Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Duté špalety kolem oken

Zdravím všechny, prosím pěkně mám technický dotaz. V pondělí nám v bytě dělali nová plastová okna a probíhalo to asi takto: v 8 hodin ráno nástup 6ti chlapů a o půl 4 konec (4 pokoje). Hotovo vše včetně špalet... Dnes jsem zjistila že špaleta v obýváku a horní část špalety v ložnici je úplně dutá je to problém, mám to reklamovat, nebo to vlastně ničemu nevadí? Děkuji za odpovědi

@pre tri krížiky:
Nerob paniku, neplaš. Použitie polystyrénu je bežné. Mám tiež po montáži okien vyspravované polystyrénom - a žiadne zatekanie sa nekoná! Zatekať by zatekalo, ak by nedali a NEUTESNILI rám okna a otvor v murive/paneli po vložení PUR penou. Potom by to bolo na prd!
Po 10-tich rokoch (toľko totiž mám plasťáky) - žiadne zamokanie, žiedna kondenzácia - suché je to.
A áno - poklepom to znie duto, ale to znie aj zatepľovanie vonkajších stien na panelákoch.

Akým spôsobom si odhalila a prišla na dutiny v špalete?

Poklopávaním na hrany?

Lebo medzikoené spáry (medzi osadenými oknami a murivom) sa vylejú nejakou rozpínateľnou pur penou a okra, aby lícovala hrana s menším priemerom vsadeného okenného rámu, sa dolepí po obvodoch polystyrénom na ktorý sa natiahne finálna omietka, ktorá na omak, na poklep, duní.

Sú to šalamúnske, neodborné riešenia, tzv. rýchlovka Potemkinovských dedín modernej doby šlendriánov. Vyrobia rozmerovo menšie okná než sú pôvodné, osadia, podlepia okolie a nutne musia z interiéru zmenšiť otvor aby prekryli pur penu prípadne úchytné skoby okien naraené do muriva.

Správne by sa malo nové okno zasekať do pôvodného otvoru, aby sadlo "ako riť na šerbeľ", spáry po sekaní zatesniť pur penou (kedysi sa nacpal do medzery medzi oknom a murivom iba pucvolový motúz) a následne hygroskopickou, vápenocementovou omietkou pôvodnú špaletu iba líznuť a zapucovať ju, aby neboli vidieť záseky po majzlíkoch kde opadala omietka. Žiadny prídavný polystyrén sa nesmie zo strany interiéru lepiť a následne omietkou polystyrén okožovať lebo nielenže duní, ale stačí mierny úder, náraz a celá hrana odpadne až po polystyrén.

Lepenie polystyrénu sa robí výhradne pri dotatočnej izolácii z exteriéru muriva na fasádu, aby sa znížil prechodový tepelný most aj na bočných hranách otvorov špaliet okolo okien.

Mala si si najprv vymienť v Zmluve od dielo a na tvári miesta pri práci svoju požiadavku na presné zameranie okien s ich osadením. Teraz ti nepomôže nič. Museli by vyrobiť nové okná väčších rozmerov a osadiť ich presne na mieru do pôvodného otvoru.

Alebo odstrániť dutý polystyrén, osekať maltu a natiahnuť nové špalety na nejaký savý podklad v podobe keramického, armovaného pletiva.

https://lnk.sk/bZ12

Dnes ti to z týchto šmudlov, samozvaných, rýchlokvasených expertov nebude nikto robiť. Nová doba.

Chápu, nicméně já tomu rozumím kulové, takže jsem si prostě řekla že to nechám na lidech kteří to dělají denně. Jen mě udivil opravdu ten dutý zvuk a ano přesně jak píšete, přišla jsem na to poklepáním. Teď už jsou okna hotové, zapravené... Nic neudělám... Marné. Hlavně ať se to nerozsype a nevypadne na nás nic a bude to ok.

Nemaj obavy, ak poctivo zalepili polystyrén kvalitným lepom na podklad a následne na polystyrén neniesli kvalitný povrch, tak bežne omietka drží, je to vlastne lepidlo s prímesami silikátov a drveného kremeňa rôzneho gritu, aby sa podobal povrch na omietky.

Iba nesmieš silnejším úderom, hranou, ostrým predmetom zavadiť do takejto "makociny" špalety ak budeš nosiť nábytok, pripevňovať garniže rôznym náčiním, vŕtačkami apod., lebo sa preborí omietka až do krehkého, jemného polystyrénu alebo upadne celá hrana v niekoľko centimetrovej dĺžke s odhalením polystyrénu.

Dnes sú síce rôzne druhy polystyrénov na trhu (aj tvrdené, nehorľavé, povrchovo upravované), ale taký ti tam určite pod omietky nenacapili. Musela by si sa veci ako aj do stavebných matrošov rozumieť, čumieť majstrom pod paprče počas celej doby renovácie výmeny okien. Od toho je stavebný dohľad, stavebný denník s presným rozpisom prác a použitým materiálom. Len nie sme zahnívajúci, americkí, dekadentní kapitaľisti, aby takto šikanovali pracantov po akýchkoľvek, aj drobných stavbách.

Mastri, živnostníci, majitelia st.spoločností, majú velice radi pri týchto drobných zákazkách platiť keš na drevo, bez faktúry, logicky s dohodou o nižšej cene am blok, lenže je to výhodné pre toho, kto sa vyzná, nenechá sa ošmekúť lebo reklamácia v prípade zopsutých nepodarkov je nula bodov, robota vykonaná bez papiera a bumágy by reálne neexistovala u zodpovednej firmy. Jedine zostáva povesná lampáreň.