Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Digitalna sublera

Mam doma este klasicku, ale predsa len doba pokrocila a preco nemerat digitalne ked sa da.
Zaujali ma ceny, od 2 eur z Ali az p 30-40 v beznych obchodoch...takze otazka...ma niekto doma 2 eurovu subleru z Ali, ci Wishu a naozaj meria aspon ako ak presne?
Alebo si treba priplatit?

Servus bol v minulom storoci bezne pouzivany pozdrav a mimochodm v preklade znamena som tvojim otrokom.
Dnes sa pouziva minimalne, ale za urazlivy sa urcite neberie.
Serus je narecova varianta, aj ked ja som servus nepocul uz dlho, serus vyrazne castejsie.
Mlada generacia ho pravdepodobne uz nepozna.

V překladu (z latiny) servus znamená "sloužím" a ano, byl to pozdrav otroků.
Proto je trochu úsměvný takový pozdrav používat a asi by ho lidi nepoužívali, kdyby znali jeho původ.
Divím se té nářečné variantě, tomu "serus", kdy to evokuje spíš přání sraní, než pozdrav.
Jestli ho znají mladí, to nevím, slyšel jsem to spíš východňárů a těch mýho věku, mladší tady u nás v ČR už moc nejsou, doba pracovní migrace Slováků do Čech pominula.

Ve starsich filmech a literature byl docela obvykly pozdrav "sluzebnicek", zejmena od nize postavenych k vyse postavenym, kdyz se chteli zalichotit, nebo byt zdvorili, zvlaste pote co "neco" udelali a byli za to pochvaleni.
Ale iz od personalu k zakaznikovi, ci mezi sobe rovnymi, kdyz zdravici chtel byt zdvorily - a sichr to byl zdomacnely preklad "servus" - ona ta latina byla soucasti vzdelani a tak pronikala vsude.

Taky treba "vasnosto pane sef" bylo lze zaslechnout casto, dnes se casto taxikar zepta "kam to bude sefe?" a od manualnich delniku (a jim podobnych) clovek zaslechne osloveni "sefiku" taky casto - o tempera o mores - jak jen ten jazyk a mravy upadaji ... :-D

S posuvkou z Lídlu jsem měl dobré zkušenosti,používal jsem ji asi 8 let.Měla větší číslice,automaticky se nevypínala.Vloni jsem zakoupil jinou s kterou nejsem spokojen.Po chvíli se posuvka vypne,nepamatuje si však poslední polohu a je třeba ji vždy znova vynulovat.Zřejmě Lídl mění dodavatele a další bych si bez vyzkoušení už nekoupil.