Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno AEG LAVAMAT 1045S - motor se přestal točit, asi uhlíky, poraďte..

Prosím o radu, přestal se točit motor pračky, asi už obroušené uhlíky.
Jsem trošku ve stresu, manželka je naštvaná, potřebuju to rychle spravit.

Zatím mi není jasné jak to pouzdro s uhlíkama odšroubuju, to bych potřeboval trubkový klíč cca 5mm, kde ho vzít?
Nebo čím to odšroubovat, i ten šroubek na který jediný vidím nedokážu odšroubovat, natož ty ostatní tři za rohem (na uhlík dva šroubky)?

A pak kde koupit na Praha východ ty uhlíky v pouzdře, asi to budou tyhle?
www.heureka.cz (motor Sole to je , viz foto.)

Děkuju za každou radu, hlavně čím šroubujete ty šroubky.

Řešení:

Tak mi to nedalo, vždycky ta pračka po zapnutí do sítě a navolení ždímání jednou(pouze jednou) krátce zatočí bubnem a konec.

Měřil jsem přitom napětí na uhlíkách a tu chvilku to bylo cca 25V, jinak pořád 0 0 nic.
Měřil jsem odpor rotoru přes uhlíky - 3ohmy, i při pomalém otáčení motorem pořád tři ohmy, takže uhlíky vedou kolem dokola po komutátoru.
A když měřím odpor při připojené řídící desce, tak na uhlíkách to ukazuje 0,2ohmu.

Ale hlavně, ta pračka opravdu zatočí jen jednou po zapnutí, a pak až zas po dalším vypnutí/zapnutí.
Takže to tipuju na chybu elektroniky. A deska(tišťáček) je nějak pevně přidělaný na programátoru a nedokážu jí uvolnit ani sundat, nemám na to grif. Rozebírat tuhle pračku je pro mě úplný hlavolam.
Nakonec žena když mě viděla nešťastného tak řekla, že stejně smrdí a že je 19let stará a že chce novou a je vymalováno.
Objednal jsem novou s odvozem staré, ať se na ní nekoukám a neštve mě to.

Bóže! Robíte z toho vedu!
Jednoducho:
1. Odpojiť všetky konektory!
2. Odmontovať motor. Držoa ho 2-3 skrotky v ráme pračky.
3. Odmontovať držiak uhlíkov (ľahšie sa to robí pri vybratom motore).
4. Vybrať opotrebované uhlíky, zasunúť nové uhlíky.
5. Namontovať držiak uhlíkov.
6. Namontovať elektromotor.
7. Pripojiť konektory (spliesť sa nedá, každý má svoje miesto)
8. Zapnúť a spustiť najkratší program na pračke - uhlíky sa obrúsia a usadia.
9. Používať pračku ďalej.

Ešte uvažujem, že za toto by som mohol vypýtať aspoň 500Kč :-D

Nič v zlom i u teba, ale vzadu je predsa panel, ktorý sa dá demontovať a odtiaľ je k motoru prístup. Asi si ešte pračku nerozoberal - ja už áno - i Tatramatku (stará :-D), Whirpoolku i Boschku. A všade sa dalo dostať k motoru - buď ľahko, alebo s trochou námahy.