Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem od 1.1.2021 končí bezcelní dovoz z Číny

Dobrý den!
Mám dotaz. Občas jsem si objednával něco z Číny pro své kutilské záměry. Vždy jsem objednával tak, abych se dostal pod 22 eur, abych se vyhnul CLO a DPH. Teď jsem toho objednal více (zase se ale vejdu s každým balíčkem do 22 eur), protože mám rozdělaných pár projektů). Včera jsem se dozvěděl, že od 1.1.2021 končí toto uvolnění a CLO i DPH se bude platit už od minimálni částky. Což by mi ani tak nevadilo, pořád je to levnější jak u nás a hlavně u nás takové "super vymáknuté blbinky" ani nekoupíš.
Jde mi jen o to, jak jsem to teď studoval na netu, tak píšou, že nebude problém, že jak dám plnou moc poště, tak mi to za poplatek 200kč vyřídí. No a to je problém, který se mi vůbec nelíbí. Mám třeba objednané zboží (taková maličká převodovka s elektromotorem na 12V) za 86kč, k tomu mi napočítají CLO+DPH (vem to čert) kdyby 50%, je to aso 130kč a to u nás nikde nekoupím, cena pro mně pořád super, ale jak mi pošta za vyřízení naúčtuje 200kč, tak to už je mazec a já tam mám celkem zatím nedoručených 14 objednávek, to je 2800kč navíc +(DPH a CLO). Jako doufám, že většina mi přijde ještě letos, protože ty nejstarší tam už visí přes měsíc.
Pozdě bycha honit. Jen mi v práci dnes kolegové říkalí, že by se to mělo vztahovat na zboží, které bude mít razítko odesláni po 1.1.2021. Což by mi nevadilo, protože všechny objednávky mám potvrzené, že mi už prodejce odeslal (o posledních dvou mi přišlo potvrzení o odeslání dnes, takže nejzašší datum tam je 22.11.2020), takže i kdyby to prý přišlo v únoru, na mě se ten daňový zákon nebude vztahovat.

Co si o tom myslíte vy, lépe řečeno, máte někdo nějaký oficiální link, kde je to vysvětleno?

děkuji moc

No koukněte na to v příloze. S dopravou do 100kč. Já právě přemýšlel, jak ochránit slepice, protože loni mi to v noci něco všechno zlikvidovalo (asi kuna). Před asi týdnem jsem na to náhodou natrefil na Aliexpresu a stačí pár mechanických úprav na dvířkách v kurníku, přidat momentové koncové vypínáni a mám krásné automatické zavíráni třeba na soumrakové čidlo. Pokud tam nějaká slepice nevleze, její problém, bude riskovat život (ale ony poctivě za šera tam zalezou, tak když tam dám hodinu rezervu, tak to stihnou a kuny řádí až v noci jak je úplný klid), no a za rozbřesku se to samo otevře. Opravdu mechanické práce na tom momentovém vypínáni něco bude, ale cena maximálně 100kč (2x spínač, 2x tlačná pružina a nějaké plocháče a elektrody na svařování). Už jsem to měl v plánu, ale neměl jsem žádnou maličkou převodovku a teď jsem našel za pakatel a oni mi to proclí "lumpové". Ale né dělám si legraci. Kdybych to alespoň věděl v době objednáváni, tak si jích objednám alespoň za těch celých 22 eur, ať se mi ten poplatek 200kč vyplatí a ty převodovky by u mně určitě našli uplatnění i na jiné ptákoviny

No příteli, to je správa za milión. Tak to si Aliexpres ještě projdu a něco do zásoby objednám. Opravdu mi Aliexpres pomohl k tak výborným vychytávkam, které bych doma nebyl schopen zrealizovat. Já bych se určitě smířil i s tím CLO a DPH, ale aby tam nebyl ten zlodějský poplatek 200kč pro poštu za vyřízení. Těch převodovek bych využil asi i 10, tak tam by mě poplatek nebolel, objednal bych si jich 10 a 20kč na jednu převodovku, to už jde. Ale pak jsou jednoúčelové "fičury" třeba za 50kč, ale opravdu jen na jedno využití, no a k tomu ten poplatek 200kč, tak přece jich nebudu kupovat 10, když mi pak 9 z nich budou dalších 10 let ležet v šuplíku, protože pro ně nebudu mít využití.

děkuji moc, snad jen, aby to byla pravda

To je jedna možnost, na Aliexpressu je již teď pár položek označených logem 7-day delivery (oranžovou sedmičkou a uvedeným popisem). U těchto položek je již DPH a clo obsaženo v ceně zboží. Jde vesměs o zboží z evropských skladů, zaím jsem zjistil, že je odesíláno z Belgie a Španělska. S tím zřejmě souvisí i druhá možnost - Česká pošta uzavřela s Aliexpressem smlouvu, která by měla zajistit doručení do 10 (někde se uvádí 14) dnů. Toto zboží by mělo cestovat přes Belgii jako vnitrostátní zásilka (čemuž přiznám se moc nerozumím - zřejmě jde opět o zboží z evropských skladů) a tedy bez dalších poplatků - clo a DPH a tím především těch cca 200Kč poště za celní deklaraci. A pak jsem četl ještě o třetí možnosti - a to že Aliexpress zřídí v ČR jakési zastoupení, které bude celní řízení zařizovat (údajně už má v EU takových zastoupení několik). Opět již příjemce nebude dodatečně platit DPH ani clo. Nevýhodou (a to dost výraznou, alespoň zatím) je, že v evropských skladech je jen malý zlomek sortimentu.
Neberte ovšem tyto informace jako oficiální, uvádím je tak jak jsem je našel v mediích a nemám možnost je ověřit. Vynechal jsem informace z medií jako je Blesk, takže snad jsou alespoň trochu věrohodné.

I když položky nemaji 7 days delivery, spoustu jich jde objednat z evropských skladů - ČR, Španělsko, Francie, Itálie, Polsko...
Bohužel se často stává, že zboží jde z Číny a takovým skladem pak jen projde. Takže sice DPH neplatíš, ale cena je vyšší a doba doručení stejná jako z Číny.

Celni sprava planuje webový portal, kde bys vyplnil formulář a tim provedl zjednodušené celní řízení. Vyhnul by ses tak placení poště nebo někomu jinému za zprostředkování.
Protože o tom zatím není vidu ani slechu, tak to zřejmě v provozu nejakou dobu ještě nebude.

Děkuji všem za rady! Největší radost mám z toho (pokud to není nějaký Hoax), že se to posouvá o půl roku. Nebo třeba EU to posunula, ale my Češi půjdeme cestou "Hujerství" a příjmeme to už 1.1.2021. Včera jsem si tam tedy znova objednal 3 balíčky, které budu celkem potřebovat a nakupoval jsem tak, aby cena balíčku byla kolem těch 22 eur, aby mě nebolel ten případný poplatek 200kč za proclení. Jen jsem rychle projel košík a objednal to, co opravdu využiju a s novými objednávkami asi už počkám do nového roku jak to dopadne.
Ale přesto bych se chtěl ještě zeptat (abych nebyl za hajzlíka), na ty mé starší objednávky. Pokud mi po novém roce příjde balíček, který jsem si objednal třeba před měsícem a je třeba za 90 kč a k tomu mi napaří ten poplatek 200kč za nějaké proclení, můžu ho nějak odmítnout (jako převzetí toho balíčku)? Nebo jinak. Jak vejde v platnost ten zákon, bude se zásilka ověřovat podle data objednání, nebo data odeslání z Číny, nebo jeden balíček se mi už asi 3 týdny toulá někde po republice, protože mi přišlo z Aliexpresu, že zrovna přešel do ČR a on se bude toulat do 1.1.2021 a pak mi tam hajzlíci napaří ten poplatek. Nevíte tedy, co je rozhodující (jaké datum) pro uplatnění případného nového zákona?

děkuji

Jo, souhlas. Já tu akci sedm dní uváděl spíš jako pravděpodobnou souvislost se smlouvou, kterou uzavřela s Aliexpressem pošta. Resp. opačně, myslím, že ta smlouva je nějaká reakce pošty na těch sedm dní. A taky na to, že Poláci, kteří jsou majiteli Zásilkovny byli daleko rychlejší a uzavřeli s Alíkem smlouvu o výhradní dopravě pro Evropu. Dnes přes Zásilkovnu chodí prakticky všechny balíčky doručované jako Standard Aliexpress Shipping... Ale taky mám pocit, že u zboží z evropských skladů je doprava zdarma jen výjimečně. A není zrovna levná i když asi vcelku standardní, při nákupu v Polsku je běžně 14€ a víc, z Česka okolo 6€.
O té Celní správě je to pro mě novinka, zase jeden krok dopředu. I když si myslím, že trochu (dost) s křížkem po funuse.

Né to byla jen taková nadsázka. Já osobně proti naší vládě nic nemám a myslím si že vládne dobře (nehodnotím Covid - 19), ale ten Babiš si určitě "hraje malá domu". Třeba proto se vzdal poslaneckého platu, protože ty dotace pro jeho firmy, které prosadí, stomásobně prosadí No ale kdo ví komu nahrával Topolánek atd. (Taky nic neměl a teď si žije jak prase v žitě) Tak za mně nejlepší vláda, ale určitě novináři něco najdou
Mám přátele v Polsku, no a nechci být za populistu, ale naše zdravotnictví je oproti Polsku SUPER

Babiše jako člověka rád nemám, ale politiku státu dělá dobře. Nedovedu si tam dnes představit pitomečka Fialu s ODS Lidi je to vůl

Ta smlouva už asi opravdu existuje. Spíš mi není jasné, jak chce pošta ry termíny zvládnout když dnes mi balíček, který má v Track&trace uvedeno "výstup z vyměňovací pošty" což je podle sdělení pošty okamžik, kdy opustil celnici a vydal se na cestu ke mě, cestuje z Prahy do Pardubic 10, ale někdy i víc než 20 dní... Tedy pokud mám to štěstí a někdo se o něj cestou "nepostará".

Příteli mluvíte na mě naprosto cizí řečí!
Můj dotaz byl. jestli ty změny vstoupí v platnost 1.1.2021okamžitě, ale jak mi dodavatel potvrdí odchod 21.11.2020, tak co bude rozhodné pro uplatnění DPH a CLO. Datum odeslání, nebo datum překročení hranice, nebo mi nechají někde balík hnít a po novém roku mi to napaří i s těmi 200kč poplatku zásilky 3 měsíce staré. Už dnes mi asi rentgenují 2 balíčky, protože zpráva že jsou už v ČR mi přišla asi před 6 týdny a balíček pořád nemám. Tak nevím, pošta, celní úřad, kde to proboha sedí!!!!! No a teď by mi mělo znova přijít zboží dejme tomu za 100kč a oni ti naši celníci si dají na čas a po novém roce mi pošta nadělí poplatek 200kč.
O to mi hlavně jde, že zaplatím CLO a DPH, to mě nijak netrápí, to jsou procenta z nákupu a asi by to mělo být, ale ten skurvený poplatek 200kč za zboží, které má cenu třeba 80kč, a já k tomu budu muset připočítat 200kč to mě sere maximálně

Můžete mi to někdo vyvrátit, protože jsem nasraný jak prase (jak jsem psal výše mám objednávky okolo 100kč a jak mi tam nahodí poplatek 200kč, tak už se cena i ztrojnásobí)

no nic Vivat EU Opravdu ale můj názor je EU - do prdele, volit Okamuru

Přečti si odkaz Kurta na Měšec, tam je solidně popsáno jak to bude vypadat. V každém případě je konec úlev odsunut do 1.7.2021. Asi by se to dalo nalézt na webu Evropské komise. Snad jen s tím rozdílem, že celní deklaraci bude asi řešit přímo Aliexpress nějak hromadně.