Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Audio v autě

Ahojte lidi prosim vás potřebuji poradit mám v autě tuhle sestavu https://www.tuningstyle.cz/set-crunch-cbp500/#popis akorát bez toho zesilovače. Prosim vás mněl jsem tam zesilovač půjčenej od kamaráda kterej mněl výkon 2x 120w a hrálo to líp než zesilovač kterej tam mam teď a ten má výkon 2x 300w tak jsem z toho trochu mimo. S tím zesilovačem od kamaráda mi to víc basovalo a teď s tím mím zesilovačem to má horší basy a když ty basy chci dohnat stoupáním hlasitosti v rádio tak mi začínají chrčet repráky. ( zdá se mi že s tímhle zesilovačem mi víc basujou repráky ale o dost míň subwoofer ) a ten půjčenej zesilovač byl zapojenej jen na čtvrtku a tenhle mam skoro na plno a stejnak se nechytá. Prosím o nějakou radu, moc vám děkuju.

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Vždycky se musím chechtat, když někdo "má" v autě audio s výkonem půl kilowattu a i víc. Kdyby to by…
Zerozero 22.11.2020 01:11
Zerozero
Zkusime jinak. Reprak chce 200wrms. Ja mu ho dam. Nedam mu ho jen skrz hlasitost ale protoze je to v…
MaloHluchy 16.04.2021 20:42
MaloHluchy
"" Reprak chce 200wrms" Jenže takový reprák neexistuje. Žádný výrobce takový parametr neuvádí. Uvádě…
Zerozero 17.04.2021 18:47
Zerozero
No sice 30 ale tady píší dokonce 2000W (to bych chtěl vidět ten zesilovač v autě který to dá 2000W):…
jezekhifi 17.04.2021 21:57
jezekhifi
Reproduktory Tesla, vyráběné ještě za socíku (vyrábějí se i dnes, pod jinou značkou, snad se stejnou…
Zerozero 18.04.2021 10:30
Zerozero
Jo jenom malá poznámka, vzhledem k citlivosti beded seš rád když hraješ cca 2W a to už je rachot. Pr…
jezekhifi 18.04.2021 19:26
jezekhifi
90dB ve vzdálenosti 1m od zvukového měniče. A akustický tlak ubývá se čtvercem vzdálenosti. A taky j…
czcharlie 19.04.2021 20:57
czcharlie
Moje bedny mají 4 ohm. poslední
jezekhifi 21.04.2021 20:13
jezekhifi

Vždycky se musím chechtat, když někdo "má" v autě audio s výkonem půl kilowattu a i víc.
Kdyby to byla pravda a k tomu byly reproduktory, které to skutečně vezmou, tak kdyby to náhodou vybudil na ten výkon,
tak spolehlivě přijde o sluch, nedokázal by se nadechnout a možná se mu v autě oloupe čalounění. :-D

Zkusime jinak. Reprak chce 200wrms. Ja mu ho dam. Nedam mu ho jen skrz hlasitost ale protoze je to vykon kdy by ten reproduktor mel znit nejlepe. A a i i ja umim s 20t watty rvat nahlas. Ale se 200 watty umim hrat hezky. Ne vzdy jde o hlasitost. Prece radio dava jak tu nekdo psal 20wattu. Je jen na tobe kolik si ho zesilis.

"" Reprak chce 200wrms" Jenže takový reprák neexistuje. Žádný výrobce takový parametr neuvádí. Uváděný přípustný výkon je jen, kolik vydrží bez zničení.
"" Ale se 200 watty umim hrat hezky" To je také jen domněnka. Hezky bude hrát reprák i s deseti Watty. Ale takový, který nebude výkonově přebuzený. Takový, kde nebude při zdvihu cívka opouštět mag. mezeru v magnetu. To je takový, jak jsem vysvětlil výše, který má buď cívku širší, než mezeru, nebo naopak mezeru širší než cívka. Ale tam aby se docílila dostatečná indukce a ještě přijatelná citlivost, musí být velmi výkonný magnet. Z těchto důvodů nedosahují kvalitní repráky vysokou citlivost ( zato mají vyváženou výkonovou charakteristiku).
Proto, jak jsem už uváděl, basák o průměru 20cm s udaným výkonem 200W a citlivostí 91dB, je jen pohádka. 200W vydrží, ale hraje s ukrutným zkreslením. A těch 200W nevyzáří ani náhodou.

No sice 30 ale tady píší dokonce 2000W (to bych chtěl vidět ten zesilovač v autě který to dá 2000W):-D
Dodám, je mě jasné, že větší službu mě udělá Tesla reprák 30 cm s max příkonem 100W než Sony krám s 2000W. (ještě k tomu křivej)
Jo a cena je stejná.

https://www.alza.cz/sony-xs-gtr121l-d4334596.htm

Tady v tom videu jsou Tesla repráky a zároven porovnání kvality, a mám stejný názor, že ty starší repráky hrají lépe, než ty mladší.

https://www.youtube.com/watch?v=NI-shXoO8e0

Reproduktory Tesla, vyráběné ještě za socíku (vyrábějí se i dnes, pod jinou značkou, snad se stejnou kvalitou), byly velmi dobré až výborné.
Mám právě basáky ARM8604 plus středy a kalotové výškáče. Ten basák má cca 30cm v průměru membránu a přitom nominální výkon
30W (!) Přetížitelný je sice až myslím 100W, ale při těch 30W je opravdu HiFi. Při nominálním výkonu je ještě cívka v mezeře a nedochází
ke zkreslení. Samozřejmě při vvbuzení na třeba 50W, to na ucho člověk ještě nepozná, ale už tam je zkreslení měřitelné. Proto je uváděný výkon těch 30W, aby to bylo skutečně HiFi. A 30W v pokoji je až až.
Musel bych to najít, ale myslím, že dnešní výrobce obdobného typu k němu uvádí už o dost větší výkon, s tolerancí trochu většího zkreslení.
Já mám ještě ty původní. Po asi 35 letech mají gumové pružení jako nové.
Kamarád měl ne zrovna levné bedny SONY. Po asi osmi letech mu zpuchřelo gumové pružení a bedny vyhodil.
Ten basák z odkazu, to si snad už někdo dělá kozy. To už se SONY snížilo k takovým nesmyslům, nebo si to vymyslel jen prodejce, aby to
bylo "in"?
Když si jen představím, že pro 4ohmy by pro takový výkon aby to vydržel by musel drát cívky mít alespoň průřez 1mm. A tak tlustý drát, aby měl čtyři ohmy by byl dost dlouhý. To by byla cívka, která by se do takhle velkého magnetu a jeho mezery prostě nevešla.
Při výkonu 2kW, který by se měl přenést, by takto velká membrána vyletěla utržená z koše.
To asi bude výkon PMPO (pro mimořádně pitomé občany), jaký býval uvedený kdysi na tržnici u magneťáků dvojčat, které byly kdysi populární.
Bývalo běžně na nálepce na přístroji uváděno 200W. Při napájení tužkovými bateriemi. :-)
Jinak PMPO skutečně existuje, ale slouží pouze ke klamání spotřebitele. Znamená to peak music power output. Tedy čistě teoretický výkon ve špičce, která netrvá víc než pár milisekund. V praxi totálně nepoužitelná hodnota.
U toho repráku by to mohlo znamenat, že po velmi krátkou dobu to vydrží bez destrukce. Ovšem se zkreslením možná 99%.
Myslím, že seriozní výkon pro ten z odkazu bude tak 50W. To by se ještě dalo považovat za solidní přednes.
Jo hudební skupiny disponují výkony i desítek kilowat. Ale jistě někdo viděl jejich soustavu obrovských beden. Proč jim nestačí na deset kilowatt, pouhých pět takových repráků je jasné. :puff::beer:

90dB ve vzdálenosti 1m od zvukového měniče. A akustický tlak ubývá se čtvercem vzdálenosti. A taky je "dobrým" zvykem výrobců udávat charakteristickou citlivost při napětí 2,83V což sice je výkon 1W, ale pouze u 8 Ohmových reproduktorů. A výrobci to taktně neuvádějí a když už tak hodně drobným písmem někde na poslední stránce dole :-). Ovšem souhlas, 90 dB už je slušný čurbes.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru