Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem ČZ 175 zlobí dobíjení.

Ahoj všichni. Sehnali jsme ČZ 175, byla za pár korun a kompletní. Je předělávaná (předek 350, blinkry Simson atd..). Všechno funguje jak má kromě dobíjení. Relé spíná jak má, uhlíky včetně držáku jsme včera vyměnili a pořád nic. Rotor a zapalování vyčištěno. Baterka má 6.19V když je nastartovana (taky nově koupená). Prosím o radu, nesetkal se někdo se stejným problémem? Do teď jsem viděl zapalování jen u pionýra tak nevím po čem jít ani jak to proměřit. Díky moc

Odpoj jeden prívod k uhlíkom a zmeraj odpor kotvy (rotora) medzi uhlíkmi. Musí byť nízky, rádovo ohmy. Pri otáčaní môže len mierne kolísať. Ak je to v poriadku, tak odpoj jeden pól z budiaceho vinutia (je na statore) a zmeraj odpor. Vinutie nesmie byť prerušené. Tým máš vybavenú kontrolu dynama. Ak si nenašiel chybu, tak zdvihni kefy a meraj odpor od jedného pólu batérie ku jednej kefe a takisto od druhého pólu k druhej kefe. Pozor - pripojenie neuzemneného pólu batérie k dynamu je niekde prerušené spínacím prvkom, ktorý pripojí baterku len vtedy, keď je motor naštartovaný a dynamo generuje napätie vyššie ako napätie batérie. Tento spínač je súčasťou regulátora napätia. Odpor pripojenia musí byť nízky. Ak to je tak, potom zmeraj napätie na budiacej cievke dynama (je na statore) za chodu motora. Napätie musí byť blízke napätiu batérie, v prípade dobrej funkcie kolíše v závislosti na otáčkach (klesá so stúpajúcimi otáčkami). Ak tam napätie nie je, tak hľadaj chybu v regulátore napätia - tu ti ale neporadím, lebo neviem aký regulátor tam je.
A ešte doplním: Takéto chyby bývajú najčastejšie spôsobené ani nie tak samotným dynamom, ale hlavne regulátorom nabíjania - ten je najlepšie vymeniť ako celok za nový.

Regulátor napětí a prouduu má určitá specifika v tom že aby nedošlo k přebíjení tak nestačí jenom zakroutit matičkou ale je potřeba také dodržet předepsané vzduchové mezery mezi kontakty.Může jenom být to že na spínacím kontaktu je jenom pecička a tím způsobený přechodový odpor.A tím to nedobíjí.Tím že ti to kamarád přitáhl tak dosedly kontakty na vodivé pole a nabíjí to.Otázka je jestli ti nebude vařit aku.Radši si to zkontroluj a pokud tambude pecka Tak jehlovým pilníčkem odstranit vrať to do původního stavu.

Předepsané vzduchové mezery jsou jedna věc, ale skutečné hodnoty druhá. Serizoval jsem mnoho těchto regulátoru a vzduchové mezery jsou spíše pouze orientační. Vždycky se to musí nakonec doladit na přesnost podle napětí. A opálený spínací kontakt na těchto relé není nic neobvyklého stačí opravdu malá pecička a už je problém.