ale zdaleka nebylo vše.
K § 8 jsem musel ještě získat oprávnění dle vyhl. 20/79 Sb ve znění vyhl. 553/90, k montáži opravám a údržbě el. zařízení a k provádění revizí dodavatelským způsobem.
Dále k § 9 pochopitelně zkoušky a osvědčení odborné způsobilosti dle zák. 174/68 sb., k provádění revizí el. zařízení.
No a nakonec k § 10, tedy k projektování a řízení projektování, ještě i zkoušky a oprávnění od ČKAIT (Česká komora inženýrů a architektů).
No a pochopitelně, jako OSVČ, ještě na všechny tyto jednotlivé činnosti i tři živnostenské listy.
A to vše pochopitelně obnášelo zkoušky a přezkušování v určitých stanovených intervalech.
No a pak práci sehnat, provést, předat, vyfakturovat a odvádět daně a soc. a zdravotní pojištění.
Takže "hochu" žádná sranda.;-)
Ale v podstatě jsem toto vše dělal i jako zaměstnanec (mimo daně a pojištění), po celou dobu před rokem 92, pouze s tím rozdílem, že jsem za odvedenou a vyfakturovanou práci obdržel výplatu tak cca 1/5 toho, co jsem tehdy fakturoval. Takže příjem potom, jako OSVČ, byl určitě výhodnější.
Ovšem jako zaměstnanec za 8 hodin, jako OSVČ bez omezení pracovní doby.:-|
Vše mělo a má své výhody a nevýhody. ;-)
No a tak, když jsem se "dopracoval" do důchodu, tak jsem si "sakra" oddechl. No "zaplať pán bůh", to už je poměrně dávná "historie" jak říká můj synovec.:-D
Takže tolik k těm Tebou uvedeným problémům s vykonávání práce a pomoci v našem oboru.:puff::beer:

I uklizecka a v podstate kazdy kdo je v praci potrebuje byt proskolen podle vyhlasky. Ale uklizecce staci §3, udrzbari a podobny profese menici zarovky by meli mit §4. Na §3 staci proskoleni obecne v ramci bezpecnosti prace, §4 by mel skolit nekdo §6 a vyssim, ale neni tam zadny predepsany vzdelani - takze neni problem nekoho proskolit. Ostatne behem pravidelnyho prezkusovani na §6,8,10 jsme meli i jakousi osnovu toho, jak by takovy skoleni melo probihat.

Myslím, že spíš větší problém z hlediska předpisů bude trouba v zásuvce. Pokud se něco nezměnilo, tak u těchto spotřebičů se pohyblivé přívody zakazují (jsou nějaké výjimky, ty se týkají spíš velkokuchyní). Pevně stojící sporák (a další spotřebiče) nesmějí být do zásuvky, ale na pevný přívod. Ale pokud to posvětil revizák, a pokud nedělal revizi od stolu nebo z kanceláře, tak bych to nehrotil. Revize rozvodů se ale podle mě netýká spotřebičů, ta končí zásuvkama, takže takový papír by mě nepřesvědčil. Musela by to být revize spotřebičů.
Možná se tady vyjádří nějaký RT co si myslí o troubě zásuvce.

Takovéto zapojení (i když není přimo nějak nebezpečné) odporuje normám (z hlavy ale číslo nevím).
Ale: "Do jedné zástrčky (vidlice), může být připojen jen jeden pohyblivý přívod".
Tedy logicky i jeden spotřebič.
Lze vyřešit. Namontovat na místo zásuvky dvojzásuvku, vejde se do původní krabičky.
Případně ale méně vhodné, použít rozdvojku. Spotřebiče vybavit samostatnými vidličkami.
--- Mezi námi... Takový prohřešek to zas až není. Ale v případě požáru, nebo úrazu, se bude pojišťovna snažit dokázat, že "právě tady" to vzniklo. :-)