Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Audio v autě

Ahojte lidi prosim vás potřebuji poradit mám v autě tuhle sestavu https://www.tuningstyle.cz/set-crunch-cbp500/#popis akorát bez toho zesilovače. Prosim vás mněl jsem tam zesilovač půjčenej od kamaráda kterej mněl výkon 2x 120w a hrálo to líp než zesilovač kterej tam mam teď a ten má výkon 2x 300w tak jsem z toho trochu mimo. S tím zesilovačem od kamaráda mi to víc basovalo a teď s tím mím zesilovačem to má horší basy a když ty basy chci dohnat stoupáním hlasitosti v rádio tak mi začínají chrčet repráky. ( zdá se mi že s tímhle zesilovačem mi víc basujou repráky ale o dost míň subwoofer ) a ten půjčenej zesilovač byl zapojenej jen na čtvrtku a tenhle mam skoro na plno a stejnak se nechytá. Prosím o nějakou radu, moc vám děkuju.

Vždycky se musím chechtat, když někdo "má" v autě audio s výkonem půl kilowattu a i víc.
Kdyby to byla pravda a k tomu byly reproduktory, které to skutečně vezmou, tak kdyby to náhodou vybudil na ten výkon,
tak spolehlivě přijde o sluch, nedokázal by se nadechnout a možná se mu v autě oloupe čalounění. :-D

""chce to silný alternátor a asi i baterii.""
A to dost. Při výkonu 2x300W, by to odpovídalo přibližně startování motoru. Možná i víc.
Jak dlouho bude točit startér motorem, než klekne baterie?
Už to vidím. Na tuningovém srazu, majitel supr autohifi předvede pár minut rámusu a pak shání kolegu se startovacími kabely. :-D
Tyhle údaje o výkonech mě baví. Mám doma zesilovač 2x 25W a bedny s průměrně citlivými repráky.
Když jsem to v místnosti 4x5 m vybudil naplno, tak jsem to skoro nevydržel, dost na hraně bolestivosti.
Když si představím v autě půl kilowattu, to by nevydržel nikdo.
Přesto běžný výkon autorádií bývá okolo 40W na kanál. I to by se nedalo vydržet.
Ale v tom je jádro pudla. Běžné autoreproduktory mívají psaný výkon třeba 120W. Jenže to není ani zdaleka výkon, který dokážou přenést.
Tyto repráky to vydrží bez spálení, to je vše. Ale výkon vyzáří spíš na teplo, než zvuk.
Zpravidla se poznají už uváděnou citlivostí třeba nad 90dB. To u vysokozdvihového basáku není možné.
Tedy možné je, ale takový je ukrutně drahý. Musel by mít obrovský velmi silný magnet, který by vybudil dostatečně o hodně širší vzduchovou mezeru okolo cívky. To autorepráky nemají. Mají vzduchovou mezeru stejně širokou jako je cívka.
Pak platí třeba 91 dB, ale při jednom Wattu. To se cívka pohybuje nepatrně. Pokud se ale repro vybudí větším výkonem, zdvih membrány se zvýší a to tak, že cívka svým zdvihem opouští magnetické pole. Závity mimo mag. pole ale nemají žádný účinek, jen topí.
Tyto repráky fungují jako kompresor dynamiky. Čím větší vybuzení, tím menší účinnost.
Funguje to tak, že reprák má největší účinnost okolo průchodu nulou. Jak se amplituda zvyšuje, cívka opouští mag. pole a účinnost klesá, a to rychle. Pro představu. Cívka má šířku 6mm a mag. mezera také 6mm. Basák na velké vybuzení má zdvih na obě strany například 6mm. Kde je cívka membrány na vrcholu kmitu signálu? Zcela mimo magnetické pole, doběhne tam spíš setrvačností.
Proto ty výkony. Aby se reproduktor i v tomto režimu donutil udělat výkon, musí se neúměrně budit.
Reproduktory které mají alespoň slušnou výkonovou charakteristiku, tedy netrpí popsaným jevem, musí mít šířku cívky o hodně větší, než je mag. mezera. Tím závity které mezeru opouštějí jsou nahrazeny závity, které se z druhé strany do mezery noří. Tím se to vyrovnává.
Zároveň to ale znamená, že část závitů je vždy mimo mezeru. Tím nelze dosáhnout velkou citlivost a takové mají okolo 80 dB.
I zde je tedy potřeba k potřebnému výkonu zvuku větší el. výkon, ale není to tak podstatné a kvalita je nesrovnatelná.
Jinou možností, jak získat dobrou výkonovou charakteristiku a přitom vysokou citlivost je provedení, kdy je mag. mezera o hodně širší, než cívka. Ale je potřeba v celé šířce vytvořit dostatečnou mag. indukci a na to je potřeba mohutný a drahý magnet, který je nejdražší částí reproduktoru. Takový reproduktor se za pár stovek koupit nedá. Ale u takového reproduktoru se cívka i při velkém zdvihu pohybuje stále v mag. poli mezery a nevyjíždí ven. Výkon. charakteristika je vyrovnaná a zkreslení minimální.
To jsou problémy reproduktorů s velkým zdvihem. Dělají se ale proto, aby se docílil velký výkon při malých průměrech.
Dnes už se asi nevyrábějí, ale dříve se dělaly bas. repro s průměrem třeba půl metru a malým zdvihem. Takový repro měl při velkém průměru třeba jen 30W. Ale vlivem malého zdvihu netrpěl uvedenými problémy s vyjížděním cívky. Takové repro mělo při velmi dobré výk. charakteristice citlivost až 100db. Pamatuji je z dřívějších ozvučovacích beden v kinech.
Kdysi jsem něco dělal v takovém menším kině, kde ty bedny byly. Udělal jsem pokus. Z malého tranzistoráku na tužkové baterie jsem vytáhl dráty od repráku a připojil to na tu bednu v kině. Zvuk,který to vydalo byl na ten pidivýkon neuvěřitelný, daný tou citlivostí.
Kdyby se takové repráky používaly v hifi sestavách stačilo by na doma několik wattů. Ale právě velikost tyto reproduktory odsoudila k zániku.
Tak jsem si zase pokecal o reproduktorech, koho to nezajímá nechť promine. :-):puff::beer:

Zkusime jinak. Reprak chce 200wrms. Ja mu ho dam. Nedam mu ho jen skrz hlasitost ale protoze je to vykon kdy by ten reproduktor mel znit nejlepe. A a i i ja umim s 20t watty rvat nahlas. Ale se 200 watty umim hrat hezky. Ne vzdy jde o hlasitost. Prece radio dava jak tu nekdo psal 20wattu. Je jen na tobe kolik si ho zesilis.

"" Reprak chce 200wrms" Jenže takový reprák neexistuje. Žádný výrobce takový parametr neuvádí. Uváděný přípustný výkon je jen, kolik vydrží bez zničení.
"" Ale se 200 watty umim hrat hezky" To je také jen domněnka. Hezky bude hrát reprák i s deseti Watty. Ale takový, který nebude výkonově přebuzený. Takový, kde nebude při zdvihu cívka opouštět mag. mezeru v magnetu. To je takový, jak jsem vysvětlil výše, který má buď cívku širší, než mezeru, nebo naopak mezeru širší než cívka. Ale tam aby se docílila dostatečná indukce a ještě přijatelná citlivost, musí být velmi výkonný magnet. Z těchto důvodů nedosahují kvalitní repráky vysokou citlivost ( zato mají vyváženou výkonovou charakteristiku).
Proto, jak jsem už uváděl, basák o průměru 20cm s udaným výkonem 200W a citlivostí 91dB, je jen pohádka. 200W vydrží, ale hraje s ukrutným zkreslením. A těch 200W nevyzáří ani náhodou.

No sice 30 ale tady píší dokonce 2000W (to bych chtěl vidět ten zesilovač v autě který to dá 2000W):-D
Dodám, je mě jasné, že větší službu mě udělá Tesla reprák 30 cm s max příkonem 100W než Sony krám s 2000W. (ještě k tomu křivej)
Jo a cena je stejná.

https://www.alza.cz/sony-xs-gtr121l-d4334596.htm

Tady v tom videu jsou Tesla repráky a zároven porovnání kvality, a mám stejný názor, že ty starší repráky hrají lépe, než ty mladší.

https://www.youtube.com/watch?v=NI-shXoO8e0

Reproduktory Tesla, vyráběné ještě za socíku (vyrábějí se i dnes, pod jinou značkou, snad se stejnou kvalitou), byly velmi dobré až výborné.
Mám právě basáky ARM8604 plus středy a kalotové výškáče. Ten basák má cca 30cm v průměru membránu a přitom nominální výkon
30W (!) Přetížitelný je sice až myslím 100W, ale při těch 30W je opravdu HiFi. Při nominálním výkonu je ještě cívka v mezeře a nedochází
ke zkreslení. Samozřejmě při vvbuzení na třeba 50W, to na ucho člověk ještě nepozná, ale už tam je zkreslení měřitelné. Proto je uváděný výkon těch 30W, aby to bylo skutečně HiFi. A 30W v pokoji je až až.
Musel bych to najít, ale myslím, že dnešní výrobce obdobného typu k němu uvádí už o dost větší výkon, s tolerancí trochu většího zkreslení.
Já mám ještě ty původní. Po asi 35 letech mají gumové pružení jako nové.
Kamarád měl ne zrovna levné bedny SONY. Po asi osmi letech mu zpuchřelo gumové pružení a bedny vyhodil.
Ten basák z odkazu, to si snad už někdo dělá kozy. To už se SONY snížilo k takovým nesmyslům, nebo si to vymyslel jen prodejce, aby to
bylo "in"?
Když si jen představím, že pro 4ohmy by pro takový výkon aby to vydržel by musel drát cívky mít alespoň průřez 1mm. A tak tlustý drát, aby měl čtyři ohmy by byl dost dlouhý. To by byla cívka, která by se do takhle velkého magnetu a jeho mezery prostě nevešla.
Při výkonu 2kW, který by se měl přenést, by takto velká membrána vyletěla utržená z koše.
To asi bude výkon PMPO (pro mimořádně pitomé občany), jaký býval uvedený kdysi na tržnici u magneťáků dvojčat, které byly kdysi populární.
Bývalo běžně na nálepce na přístroji uváděno 200W. Při napájení tužkovými bateriemi. :-)
Jinak PMPO skutečně existuje, ale slouží pouze ke klamání spotřebitele. Znamená to peak music power output. Tedy čistě teoretický výkon ve špičce, která netrvá víc než pár milisekund. V praxi totálně nepoužitelná hodnota.
U toho repráku by to mohlo znamenat, že po velmi krátkou dobu to vydrží bez destrukce. Ovšem se zkreslením možná 99%.
Myslím, že seriozní výkon pro ten z odkazu bude tak 50W. To by se ještě dalo považovat za solidní přednes.
Jo hudební skupiny disponují výkony i desítek kilowat. Ale jistě někdo viděl jejich soustavu obrovských beden. Proč jim nestačí na deset kilowatt, pouhých pět takových repráků je jasné. :puff::beer:

peak music power output

Podstatný je to slovíčko "music", pod kterým si můžeš představit jakýkoliv číslo násobený bulharskou konstantou, protože "hudební výkon" je naprosto neměřitelná veličina.

Pokud jde o ten SONY s 2 kW - když výrobce chce co nejvyšší číslo, tak patřičně upraví vstupní parametry měření, aby dostal to, co chce. Asi jako když se měří odezva monitorů, kdy se postupně měnily hraniční hodnoty měření od "black to white" na "gray to gray", takže z 25 ms máme najednou 2 ms.

Pravda. Těch 100W měly repráky z 90 tých letech od TVM. Jinak našel jsem (teda kamoš v kotelně) odložené dva basáky tesla 30cm z cca 1975 a ty měly napsáno 8 ohmu 15W.
Dal jsem je kamarádovi, a ten si nechal přemotat cívku na větší výkon a nacpal je do beden, a řeknu ti když je zapne, tak jsem rovnou na koncertě!
Prostě super basáky. Aby ne, však je kupovali i amíci tenkrát.

Mimochodem i v mých bednách jsou TVM basáky arn 188-03/4 a 188-05/8 a hrají s kalotákem Audio research ar 26 tg 55 jak o život.

90dB ve vzdálenosti 1m od zvukového měniče. A akustický tlak ubývá se čtvercem vzdálenosti. A taky je "dobrým" zvykem výrobců udávat charakteristickou citlivost při napětí 2,83V což sice je výkon 1W, ale pouze u 8 Ohmových reproduktorů. A výrobci to taktně neuvádějí a když už tak hodně drobným písmem někde na poslední stránce dole :-). Ovšem souhlas, 90 dB už je slušný čurbes.