Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Pračka AEG LAVAMAT 72850 Po zapnutí se pračka jen napustí a hned ukončí program že doprala

Dobrý den, máme pračku AEG Lavamat 72850 dva a jsme s ní spokojeni,ale teď se nám objevil problém. Při zapnutí jakéhokoli programu pračka jen napustí vodu do bubnu,motor se ani nezapne a z délky doby praní tam skočí hned 1 a poté hned 0 a pračka začne pípat,jako když doprala.
Před týdnem to udělala poprvé, pak zase 4x přála bez problému a teď už to dela pokaždé.

Předem děkuji za radu. M

Řešení:

Doporučuju sehnat nějakého místního Elektronka, který prověří stav kondenzátorů a relátek na řídící desce (mechanická relátka bych nechal vyměnit všechna preventivně, kondíky jen ty nafouklé).

Oprava to bude podle mě za pár stovek plus práce.

edit: další varianta jsou upálené uhlíky v motoru, pokud se tento ani neroztočí. (opět poměrně levně řešitelná věc)

edit2: píšu z vlastní zkušenosti, mám AEG Lavamat z roku 2005 - stále pere; samozřejmě po servisních zásazích uvedených výše (relátka a kondíky jsem si měnil sám).

Tento typ měl dva druhy motorů - komutátorovým, později jej nahradili asynchronním s měničem. Pokud máte typ s prvním druhem tak:
1. Odsuňte pračku ode zdi.
2. Sundejte zadní kryt.
3. Sejměte řemen.
4. Povolte 3 šrouby na motoru na spodku vany.
5. Odpojte konektor na motoru.
6. Vyjměte motor stažením ze třmenů směrem dozadu (u starších modelů směrem dopředu).
5. Na motoru uvidíte umístěné 2 uhlíky v plastových pouzdrech na opačném štítu, nežli je drážková hřídel, do níž zapadá řemen, odpojte od nich fastony.
6. Odšroubujte dva šroubky na každém pouzdru. Jsou li uhlíky ještě dobré, tak při pokusu je odendat jakoby povyskočí - tlak uhlíku je odtlačuje od kolektoru (komutátoru).
7. Jsou li sjety, nevyčnívá z plast. pouzdra nic než drobet uhlíku a tudíž nic od kolektoru (komutátoru) neodtlačí.
8. V tom případě objednat dle pnc pračky, nebo obrázků uhlík. pouzder nové.
9. Jste li šikovný můžete objednat jen uhlíky s lanky a opravit si je sám - tahleta pračka má myslím rozměr uhl. 5x12,5x38 (šířka x délka x hloubka v pouzdru).
10. Zamontovat zpět opačně.

V případě asynchronního motoru začne po určité době pračka na displeji hlásit nějakou poruchu. Na desce řízení motoru odchází často zdroj LNK, kondenzátory, někdy i igbt tranzistory - pak sežeňte náhradní praní a elektronika, který to umí opravit.

Opravě zdar!

Dobrý den,

já mám podobný problém s mojí tou samou pračkou. Napustí vodu během minuty, dvou a pak se časem na displeji vrátí na původní čas kteréhkoliv programu, motor se ani nezačne otáčet a pračka ani nehlásí žádnou chybu. To bude problém také asi v řídící elektronice?

Děkuji za rady. Honza

mel jsem stejny problem.

v mem pripade slo jenom o vycisteni hadic, filtru a vynulovani chybove hlasky c24

proplachnul jsem odpadni hadici, vycistil filtr, nechal ho vyndany a spustil program, v miste filtru se zacala valit voda- tzn proplachnuta cesta z bubnu do cerpadla
pak jsem vse slozil a resetoval chybu c24
viz video vyse

1 programator do polohy vypnuto - tj nahoru 12 hod
2 soucasne zmacnout tlacitko start a cas a soucasne bod 3
3 spinac programu o jednu pozici vpravo a pockat az se displej rozblika - cca 5s
4 programovacim koleckem najet na vypousteni - tj asi 10 ta pozice smer dolu - 6 hod
5 objevi se hlaskac24
6 soucasne zmacknout tlacitko start a cas
7objevi se c00 misto c24
8 vratit programovaci tlacitko do polohy vypnuto - nahoru - 12 hod
9 potvrdit vynulovani tim ze otocite tlacitko programu o jednu pozici vpravo a za par vterin zpet do pozice vypnuto
hotovo
pracka jede jak nova