Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem princíp fungovania el. okruhu - poškodený kábel

ahojte,

som domáci "elektrikár", potrebujem pomôcť s hlbšou teóriou a hlavne praxou pri riešení môjho problému.

Podarilo sa mi preseknúť 5-žilový kábel v stene pre varnú dosku. Presnejšie presekol som iba dva jeho vodiče, nulák a fázu. Tie som obsekal, doplnil kúsok 2,5mm káblu, spravil nový spoj cez originálne wago svorky na 32A. Potom mi napadlo, že varná doska (7,5kW) je napojená iba na 2 fázy, takže jednu nevyužitú fázu som mal v krabičke za kuchynskou linkou odkiaľ mám napojený kábel z varnej dosky do krabičky tiež cez wago. Preseknutú fázu som teda odpojil z dosky a napojil na nu doteraz nevyužitú fázu, čím som zabezpečil odstavenie poškodeného káblu fázy, ale nulák ostal tak ako je. a tu mám nejaké otázky.
...od domového rozvádzača po varnú dosku, mám dokopy aktuálne 3 wago sworky na nuláku (2x preseknutý kábel, 1 x medzi krabičkou v stene a varnou doskou ). Všetky wago mám prístupné, pre budúce "revízie", ale zaujíma ma:

1. bezpečnosť na prvom mieste. čo ak sa jedna z 3 wago prepáli, alebo iným spôsobom preruší spoj ? ak to nie je možné, tak aspo§ teoreticky.... čiže doska bude zapojená na dvoch fázach a uzemnení. Varná doska proste nepôjde, alebo nedajbože môže vzniknúť úraz el. prúdom pri bežnej práci s varnou doskou? ako to vlastne funguje? môžu sa poškodiť iné spotrebiče? na tomto 400V okruhu mám len varnú dosku.

2. wago svorky a vznik požiaru. je to vôbec možné? tým že mám o dva nové spoje na jednom káble, mám teda 2x vyššiu šancu, že sa niečo pokašle, môže teda wago svorka vyhorieť, zbĺknuť a spôsobiť požiar?

otázka trochu od témy: z ističa pre varnú dosku mi idú 3 fázy, doska potrebuje iba 2 fázy, je jedno aké fázy sa napoja na dosku, alebo je v tom nejaký háčik ? počul som, že by sa mali využiť pre zapojenie "najmenej využité fázy", neviem ani ako by som to zistil a či to je vôbec podstatné. viem len že na všetkých spotrebičoch a zásuvkách/svetlách mám hnedú fázu, na káble varnej dosky som presekol hnedú fázu, takže teraz je doska napojená na čiernom a šedom káble.. istič pre dosku je 20A.

Ďakujem za pomoc

Předmět Autor Datum
Za prvé, není žádný "nulák" a "uzemnění", ale nulový pracovní vodič N a ochranný vodič PE. Jinak k v…
George63 13.12.2020 21:03
George63
to není úplně pravda o tom Nuláku, prtože tam poteče minimálně vyrovnávací proud a deska je dělaná n…
paul 14.12.2020 12:35
paul
Nemusi. Je to jak jaka deska, ale treba indkucni si to na vstupu usmerni a pak davkuje jak potrebuje…
bahno 14.12.2020 13:49
bahno
Píše že by šlo o to, že se mu přerušila ta "pracovní nula". Ty tři svorky. Pak je to tak, jak píši.…
George63 14.12.2020 14:13
George63
Preseknutý kábel sa zvyčajne rieši nejakou takouto lisovacou káblovou spojkou na daný prierez žily,…
poihu 14.12.2020 14:23
poihu
Ak si šikovne prešvacol jednu z troch fáz 3x400V, pričom šporhelt s jeho odporovými špirálami fachčí…
Nuda 14.12.2020 17:35
Nuda
ahojte, ďakujem pekne za každú reakciu. asi som neuviedol všetky podstatné informácie, chcel by som…
tomfromsvk 15.12.2020 09:00
tomfromsvk
Máte tedy desku s napájením dvěma fázemi, ale ne sdruž. napětím 400V, ale 2x230V s nutností použít v…
leo 15.12.2020 09:15
leo
Přesto že je to "indukce", nedoporučoval bych to určitě provozovat bez "pracovní nuly", pouze na dvě…
George63 15.12.2020 09:28
George63
v prípade neželaného odpojenia pracovnej nuly, "odpálenia" wago svorky, alebo hocijakou teoretickou…
tomfromsvk 15.12.2020 10:08
tomfromsvk
Pokud je ochranný vodič (PE) v pořádku, úraz nehrozí. Spojka na pracovní nule, pokud je udělaná dobř…
Zerozero 15.12.2020 10:26
Zerozero
Souhlas se zerozero. Pokud jsou Wago dobře osazené, neměl by být problém. Pokud jde o vodiče měděné,…
George63 15.12.2020 10:58
George63
pozeral som katalógové listy od WAGO, uvádzajú, že sú prioritne na medené rozvody, dajú sa použiť aj… poslední
tomfromsvk 15.12.2020 11:05
tomfromsvk

Za prvé, není žádný "nulák" a "uzemnění", ale nulový pracovní vodič N a ochranný vodič PE.
Jinak k vlastním bodům:
1. Při přerušení nulového pracovního vodiče ne že varná deska vůbec nepůjde, to pouze v případě že bude zapnuta pouze jedna plotýnka. Ovšem při sepnutí dvou (nebo více) budou tyto zapojeny "proti sobě" na napětí sdružené, tedy na dvě fáze s napětím 400V a pak se "podělí" v podílu daném odporem těles jednotlivých plotýnek. Což může způsobit, u plotýnky s menším odporem, průchod většího proudu než by jí příslušel a tím její spálení. Pokud ale bude spojen spolehlivě ochranný vodič PE (tedy po vašom "uzemnění), z hlediska bezpečnosti by se nemělo nic stát.
2. Pokud je na okruhu více spojů, je zde sice větší předpoklad možnosti přerušení, ovšem za předpokladu že jsou spoje provedeny odborně, se s tímto prakticky nepočítá.

A co se týká rovnoměrného zatížení jednotlivých fází. Je to závislé na odborném posouzení celé elektrické instalace a jednotlivých okruhů. A je podstatné, aby byly, na jednotlivé fáze, rovnoměrněji rozděleny hlavně spotřebiče s větším instalovaným příkonem (el.sporák/várná deska, el. trouba, el. bojler, pračka, myčka, sušička). Co se týká jednotlivých el. zásuvkových okruhů, pak zase posoudit, na kterém může být rovněž zapojen nějaký spotřebič s větším odběrem (várná konvice, průtokový el. ohřívač, případně různá individuální topidla). No a pokud dojde k vypnutí hlavního jističe, z důvodu přetížení jedné fáze, pak je možné provést proměření zatížení jednotlivých fází klešťovým ampérmetrem (při zapnutí těchto více exponovaných okruhů) a pak posoudit, jak případně okruhy přepojit, aby zatížení bylo rovnoměrnější.
Nejde o to, jaké jsou na jednotlivých okruzích proudové hodnoty jističů, ale jak jsou tyto okruhy (a tím jednotlivé fáze) skutečně "soudobě" zatíženy.

Preseknutý kábel sa zvyčajne rieši nejakou takouto lisovacou káblovou spojkou na daný prierez žily, ale potrebuješ na to krimpovacie kliešte a vytvoriť dostatok miesta okolo aby sa tam dalo s tými krimpovačkami dostať. Inak číňan má aj šikovnejšie priame "wago" svorky na spojenie prerušenej žily. Prípadne by som použil 5 radovú wago svorku tak aby sa to nemuselo nadpájať a spájať dvomi.

Ak si šikovne prešvacol jednu z troch fáz 3x400V, pričom šporhelt s jeho odporovými špirálami fachčí iba na dve fázy 230V / 50Hz (ako všetky domáce rúry a pekáče), v tom prípade preseknutú fázu vynechaj, preseknuté konce odborne zaizoluj, odcvakni a zalep tesne spolu s bužírkou a pripoj šporák na druhú, celistvú, neporušenú fázu 2x230V / 50Hz.

Zem, tj. nulák a teda aj ochranu prepoj vhodným xindlom, lebo by ti šporhelt bez nuláku neslúžil ku zdraviu a duhe pri varení, pečení či príprave "svajó lečó".

Máte tedy desku s napájením dvěma fázemi, ale ne sdruž. napětím 400V, ale 2x230V s nutností použít vodič N. Uvedené zapojení snižuje vysokou proudovou náročnost fáze podle zapojení na obr.vpravo. Potřebujete tedy 2 fázové vodiče a vodič N pro práci varné desky a dále vodič PE pro bezpečnost zařízení. Pokud máte možnost vybrat dvě fáze, které jsou méně zatížené, použijte je. Jinak pro opravu vodiče platí již výše napsané beze změny.

v prípade neželaného odpojenia pracovnej nuly, "odpálenia" wago svorky, alebo hocijakou teoretickou príčinou môže teda prísť k zničeniu elektroniky varnej dosky, OK, ale nie je možné aby pri bežnom dotyku varnej dosky došlo k ohrozeniu zdravia? .príklad.. idem umyť sklo varnej dosky a dostanem kopanec ...

ešte mi napadlo...nebolo by teda rozumnejšie prekáblovať rozvádzač (áno, farebne označenie vodičov by už nebolo podľa normy) tak aby som využil vodiče vedené k varnej doske následovne.

1. PE bez zmeny
2. vymeniť vodič N modrý aktuálne spojený 3 wagosvorkami za vodič neporušený aktuálne využívaný ako fáza
3. L1 bez zmeny - neporušený
4. L2 by bol vlastne modrý, preseknutý na 3 wago

tým pádom by bol poškodený kábel na jednej z dovoch fáz a pracovná nula by bola bez spájania. nebola by takáto kombinácia v rámci ochrany spotrebiča a zdravia ľudí bezpečnejšia? ak správne rozumiem, pri zapojení indukčnej dosky podla zaslanej schémy by pri odpojení jednej z dvoch fáz spotrebič nedosahoval taký výkon ako by mal, ale poškodenie ako pri odpojení pracovnej nuly by nemalo nastať....??

...nie, určite by som prekáblovanie rozvádzača nerobil ja, necertifikovaný amatér bez príslušných paragrafov:)

Souhlas se zerozero. Pokud jsou Wago dobře osazené, neměl by být problém. Pokud jde o vodiče měděné, pokud by jsi měl větší obavy, pak použij místo nich klasické šroubovací u kterých je, při po dobrém dotažení vodičů šroubky, jistota dobrého spoje (alespoň podle mého názoru) přece jenom větší. Pokud jde o hliník, pak bych nechal spíš ty Wago, které mají samosvornou funkci a eliminují stlačování hliníkového vodiče.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru