Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno AEG LAVAMAT 1045S - motor se přestal točit, asi uhlíky, poraďte..

Prosím o radu, přestal se točit motor pračky, asi už obroušené uhlíky.
Jsem trošku ve stresu, manželka je naštvaná, potřebuju to rychle spravit.

Zatím mi není jasné jak to pouzdro s uhlíkama odšroubuju, to bych potřeboval trubkový klíč cca 5mm, kde ho vzít?
Nebo čím to odšroubovat, i ten šroubek na který jediný vidím nedokážu odšroubovat, natož ty ostatní tři za rohem (na uhlík dva šroubky)?

A pak kde koupit na Praha východ ty uhlíky v pouzdře, asi to budou tyhle?
www.heureka.cz (motor Sole to je , viz foto.)

Děkuju za každou radu, hlavně čím šroubujete ty šroubky.

Řešení:

Tak mi to nedalo, vždycky ta pračka po zapnutí do sítě a navolení ždímání jednou(pouze jednou) krátce zatočí bubnem a konec.

Měřil jsem přitom napětí na uhlíkách a tu chvilku to bylo cca 25V, jinak pořád 0 0 nic.
Měřil jsem odpor rotoru přes uhlíky - 3ohmy, i při pomalém otáčení motorem pořád tři ohmy, takže uhlíky vedou kolem dokola po komutátoru.
A když měřím odpor při připojené řídící desce, tak na uhlíkách to ukazuje 0,2ohmu.

Ale hlavně, ta pračka opravdu zatočí jen jednou po zapnutí, a pak až zas po dalším vypnutí/zapnutí.
Takže to tipuju na chybu elektroniky. A deska(tišťáček) je nějak pevně přidělaný na programátoru a nedokážu jí uvolnit ani sundat, nemám na to grif. Rozebírat tuhle pračku je pro mě úplný hlavolam.
Nakonec žena když mě viděla nešťastného tak řekla, že stejně smrdí a že je 19let stará a že chce novou a je vymalováno.
Objednal jsem novou s odvozem staré, ať se na ní nekoukám a neštve mě to.

Jo, pod tlakem manželky jsem vyhrabal sadu, kterou jsem asi nikdy nepoužil a 5,5mm nástrčný tam byl :-)
Jenže, sundal jsem ten bližší uhlík a je v pohodě, dlouhý dost (vysunul se z pouzdra asi 12mm, a pruží) :-(
Takže jestli i druhý bude takový, je větší problém - nevíte někdo u těchto praček schéma, nebo co obvykle odchází když se netočí motor a uhlíky jsou dost dlouhé?

Děkuju, ale rozveď to prosím trochu.

na přiloženém servis manuálu staženém z elektrotanya je na poslední stránce u Motoru nakreslen TG(piny 3 a 4 motorového konektoru), který je připojen na K5 a K6 Elektronics modulu. Můžu nějak vyzkoušet jestli funguje(odpojit?, zkratovat?, nebo pustit nějaký průběh z generátoru - jaká asi amplituda?), nebo co z něj má lézt aby se motor roztočil.
Jak se dá případně TG nahradit?

Jak bys postupoval dál ty?

Dobrý den,základem je sundat konektory z motoru,měřák,zapnout a měřit,jestli tam jde šťáva,pokud ano,je problém s motorem.Pokud ne,tak hledat vylučovací metodou,přes spínače,jestli převádějí až k řídící jednotce otáček.Tu pračku vůbec neznám,ale vždy se závada hledá stejným způsobem.Může být na desce vyschlý,nebo nafouklý kondik,pak to něco nespíná,otáčky asi bude řídit triak.Hlavně ty spínače,hladinový,když nespíná,pračka po napuštění nepoběží.Může to být banalita,klidně i varistor,nebo tepelka na desce.:-)

Potvrzuji problém. Uhlíky se špatně sundavají.
Mě se také motor netočil.
Při prvním pokusu o opravu jsem také sundal bližší uhlík a zjistil, že je dlouhý dost. Po sestavení se pračka na někjakou dobu rozjela.
Po několika praních se motor opět přestal točit.
Druhý pokus o opravu spočíval v obroušení komutátoru jemným smirkem. Pračka běží, ale zatím se v ní pralo jen několikrát.
Uvidíme, jestli to vydrží.

Podobný problém - motor netočil.
Uhlíky vypadaly "jakž takž". Stačilo uhlíky sundat, očistit komutátor, znovu nasadit - pračka prala.
Čištění komutátoru jsem nijak neprožíval, prošplíchnul jsem ho čističem brzd (vytekl černý bordel), nechal vyschnout, zkontroloval odrbané hrany, jestli tam není zkrat.

Nové uhlíky neorigo nebyly k mání, pouze origo za vyšší stovky. Hnus. Nakonec jsou koupil celý origo motor za 1700 - dřív nebo později by stejně začaly problémy s ložisky, komutátorem....

Rozhodně se vyplatí vytáhnout motor ven, i když jde jen o "blbé" uhlíky. Je to práce na pár minut - sundat řemen, povolit dva šrouby, vycvaknout plastové zacvaky, vysunout motor.

pokračování:
uhlíky jsem oba sundal, rozpohyboval, zdály se mi dost dlouhé (vyčnívaly z pouzdra 12-15mm), našrouboval zpátky.
Pračka jednou zatočila bubnem a dál ani ťuk.
Po dlouhém přemlouvání se ještě motor na chvilku zatočil a zase konec.

Z toho bych usoudil že problém je v uhlíkách, seženu někde nové a uvidím.

Bóže! Robíte z toho vedu!
Jednoducho:
1. Odpojiť všetky konektory!
2. Odmontovať motor. Držoa ho 2-3 skrotky v ráme pračky.
3. Odmontovať držiak uhlíkov (ľahšie sa to robí pri vybratom motore).
4. Vybrať opotrebované uhlíky, zasunúť nové uhlíky.
5. Namontovať držiak uhlíkov.
6. Namontovať elektromotor.
7. Pripojiť konektory (spliesť sa nedá, každý má svoje miesto)
8. Zapnúť a spustiť najkratší program na pračke - uhlíky sa obrúsia a usadia.
9. Používať pračku ďalej.

Ešte uvažujem, že za toto by som mohol vypýtať aspoň 500Kč :-D

Nič v zlom i u teba, ale vzadu je predsa panel, ktorý sa dá demontovať a odtiaľ je k motoru prístup. Asi si ešte pračku nerozoberal - ja už áno - i Tatramatku (stará :-D), Whirpoolku i Boschku. A všade sa dalo dostať k motoru - buď ľahko, alebo s trochou námahy.

Tak mi to nedalo, vždycky ta pračka po zapnutí do sítě a navolení ždímání jednou(pouze jednou) krátce zatočí bubnem a konec.

Měřil jsem přitom napětí na uhlíkách a tu chvilku to bylo cca 25V, jinak pořád 0 0 nic.
Měřil jsem odpor rotoru přes uhlíky - 3ohmy, i při pomalém otáčení motorem pořád tři ohmy, takže uhlíky vedou kolem dokola po komutátoru.
A když měřím odpor při připojené řídící desce, tak na uhlíkách to ukazuje 0,2ohmu.

Ale hlavně, ta pračka opravdu zatočí jen jednou po zapnutí, a pak až zas po dalším vypnutí/zapnutí.
Takže to tipuju na chybu elektroniky. A deska(tišťáček) je nějak pevně přidělaný na programátoru a nedokážu jí uvolnit ani sundat, nemám na to grif. Rozebírat tuhle pračku je pro mě úplný hlavolam.
Nakonec žena když mě viděla nešťastného tak řekla, že stejně smrdí a že je 19let stará a že chce novou a je vymalováno.
Objednal jsem novou s odvozem staré, ať se na ní nekoukám a neštve mě to.