Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Sekač dier?

Ani za živý svet si neviem spomenúť,ako sa volá predmet ,ktorým si vyseknete dieru do panela,železa pred vŕtaním.Viem bizardná otázka,ale asi mám alzhaimera.Chcem to objednať,ale neviem čo zadať,ďakujem.

V tom prípade špička vídiového vrtáka.

Oceľový vrták sa dá kónickou brúskou vyrobený z nitridu bóru:-D na stopke vhodne do špičky upraviť, zbrúsiť. Nástrojová oceľ nie je pri bežnej teplote krehká, aby sa úderom bežným kladivom (nie palicou), ulomila po tesnom priložení k značkovaciemu materiálu. Každý bežne zručnejší občan disponuje určitým citom pri narábaní s kladivom počas rozpriahnutia sa a švihom v paži. (gravitačným zrýchlením hmotného telesa v smere zemskej príťažlivosti prekonávajúc pôsobenie síl neobjavených "gravitónov" na kladivo veškerej hmoty časopriestoru vo Vesmíre). Hustýýý.

Zrejme sa v dopyte nejedná o nejaké mikro práce zlatníka, kovoobrábača z pohľadu výrobcu šperkov pracujúceho s lupou či pod elektronovým mikroskopom.

V tom prípade špička vídiového vrtáka.

Radíš zdraví nebezpečné věci. Uštípnutý kousek vídia v oku není moc dobré.

Důlčík je vyroben přesně na tento účel - špička zakalená a místo pro dopad kladiva zakulacené aby se neodštipovali kousky oceli při úderu na ostrou hranu.

Průbojník je velice široký pojem, sice vypadá jako důlčík, ale jeho určení je jiné.
A prásknout kladivem do vrtáku pro vytvoření důlku do železa/oceli, tak to je na přesdržku. Vidiák do betonu určený na vrtání s příklepem to vydrží, ale vrtáky do železa by ti nakopaly prdel, kdyby měly nožičky.

No, když už se tady rozvinula debata čím nahradit důlčík, tak malý příspěvek. Moji mechanici používali kdysi k důlčíkování v jemné elektromechnické praxi mimo běžné důlčíky takové krátké, tenké pístky ze vstřikovacích čerpadel. Obstarali si je v dílnách traktorové stanice. Byly z kvalitní oceli, tvrdé, ale ne křehké. V případě nouze se dá důlčík nahradit běžným nastřelovacím hřebíkem. Lépe než upravovat vrták a pod.:-):-)

No zrovna jsem to chtěl napsat. Ve vstřikovačích byly nebo vlastně stále ještě jsou, ty vstřkovače se budou používat ještě hodně dlouho. A nemusí to být zrovna z traktoru, ja mám ještě asi 4 nebo 5 jehel z "vejtřasky", ale jsou i v Tatrách a téměř u všech dieselů u nás před lety vyrobených. Lepší kilner jsem v ruce neměl (a že je to správně důlčík jsem se dověděl až na průmyslovce :-) ). A kdo chce něco "moderního" - na Aliexpressu jsou za naprostý pakatel k dostání pružinové důlčíky v podobě tlustší tužky, Jak si poradí s tvrdšímy materiály ale nevím. 4000288182195.html

Jo, přesně tak jsem myslel poslední větu. I když v popisu je uvedeno: "Automatický design čistě a přesně prorazí ocelové dřevo a plast" :-D:-D:-D . Aspoň tohle vykouzlí translátor :-). Ale u jiného prodejce byla v popisu uvedena maximální tvrdost označovaného materiálu. Jen se mi to nechce hledat.