Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dva přístroje v jedné zástrčce

Dobrý den, v bytě, kde bydlím, je vestavěná elektrická trouba a nad ní vestavěná plynová varná deska. Varná deska má elektrický zapalovač. Nyní jsem zjistila, že elektrické kabely z toho zapalovače varné desky jsou zapojeny do stejné zástrčky (krabičky) jako elektrická trouba. Majitel bytu takto vyřešil skutečnost, že má k dispozici ve zdi jednu zásuvku. Je to ale bezpečné? Nemá mít každý přístroj samostatnou zástrčku? Dělali mu to prý elektrikáři a má revizi rozvodů, ale pochybuji, že revizní technik lezl pod linku a kontroloval špatně dostupné zásuvky.

Takovéto zapojení (i když není přimo nějak nebezpečné) odporuje normám (z hlavy ale číslo nevím).
Ale: "Do jedné zástrčky (vidlice), může být připojen jen jeden pohyblivý přívod".
Tedy logicky i jeden spotřebič.
Lze vyřešit. Namontovat na místo zásuvky dvojzásuvku, vejde se do původní krabičky.
Případně ale méně vhodné, použít rozdvojku. Spotřebiče vybavit samostatnými vidličkami.
--- Mezi námi... Takový prohřešek to zas až není. Ale v případě požáru, nebo úrazu, se bude pojišťovna snažit dokázat, že "právě tady" to vzniklo. :-)