
Prace pod napětím
Dobrý den, jen čistě ze zvědavosti. Postup při připojování nebo odpojování kabelu pod napětím. Popřípadě norma nebo nějaký zdroj na studium? Dekuji
Dobrý den, jen čistě ze zvědavosti. Postup při připojování nebo odpojování kabelu pod napětím. Popřípadě norma nebo nějaký zdroj na studium? Dekuji
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Normy, predpisy a doporučenia samozrejme na to existujú v každej krajine. EU má predpisy a doporučenia pre práce tohoto druhu a jednotlivé štáty EU musia svoje normy postupne tomu prispôsobovať. Prečítaj si napr. toto: http://www.aos.sk/spe/seminare/archiv_1993_2008/www/Clanky/05/Merav%C3%BD_2005.pdf
Tvojej otázky sa týkajú hlavne strany 12 až 15. Čítaj to ale naozaj len zo zvedavosti, lebo keď sa na takéto niečo pýtaš, tak zrejme nemáš ani najzákladnejšiu kvalifikáciu na tieto práce.
A pre zaujímavosť si pozri aj video v článku: https://elektrika.cz/data/clanky/udrzba-vvn-pod-napetim/view
K tomu mám však pripomienku: Nejedná sa o práce na 500kV vedení ako píšu v článku, ale "len" práce na 220kV - to sa dá usúdiť podľa konštrukcie vedenia.
k té kvalifikaci: mě děsí to, že tazatele samotného ani nenapadlo upřesnit, jakých napětí by se to mělo týkat, že si to nejspíš představuje "jak hurvínek válku".
zas někdo touží získat darwinovu cenu.
A jako Hurvínek válku si to nepředstavují. Tak bych vás jako zkušeného elejtrikare poprosil jen o materiály na prostudování. Nechci se v ničem hrabat.
Možná by nebylo špatné prozradit (nebo aspoň naznačit), proč to chceš vědět - konkrétně.
A taky jaký paragraf máš na glejtu ohledně vyhlášky 50.
IMHO občas je vhodné nečekat, až někdo dojde na druhý konec haly vypnout proud a udělat práci co je potřeba pod napětím. Ale musí to udělat někdo, kdo ví co a jak a taky ví, že pokud u toho zaklepe bačkorama, tak je to jen jeho vina.
BTW: Už pár pátků je v zásuvkách napětí 230V plus mínus asi deset procent.
Po drivejsi zkusenosti s elektroporadci obcas nahlednu.Namysleni a aroganni pitomeckove se tady vyskytuji stale!
Ti namyšlení elektroporadci to s elektrikou umí a ví, že 230 V ještě ani tak nezabije, ale může zapálit.
Jo tak on studiem o praci pod napetim neco zapali,ty brepto?
Chlapče. Ty ses asi nesetkal s elektroinstalací kterou spáchal někdo kdo "to taky uměl". Já jen ve dvou případech, je to přesně o dva víc než je mi milé. A dodnes se divím, jak to, že to tam nelehlo popelem.
Ty by sis nechal udělat elektroinstalaci od někoho, kdo se ptá na internetu jak pracovat pod napětím?
BTW.
Já jsem na posledním glejtu o přezkoušení podle Vyhlášky č. 50/1978 Sb. Českého úřadu bezpečnosti práce a Českého báňského úřadu o odborné způsobilosti v elektrotechnice měl čísla 6, 7, 8 a 10.
Takže podle vás jdu už dělat nějaké elektroinstalace. Prosím držte se jen a jen dotazu. Pokud z toho vyhodnocujete nějaké závěry jsou to jen vaše závěry. Můžete tady dát link na nějakou literaturu a všichni budeme spokojení.
Pokud to nechceš vědět, abys to dobře vyplnil do křížovky, proč to chceš vědět? Říká ti něco pojem "elektrotechnické vzdělání"? Případně "vyhrazená zařízení"?
Jestli se v tom oboru vzděláváš a nedostal jsi studijní materiály, až budu hledat něco jiného a padnu na příčurky co jsem se z nich vzdělával já a už je asi nebudu potřebovat, mohu ti je poslat. jsou sice ještě z totality, ale IMHO elektrika kope stejně.
A Vyhláška 50 furt ještě platí.
Děkuji.
To se opravdu divim,ze ti vubec nejakou kvalifikaci priznali,kdyz nejsi schopen pochopit jednoduchy text.Jak jsi se na tu zkousku pripravoval kdyz se ti nelibi,z nekdo jiny chce studovat?Ja jsem mel kdysi kolegu,ktery opravdu spal s Leninovymi spisy pod hlavou,tak to asi musi fungovat!
A wo tom to je!!!
Když jsi tu elektroinstalaci dělal, stál ti asi za zadkem někdo s elektrotechnickým vzděláním a příslušným paragrafem dle vyhlášky 50, kdo by tě plácnul přes ruku, kdybys zprasil něco, kvůli čemu by ti nemohl vystavit revizní zprávu a prdnout na ni úřední razítko, aby ti to rozvodné závody mohly připojit na elektrorozvod. A na práci pod napětím ses asi ptal jeho.
Co já jsem viděl tu elektroinstalaci, tak si myslím, že ten co na ni vydal revizní zprávu musel mít hodně promile v krvi a teď to vydává za třetí odboj, že tím škodil komunistům.
Veselá historka z natáčení:
Když jsem se kdysi školil, školitel nám říkal, že se na něj obrátil kutil, aby mu vystavil revizní zprávu na elektroinstalaci co ji spáchal jen ze žlutozelených drátů. Že prý mu to samozřejmě odmítnul ale nepochybuje, že mu ji v některé krčmě vystavil někdo jiný.
BTW: 10% z 230V je 23V, cili mluvime o rozsahun 207V - 253V, kam se tech 220V vejde v pohode![]:)](https://static.poradna.net/images/smiley/evilsmile.gif)
Těch 220 V mezi těmi dráty celkem běžně je. Jestli dobře počítám, tak 4x do cyklu, čili 200x za sekundu
Ono ani nemusi - 207V 100x za sekundu postaci, aby to "bylo v norme"
To nestaci, 146V na voltmetru je fakt malo
. Tech 207V je minimalni hodnota efektivniho napeti. Absolutni hodnota okamziteho napeti musi byt alespon 292V 100x za sekundu, aby to bylo v norme.
O práci pod napětím by se toho dalo napsat mnoho. V podstatě by se to dalo považovat i při výměně baterie ve svítilně.
), je možné, za předpokladu, že pracovník zná, co dělá a má na to oprávnění. Pro NN alespoň par. 6.

Ale z hlediska bezpečnosti se řeší práce na zařízení o napětí NN a vyšším. Samozřejmě o tom je řada norem a předpisů, to tady nebudu vypisovat, ani si to vše už nepamatuju.
V zásadě práce pod napětím je možná a v mnoha případech se praktikuje. Postupy práce, zajištění bezpečnosti a zásady se liší podle velikosti napětí, podle prostředí, podmínek a dalších vlivů.
Práci pod napětím může provádět osoba s patřičným stupněm vzdělání a praxe. Při práci pod napětím, nesmí být ovlivněn zdravotním stavem, únavou a jinými vlivy. Práce pod napětím nesmí být nařízena v časovém stresu, zejména na VN (spěch).
Za určitých podmínek (např. práce v nebezpečném prostoru), musí být zajištěna s dozorem další osoby.
Za práci pod napětím se považuje i práce na zařízení vypnutém, ale nezajištěném. (Například jen vypnutý jistič, je práce pod napětím, protože ho může někdo náhodně zapnout).
Práce pod napětím, je ale například při opravě audiozesilovače, rádia, nebo televize, pokud obsahuje síťový zdroj a je potřeba jej odkrytovaný zapnout.
S trochou nadsázky, ale v řeči norem, je výměna žárovky ve svítidle s pouze vypnutým (nebo dokonce s nevypnutým) vypínačem
prací na zařízení NN pod napětím.
K původnímu dotazu. Připojit například kabel pod napětím k zařízení, pokud to situace vyžaduje (například je elektrikář líný si to jít vypnout
Zapínání, vypínání a ovládání elektrických spotřebičů se za práci nepovažuje. Jedná se o obsluhu el. zařízení. Ve firmách by zaměstnanci provádějící tuto činnost měli mít alespoň par 3 nebo 4 (poučení, seznámení).
Elektrikář s par. 5 (znalý, například jen vyučen), může pracovat jen na zařízení vypnutém a zajištěném.
Ale jinak... S elektřinou je to prosté. Od pantáty vedou dráty, do žárovky nade vraty. Odtud dál se rozlévá, do stodoly do chléva.
Při krátkém spojení drátů, dochází k takzvanému zkratu......
Poopravím: Zabudol si na kategóriu "malé napätie", t.j. napätie, ktoré nepresahuje 50V.
Zmínil jsem se o této kategorii v úvodu, - výměna baterie ve svítilně.
Ale pro malé napětí není bezpečnost práce na el. zařízení potřeba řešit.
Existuje i pojem "Bezpečné napětí" a "Bezpečný proud".
BTW:
Tazatel si pro začátek může počíst třeba tady:
https://1url.cz/SzvMp
Případně se kouknout sem:
https://diskuse.elektrika.cz/
Ale asi dostane radu (správnou): "Když tomu nerozumíš, tak se v tom nešťourej."
Děkuji vám za tipy na prostudování. To je vše co jsem chtěl. Nechci se v ničem hrabat, chci se o tom něco dozvědět. Děkuji vám.
Pro úplnost: Já jsem se učil moudrým býti třeba tady:
https://www.elektro-shop.cz/literatura-a-software/literatura/
Děkuji vám za tip. Nějakou literaturu si tam objednám.