Prace pod napětím
Dobrý den, jen čistě ze zvědavosti. Postup při připojování nebo odpojování kabelu pod napětím. Popřípadě norma nebo nějaký zdroj na studium? Dekuji
Dobrý den, jen čistě ze zvědavosti. Postup při připojování nebo odpojování kabelu pod napětím. Popřípadě norma nebo nějaký zdroj na studium? Dekuji
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
No normalne se to nedela a bezne k tomu neni duvod.
Mozny to ale je, zalezi na podminkach. Nekdy je mozny uvedeni vseho - i montera - na stejny potencial(napr. prace na tramvajovych trolejich), jindy to jde za pouziti dielektrickych rukavic - zalezi od napeti a situace.
Ale jeste jednou - neni to zadna standartni a bezna situace, normalni je si to vypnout a vypnuty stav overit. U VN jeste uzemnit.
Norma na to není, záleží, jaký kabel připojujte. Určitě je rozdím na 220V, nežli několik kV.
A taky je ještě rozdíl, jestli sice pod napětím, ale taky pod proudem (do zátěže) nebo naprázdno. Ono i při 24V odpojovat kabel, kterým teče 100A může být hezký ohňostroj.
220V mám na mysli.
Normy, predpisy a doporučenia samozrejme na to existujú v každej krajine. EU má predpisy a doporučenia pre práce tohoto druhu a jednotlivé štáty EU musia svoje normy postupne tomu prispôsobovať. Prečítaj si napr. toto: http://www.aos.sk/spe/seminare/archiv_1993_2008/www/Clanky/05/Merav%C3%BD_2005.pdf
Tvojej otázky sa týkajú hlavne strany 12 až 15. Čítaj to ale naozaj len zo zvedavosti, lebo keď sa na takéto niečo pýtaš, tak zrejme nemáš ani najzákladnejšiu kvalifikáciu na tieto práce.
A pre zaujímavosť si pozri aj video v článku: https://elektrika.cz/data/clanky/udrzba-vvn-pod-napetim/view
K tomu mám však pripomienku: Nejedná sa o práce na 500kV vedení ako píšu v článku, ale "len" práce na 220kV - to sa dá usúdiť podľa konštrukcie vedenia.
k té kvalifikaci: mě děsí to, že tazatele samotného ani nenapadlo upřesnit, jakých napětí by se to mělo týkat, že si to nejspíš představuje "jak hurvínek válku".
zas někdo touží získat darwinovu cenu.
Jedná se o 220V pro upřesnění.
A jako Hurvínek válku si to nepředstavují. Tak bych vás jako zkušeného elejtrikare poprosil jen o materiály na prostudování. Nechci se v ničem hrabat.
Možná by nebylo špatné prozradit (nebo aspoň naznačit), proč to chceš vědět - konkrétně.
A taky jaký paragraf máš na glejtu ohledně vyhlášky 50.
IMHO občas je vhodné nečekat, až někdo dojde na druhý konec haly vypnout proud a udělat práci co je potřeba pod napětím. Ale musí to udělat někdo, kdo ví co a jak a taky ví, že pokud u toho zaklepe bačkorama, tak je to jen jeho vina.
BTW: Už pár pátků je v zásuvkách napětí 230V plus mínus asi deset procent.
Po drivejsi zkusenosti s elektroporadci obcas nahlednu.Namysleni a aroganni pitomeckove se tady vyskytuji stale!
namyšlení důchodci taky.
Ti namyšlení elektroporadci to s elektrikou umí a ví, že 230 V ještě ani tak nezabije, ale může zapálit.
Jo tak on studiem o praci pod napetim neco zapali,ty brepto?
Chlapče. Ty ses asi nesetkal s elektroinstalací kterou spáchal někdo kdo "to taky uměl". Já jen ve dvou případech, je to přesně o dva víc než je mi milé. A dodnes se divím, jak to, že to tam nelehlo popelem.
Ty by sis nechal udělat elektroinstalaci od někoho, kdo se ptá na internetu jak pracovat pod napětím?
BTW.
Já jsem na posledním glejtu o přezkoušení podle Vyhlášky č. 50/1978 Sb. Českého úřadu bezpečnosti práce a Českého báňského úřadu o odborné způsobilosti v elektrotechnice měl čísla 6, 7, 8 a 10.
Takže podle vás jdu už dělat nějaké elektroinstalace. Prosím držte se jen a jen dotazu. Pokud z toho vyhodnocujete nějaké závěry jsou to jen vaše závěry. Můžete tady dát link na nějakou literaturu a všichni budeme spokojení.
Oni ty puvodni dotazy bud nectou,nebo nechapou,to je pravdepodobnejsi protoze melou porad to same.Chtel jsi poradit se zdroji informaci a ti blabolilove si porad mysli,ze lzes a budes neco montovat.Je to drze a urazlive.Na jednu stranu je nekdy potreba upozornit na nebezpeci,zvlast u nekterych dotazu,ale oni jsou drzi a arogantni.Mezi elektrikari je techto chytrolinu asi nejvic.Ty jejich nebezpeci,to je jako kdyby likvidovali nevybuchlou munici,mozna tim davaji podvedome vedet jaci jsou gerojove!Samozrejme,ze je elektrina nebezpecna a neni videt,ale takovych veci je v zivote mnoho,ja bych napriklad velke casti ridicu nedal ridicak!Mimochodem nikdo ti nema co mluvit do toho,cosi delas doma,muzes si treba domovni instalaci udelat sam,pokud bude v poradku nic se nedeje,muzes si to nechat zkontrolovat.Ja mam dokonce pocit,ze ty slavne chranice a pod.jsou sice nekdy potreba,ale ja si na hromady mrtvol pred nimi nejak nevzpominam.Mam podezreni na alibizmus,straseni,lobizmus a snahu donutit lidi k vyuziti elektrikaru za kazdou cenu.Na zaver,postavil jsem maly domek,nemel jsem krome bagristy a kontroly elektroinstalace zadneho remeslnika .Jinak bych potreboval TRIKRAT vic penez!
Ono je už z dotazu jasné, že tazatel nic o elektrice neví. Jinak by totiž v dotazu uvedl o jaké napětí a jaký proud se jedná. Protože to je pro odpověď typu ano/ne naprosto zásadní. A radit laikům je mírně řečeno "o hubu".
Vidim,ze tabe jsem nemyslel a chapu,take jsem se o nebezeci zminil.Ale ctes tu dikci nekterych?Kdyz tomu nerozumis,tak se do toho nehrab,tak mu napisu kde to nastuduje aby tomu rozumel!Kdyby vedel,neptal by se kde to nastudovat.Stacilo opravdu si to a to nastuduj a bacha nebezpeci nepodcenuj!
CO JE NA TOM O HUBU???Ty rady sver to elektrikari,to jako ze to ma za nej studovat ten elektrikar,nebo co?Neudal napeti?Dva volty asi nemyslel!To je porad dokola!
Pokud to nechceš vědět, abys to dobře vyplnil do křížovky, proč to chceš vědět? Říká ti něco pojem "elektrotechnické vzdělání"? Případně "vyhrazená zařízení"?
Jestli se v tom oboru vzděláváš a nedostal jsi studijní materiály, až budu hledat něco jiného a padnu na příčurky co jsem se z nich vzdělával já a už je asi nebudu potřebovat, mohu ti je poslat. jsou sice ještě z totality, ale IMHO elektrika kope stejně.
A Vyhláška 50 furt ještě platí.
Děkuji.
To se opravdu divim,ze ti vubec nejakou kvalifikaci priznali,kdyz nejsi schopen pochopit jednoduchy text.Jak jsi se na tu zkousku pripravoval kdyz se ti nelibi,z nekdo jiny chce studovat?Ja jsem mel kdysi kolegu,ktery opravdu spal s Leninovymi spisy pod hlavou,tak to asi musi fungovat!
A wo tom to je!!!
Když jsi tu elektroinstalaci dělal, stál ti asi za zadkem někdo s elektrotechnickým vzděláním a příslušným paragrafem dle vyhlášky 50, kdo by tě plácnul přes ruku, kdybys zprasil něco, kvůli čemu by ti nemohl vystavit revizní zprávu a prdnout na ni úřední razítko, aby ti to rozvodné závody mohly připojit na elektrorozvod. A na práci pod napětím ses asi ptal jeho.
Co já jsem viděl tu elektroinstalaci, tak si myslím, že ten co na ni vydal revizní zprávu musel mít hodně promile v krvi a teď to vydává za třetí odboj, že tím škodil komunistům.
Veselá historka z natáčení:
Když jsem se kdysi školil, školitel nám říkal, že se na něj obrátil kutil, aby mu vystavil revizní zprávu na elektroinstalaci co ji spáchal jen ze žlutozelených drátů. Že prý mu to samozřejmě odmítnul ale nepochybuje, že mu ji v některé krčmě vystavil někdo jiný.
BTW: 10% z 230V je 23V, cili mluvime o rozsahun 207V - 253V, kam se tech 220V vejde v pohode
Těch 220 V mezi těmi dráty celkem běžně je. Jestli dobře počítám, tak 4x do cyklu, čili 200x za sekundu
Ono ani nemusi - 207V 100x za sekundu postaci, aby to "bylo v norme"
To nestaci, 146V na voltmetru je fakt malo. Tech 207V je minimalni hodnota efektivniho napeti. Absolutni hodnota okamziteho napeti musi byt alespon 292V 100x za sekundu, aby to bylo v norme.
já tu nechcu dávat zcestné návody, mám jen paragraf 6. takže rovnou upozorňuju, že laik to dělat nesmí.
práce třeba na otevřené zásuvce je možná, ale absolutně nutný je jednopólový dotyk. zeď není izolant, kovová futra dveří, stará rozvodná skříň, trubka topení ani vlhká kamenná podlaha není izolant. druhou ruku si nejlíp strčit do kapsy, ať se člověk o nic neopírá.
protože dotyk jednou rukou na potenciál, svod přes střed těla = srdce do druhé ruky, která se celou dlaní opírá o zeď, to není nic příjemného.
povinným vybavením je fázovka, kterou znám jak svítí a všechno si s ní osahám. vím kde je fáze, vím taky kde svítí slaběji, to znamená v cestě je nějaký spotřebič, přes který je to připojeno na síť. ale já mám vývod co je ve vzduchu a přeze mě se to bude uzemňovat, proto musím být izolován.
Dekuji. Zvědavost určitě.
Su vypracovane aj postupy na vymenu betonoveho stlpa na VN linke. V byvalej robote bezne menili VN odpojovace pod napatim. Izolatory, to je klasika.
Alebo domove pripojky na NN, to je tiez samozrejmost.
Cize v distribucii relativne bezna vec.
Avsak v priemysle, v budovach, to je skor rarita, osobne som sa s tym nestretol. Pravda, uz sa malo venujem silovine.
Připojování a odpojování kabelu pod napětím a pod proudem je jednoduché a žádné studium k tomu není potřeba.
Ale takhle to tazatel asi nemyslel.
Nejlepší odpověď 👍
Připojuješ vždy pouze pod napětím. Pod proudem to je až je to připojený.
U odpojení už to neplatí.
Praktická ukázka tHWmmpK9jdQ
Tohle je hodně hloupé ☺
Dělat se to nesmí ale každý už to dělal. Nejlepší je když křísneš fázy o fázy - odletíš, nevidíš a seš hluchej (to vše v případě že máš dielektrické rukavice a obličejový štít). Většinou to lidé dělají jelikož nemají nikoho s "žehličkou" pro vytažení nožových pojistek. Elektrikáři ať mě nekamenují.
Já dostal dokonce 400V a nadálku. Prostě jsem odletěl tak dva metry a pocit jak kdybych dostal pěstí rovnou do ksichtu. Nikomu to nepřeji, a tazateli doporučuji: pokud se ptáš tak se raději v ničem kde je 230V nehrab, nebo to špatně dopadne.
A dodám, že jsem omylem vypnul jiný jistič, a vesele dotahuji šroubek pod proudem a co se stalo rána a hned jsem byl chytřejší.
Když jsem kdysi dávno dělal v Tesle, tak tam byl podnikový elektrikář totální notorik. Ráno v 6 si v bufetu dával panáky rumu. Přes den byl naprosto našrot. Jednou nám zhaslo světlo na chodbě. Opilec se připotácel s rozvrzanými štafilčkami. Těžko se to popisuje: Vylezl na ně, ty se stočily do strany, seděl nahoře na nich a jak jsou ty štafle rozvrzané, skláněly se v mocném naklonění do strany. "Ty vole, sletíš z toho!" "Éééé, néééé, to jee dobrý." Nahoře vlál jak ve větru, otevřel rozvodnici a kombinačkama tam rejdil za stále většího náklonu štaflí a jeho. Kolrm létaly blesky a zbytky kleští. "Vypni si to blbče", pravím. "Eéééé, jééé, nééé, zbytečný" odvětil těžkým jazykem. Blesků kolem hojnost, pak se mu podařilo přitáhnout uvolněnou svorku, sletěl ze štaflí, scvakl je a pomalou vrávorkou opilce se odporoučel. Světlo svítilo. Je skutečně zbytečné vypínat šťávu.
nebo si představte 3f síť na každé fázi samostatný stabilizátor cca 10kW a telekomunikační provoz, kdy nejde vše vypnout. Co zbude když se stabilizátor odporoučí? Vyměnit pod napětím i pod záztěží. Tenkrát kdybych to vapnul celý zdechl rozhlas, i všechny dálkové přenosy a soudruzi by to měli za sabotáž...
To jsou ty paradoxy. Aby člověk mohl stát, musí jeho těžiště, promítnuté kolmo k zemi (do středu Země) být v ploše vymezené chodidly. U opilců tohle neplatí, dokáží stát zalomeni i v šílených úhlech, těžiště zcela mimo požadovanou plochu, střízlivý tohle nikdy nedokáže . Kdysi dávno jsem něco podobného viděl v nějaké pasáži v Ostravě; pán se zakláněl, couval, ale pomalu. Dostal se do stavu, kdy už to nebylo možné vyrovnat, v ten okamžik jakoby ztuhl, neuvěřitelná poloha, vydržel v ní bez hnutí neuvěřitelné vteřiny, než se poroučel v oblouku přímo hlavou zezadu na dlažbu. Nešel jsem tam…
Cigošská lúza kovozberačov ťažila pod futbalovým ihriskom štadióna Slovan na Tehelnom poli meď.
Odkopali povrch, statný cigáň v snahe rozťať kábel stále pod zdrojom, logicky s ukradnutou, požiarnickou sekerou, vyletel po jednom záseku do kabeláže z jamy ožahnutý ako neger, iba s holým poriskom dreva bývalej sekery v rukách.
To jsi mi připomněl další příhodu. Na stavbě nám dělali cikáni výkop na položení našeho kabelu. No, náhodou tam byl jeden vysokonapěťový kabel, který kdosi zapomněl zakreslit do dokumentace. Tak v místě, kde nic nemělo být, kopal krompáčem cikán, až z něj stříkal pot a krompáč jen zvonil. Pak se mocně rozpřáhl, zatnul pracovní nástroj do země. Vylítl obrovský blesk, rána, z krumpáče mu zbyl v ruce ohořelý konec násadky, Cikán vyskočil snožmo z výkopu deset metrů daleko, čepice mu vylítla do oblak, oči jak žárovky půl metru před xichtem a řval: "Pán majstr, rubol som a peklo sa otvorilo!!!". On si chudák dodnes myslí, že se prokopal do pekla.
Něco takového se stalo kolegovi z kanclu. Rekonstruoval si barák, zatloukal zemnicí kolíky pro hromosvod, když si zatloukal kolík před barák, něco tam začalo prskat, z díry se začalo kouřit, pak to chytlo plamenem, tak na tu díru hodil drn. Pak mu to nedalo zavolal do rozvodných závodů, tam už usilovně hledali, proč je blízké sídliště bez elektriky. Ale prý byl na tu rekonstrukci pojištěný, tak to pro něj následky nemělo.
Kdysi na chodníku před našim domem něco kopali, byl tam kdosi s hledačem kabelů, říkal jsem mu že tam žádné kabely určitě nejsou - bydlím tam od té doby co ta ulice byla slepá a místo dlažby tam byl trávník. Prý tam vede vn kabel do bytovek co tam mezitím postavili.
§ 150 Neposkytnutí pomoci
(1) Kdo osobě, která je v nebezpečí smrti nebo jeví známky vážné poruchy zdraví nebo jiného vážného onemocnění, neposkytne potřebnou pomoc, ač tak může učinit bez nebezpečí pro sebe nebo jiného, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta. Tak s měj a za dva roky se určitě ozvi!
Leda by dotyčný nejevil známky vážné poruchy zdraví
Píše "kdysi dávno", takže už je to promlčené
Jestli to kdysi dávno je víc než 3 roky tak jo.
O práci pod napětím by se toho dalo napsat mnoho. V podstatě by se to dalo považovat i při výměně baterie ve svítilně.
Ale z hlediska bezpečnosti se řeší práce na zařízení o napětí NN a vyšším. Samozřejmě o tom je řada norem a předpisů, to tady nebudu vypisovat, ani si to vše už nepamatuju.
V zásadě práce pod napětím je možná a v mnoha případech se praktikuje. Postupy práce, zajištění bezpečnosti a zásady se liší podle velikosti napětí, podle prostředí, podmínek a dalších vlivů.
Práci pod napětím může provádět osoba s patřičným stupněm vzdělání a praxe. Při práci pod napětím, nesmí být ovlivněn zdravotním stavem, únavou a jinými vlivy. Práce pod napětím nesmí být nařízena v časovém stresu, zejména na VN (spěch).
Za určitých podmínek (např. práce v nebezpečném prostoru), musí být zajištěna s dozorem další osoby.
Za práci pod napětím se považuje i práce na zařízení vypnutém, ale nezajištěném. (Například jen vypnutý jistič, je práce pod napětím, protože ho může někdo náhodně zapnout).
Práce pod napětím, je ale například při opravě audiozesilovače, rádia, nebo televize, pokud obsahuje síťový zdroj a je potřeba jej odkrytovaný zapnout.
S trochou nadsázky, ale v řeči norem, je výměna žárovky ve svítidle s pouze vypnutým (nebo dokonce s nevypnutým) vypínačem
prací na zařízení NN pod napětím.
K původnímu dotazu. Připojit například kabel pod napětím k zařízení, pokud to situace vyžaduje (například je elektrikář líný si to jít vypnout ), je možné, za předpokladu, že pracovník zná, co dělá a má na to oprávnění. Pro NN alespoň par. 6.
Zapínání, vypínání a ovládání elektrických spotřebičů se za práci nepovažuje. Jedná se o obsluhu el. zařízení. Ve firmách by zaměstnanci provádějící tuto činnost měli mít alespoň par 3 nebo 4 (poučení, seznámení).
Elektrikář s par. 5 (znalý, například jen vyučen), může pracovat jen na zařízení vypnutém a zajištěném.
Ale jinak... S elektřinou je to prosté. Od pantáty vedou dráty, do žárovky nade vraty. Odtud dál se rozlévá, do stodoly do chléva.
Při krátkém spojení drátů, dochází k takzvanému zkratu......
Poopravím: Zabudol si na kategóriu "malé napätie", t.j. napätie, ktoré nepresahuje 50V.
Zmínil jsem se o této kategorii v úvodu, - výměna baterie ve svítilně.
Ale pro malé napětí není bezpečnost práce na el. zařízení potřeba řešit.
No, co jsem jednou zkratoval tenký kablik připojený na 20A 5V zdroj a ten kablik se mi vtavil do ruky, tak na to mám jiný názor. Malý napětí sice nezabije přímo, ale následný požár zabít může.
To máš pravdu, i mně se to už stalo. Ale včas jsem ucuknul. To mi uhořely slabší startovací kabely, když jsem to zapojil na baterku obráceně Než jsem zjistil, kde jsem udělal chybu, měl jsem vodič bez izolace.
To byly kabely někde ze supermarketu, s vodičem asi 4mm2. Ale vypadaly dobře, měď byla nahrazena sílou izolace .
Ale ty mý kecy výše se týkaly jen z hlediska možnosti úrazu el. proudem.
Ale je pravda, že elektřina může způsobit úraz a to i někomu, kdo je v tom nevinně.
Například pomocník, svítící baterkou elektrikáři, může mít rozbitou hubu od kombinaček, kterými se elektrikář hrabal v blbě vypnutém rozvaděči. Elektrikář po zásahu rozhodí rukama a kombinačky letí ve směru reakce elektrikáře nebezpečnou rychlostí.
Existuje i pojem "Bezpečné napětí" a "Bezpečný proud".
BTW:
Tazatel si pro začátek může počíst třeba tady:
https://1url.cz/SzvMp
Případně se kouknout sem:
https://diskuse.elektrika.cz/
Ale asi dostane radu (správnou): "Když tomu nerozumíš, tak se v tom nešťourej."
Děkuji vám za tipy na prostudování. To je vše co jsem chtěl. Nechci se v ničem hrabat, chci se o tom něco dozvědět. Děkuji vám.
Pro úplnost: Já jsem se učil moudrým býti třeba tady:
https://www.elektro-shop.cz/literatura-a-software/literatura/
Děkuji vám za tip. Nějakou literaturu si tam objednám.
Děkuji vám za vysvětlení !