Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jak zapojit 230v z 400v krabicky

[spoiler][/spoiler]Dobry den,v garazi mam na zdi krabicku na 380v postaru delanou ale funkcni,potreboval bych s ni vytahnout 220v na 3zasuvky,na obcasne zapojeni flexy nebo vrtacky nic velkeho akorat nevim kam jaky kabel umistit aby to bylo bezpecne.poradite nekdo prosim?vodice tam jsou v barvach cerna,modra .zelena.cervena, ke kteremu pripojit kterou barvu ze zasuvky?

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Samozřejmě, pozvat na to elektrikáře bude nejlepší řešení. Ale jinak na tom není nic světoborného. "…
Zerozero 08.03.2020 01:17
Zerozero
Nevím jak je to nyní, myslím si, že to nijak předepsáno není, ale fáze vlevo se prostě dodržuje ze z… poslední
ml1 09.03.2020 18:56
ml1

Samozřejmě, pozvat na to elektrikáře bude nejlepší řešení.
Ale jinak na tom není nic světoborného. "nulák" tedy PEN, dnes značíme žlutozeleně, ale ve starých instalacích se lze setkat s vodičem jen zeleným. (pro jistotu případně ověřit doutnavkovou zkoušečkou, že tam napětí není). Tento vodič připojit na kolík zásuvky a propojit s pravou zdířkou.
Ze zbývajících vodičů vzít libovolný a přivést na levou zdířku.
Pokud je třífázové vedení jištěné do 16A, není to až tak nutné, ale pokud je tam jištění vyšší, měl by se jednofázové zásuvce předřadit 16A jistič.
--- Rozdvojky, které měly z každé strany fázi z jiné strany, nebyl až takový zločin.
Vzniklo to tak, že se naše normy začaly přizpůsobovat německým. Tam u jiné konstrukce zásuvek, to je jedno, zástrčka lze zapojit oboustranně. Proto se vlivem sjednocování také upustilo od našeho způsobu. (z hlediska funkce je to opravdu jedno). Když to přestalo být povinné. rozdvojky z důvodu jednodušší konstrukce se začaly dělat z každé strany obráceně. Tím byly všechny propojky vevnitř jen rovně, bez křížení.
Ale časem se naši "normotvůrci" dohodli, že náš způsob, při zásuvkách s kolíkem nebyl až tak špatný.
Naše zástrčky nelze otočit, mají danou polohu. Z důvodu lepší přehlednosti a dlouholetého zvyku, se vrátili k původnímu zapojení, s fází vlevo.
Nevím, jestli je to i v normách přímo předepsáno, ale je to doporučeno dodržovat.
I v různých nákresech v učebnicích i normách je to takto nakresleno.

Nevím jak je to nyní, myslím si, že to nijak předepsáno není, ale fáze vlevo se prostě dodržuje ze zvyku. Musí to být pouze jednotné v rámci celku. Právě při tom sjednocování se přišlo na to, že to má každý stát jinak. Ono je toho dneska spousta jen jako doporučení (třeba i barvy vodičů, jedinou jistotou je žlutozelená), takže jsem zvědavý, co s tím budou dělat naši potomci. Ještě že elektrikáři jsou disciplinovaní a dodržují léty zavedený pořádek pouze s drobnými odchylkami (koukal jsem třeba, když dělali rekonstrukci v práci, že zavedli jednu z fází bílou barvou, po boku černé a hnědé, předtím jsem pro tento účel vídal spíš šedou).

Ve staré instalaci často neni vodič zelený, ale je tam nějaký vodič neurčité barvy a Vy se jenom dohadujete, která z těch šedých nebo béžových byla původně zelená (je nutné to změřit). Novější instalace jsou na tom líp, to už byly barvy stálejší, takže zůstává i rozdíl mezi modrou a zelenou, ne jen mezi hnědou a zelenou. Ale podle úvodního příspěvku, tady zůstaly barvy rozeznatelné, tedy neni to zase tak historické.

Tady ještě pozor, červená, modrá a černá jsou tři fáze, je to staré značení, modrá neni střední vodič, to by byl docela průšvih dát si to do zásuvky, ale k tomu tady naštěstí nikdo nenaváděl, jen k tomu ty barvy (černá, modrá, zelená) neznalého člověka svádí.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru