Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Bojler - pojistný ventil - netěsnící přechodka

Dobrý den,
odkapává mi voda z místa pod bojlerem, kde přechodkou (zřejmě s převlečnou maticí) vstupuje potrubí do pojistného ventilu. Lze matici dotáhnout? Jakým těsnícím prostředkem je uvnitř matice provedenou utěsnění - pryžovým kroužkem? Nebo bude nutno přechodku měnit - ale jak? Připadá mi, že je napevno spojena sa spodní přívodní PPR trubkou - je tomu tak? Jakým způsobem případně vypustím bojler, který není opatřen výtokovým ventilem? Předem velice děkuji za rady.

Převlečnou matici povolit (po uzavření přívodu k bojleru) a vyměnit kroužek, který je pod převlečnou maticí mezi pojištákem a přívodní trubkou. Měl by tam být plochý gumový, klingeritový nebo fíbrový kroužek. Zda bude předtím nutno bojler vypustit, nutno opatrně zkusit povolením převlečné matice (před tím nejprve uzavřít hlavní přívod k bojleru, pak vypustit tlak otevřením výtoku teplé vody na nejbližší baterii, vše uzavřít a zkusit). Je-li možnost dát pod trubku kýbl nebo je tam vana apod., tak se to může povést bez vypouštění, voda jen slabě nebo občas vytéká, pokud je bojler plný a nezavzdušněný.

Velice děkuji za rady. Jakou velikost bude mít těsnící kroužek? Poznáte prosím dimenzi trubek z fotografie? Já to bohužel nepoznám o jakou dimenzi potrubí se u mého bojleru jedná. Předem děkuji za odpověď.

Klasické el. boilery majú in/out 1/2" prípoje trubiek. Lenže tesniace krúžky skrutkovacích fitingov sú väčšieho rozmeru, aby dosadli na sedlá plochy oboch spojov, tieto veľkosti sú normované, stačí skočiť do železiarstva, tam ich už podľa patričného rozmeru k 1/2" spojom poznajú.

Ak je to studená voda bude nutné odsatviť prívod a vypustiť vodu.

Lenže vidím modrý plastový krúžok zo spodku boilera, ktorý stačí páčkou guľového ventila iba zatvoriť. Prívod vody do el. boilera tiež. To netuším, kde máš.

Správne sa vykonáva každá inštalácia spotrebičov tak, že sa tesne na prípoje osadia uzatvárateľné ventily (dnes krídielové, guľové), aby nebolo nutné pri rozborke potrubia, výmene tesnení alebo odpojení spotrebiča, odstaviť vodu alebo vypustiť komplet boiler.

Děkuji za odpověď, asi to opravdu bude potrubí 1/2". Uzavírací ventil před bojlerem naštěstí mám. Vyzkouším předešlou radu s uzavřením přítoku, odebráním tlaku otevřením a uzavřením kohoutku teplé vody a následnou opatrnou výměnou kroužku bez vyprazdňování bojleru.

Ak zatvoríš vodu, nie je tam takmer žiaden tlak v potrubí po uvoľnení šroubenia.

Iba zaslzí voda spod závitu.

Vidím, že máš páčku guľového ventila studenej vodu už zatvorenú podľa polohy.

Boilery sú pre domácnosti normované, 1/2" potrubím, šroubenie s tesneniami tiež, nájdi si rozmery na nete k mosazným spojovacím materiálom ako aj kvalitný matroš použitého tesnenia.

Podľa mňa iba stačí mierne dotiahnuť matku šroubenia, aby sa pritlačilo O-tesnenie v spoji

Změna polohy natočení páčky u pojistného ventilu dle přiložené fotografie tedy neznamená změnu funkčnosti ventilu následovně?
1) Páčka rovnoběžně se směrem proudění vody = ventil funkční.
2) Páčka v poloze kolmo ke směru proudění vody = ventil nefunkční (nereaguje na přetlak vody)
Děkuji za odpověď.

Ani ja som si ponajprv nevšimol, že ventil nie je uzáver studenej vody vedúcej do bolera, ale iba pred tlakovou výpusťou,

Máš celé zapojenie neodborné, šlendriánske, čo by ma ani vo sne nenapadlo. Zrejme niekomu pretekal tlakový ventil a tak osadil pred neho guľový čap.

Ako píšem, každý spotrebič je nutné vybaviť uzatváracími ventilmi nielen na vstupe, ale aj na výstupe.

Teda nezostáva ti iné, iba celé prerobiť, aby sa dal spotrebič vymeniť bez odstávky vody.

Záleží od správnej polohy páčky, tá sa dá meniť, ale kto by ti baštrngoval s páčou a aretačnou skrutkou? Navyše, samotná pačka má v sebe aretačné výstupky eliminujúc polohy v samotnom telese, aby sa púhym zrakom nemenila zreteľné poloha IN/OUT . Naprieč poloha situovaná k 90° potrubí značí zatvorená voda. (ako je terazky na foto)

Guľové ventily sú šunt, guľa osadená medzi dvoma silonovými lôžkami prestane tesniť, mierne preteká, lebo sa časom, nekvalitným galvanizovaním a vodným šutrom zoderie povrchové, metalické pokovanie na mosadzi guli. Aj tu je riešenie, ventil rozhodiť, vybrať "guľu" prelapovať jej povrch, napríklad oceľovým ježom na vŕtačne pri 3000 ot.min., silonové podložky O krúžkov v mikro mm podložiť v lôžkach, aby tlačili na guľu v pohyblivom klbe a bude ventil ako nový.

To ťa ale nemusí trápiť , toľko vody nepresiakne, aby si v pohode vymenil tesnenie v pod spojovacím šroubením.

si pako, jemne, s citom utiahni hasákom spodnú maticu mosaného šroubenia vedúce studenou prípojkou priamo do boilera.

Možno sa uťahujúcim pohybom, tlakom závitov na kruhové sedlá vec zacelí, dotiahne, sadne tesnenie, aby voda netiekla. Najprv do závitu nesprejuj napríklad WD40, nechaj pôsobiť cca 40 minút alebo 24 hodín.

Na keiho šľaka meniť tesnenie?

Beztak je celá konštrukčná vec spojov s prívodmi do zásobníka zle prevedená, chybná.

Tedy, některé rady tu jsou podivné... Nevím, kdo na tom snímku vidí nějaký kulový ventil.
Nechápu, jak někdo může tvrdit, že páčka na pojistném ventilu ho může uzavřít - podle polohy??
Na snímku je pojistný ventil. Ten nejde a nesmí jít nijak uzavřít. Páčka slouží k pravidelnému testování a proplachu. Vychýlením se ventil
pootevře a pustí vodu do odpadního výstupu.
Ventil je pravděpodobně chybně připojen převlečnou maticí. Na snímku je vidět "pakování" koudelí. To se u převlečné matice nedělá.
Tam patří těsnění.
Oprava: Zavřít přívod studené vody. -- bojler není třeba vypouštět, ani nijak nesnižovat tlak uvnitř.
Pokud je pojistný ventil v pořádku, jeho zpětný ventil vodu ven nepustí.
--- Jedním klíčem, nebo hasákem podržet pojistný ventil, aby se nepovolil.
--- Druhým klíčem nebo hasákem povolit převlečnou matici. Matici povolit tak, až se potrubí rozpojí.
Očistit a vložit pryžové, nebo klingeritové těsnění. Matici chytnout do závitu a dobře dotáhnout.
V prodejně chtít Těsnění pod půlpalcovou převlečnou matici. Bude mít průměr, jako má závit na pojistném ventilu.