Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem opačně instalovaný vodoměr

Dobrý den,
letos nám v bytech montovali nové vodoměry. V některých bytech byly vodoměry nainstalovány opačně, tzn., že vodoměr nepřičíta, ale odečítá
( stav na vodoměru 9985 namísto 0015). Měří takto špatně instalovaný vodoměr správně?
Děkuji za odpověď.
Tomáš H.

Vodoměr se kalibruje jen ve správném směru. Takhle zapojený se nedá použít pro oficiální měření, tedy vyúčtování.
Ale docela by mě zajímalo, co to bylo za blba, který to takhle obráceně namontoval :-)

Nám se to stalo před pár lety taky.Asi po měsíci,kdy jsem to náhodou zjistil,jsem raději zavolal na tu firmu,aby se pak nehádali při odečtech.Přijel jiný technik,nadával na toho prvního,otočil a dál to neřešil.Takže se to za další měsíc srovnalo na nulu a 2 měsíce jsem měl vodu zadarmo.

Jde o to, jak je to měření oficiální. U nás třeba je oficiální vodoměr na baráku a ty v bytech jsou jen jako indikátory (rozpočítává se tuším 60% spotřeby jako základ (podle lidí a metrů plochy) a 40 podle odečtů). Měnily nám je předloni po víc jak 20 letech (ty staré měly kalibraci 1992, a jestliže platí 7 let, tak byla prošlá už hezky dlouho). Rozhodně v opačném směru může ukazovat cokoliv, je možné že tam má nějakou brzdu (jako třeba měly elektroměry), takže to třeba ani nemá být 15 ale víc.
U nás bych to řešil s domovním důvěrníkem, zatím vždy vše kolem vody (kapající šroubení, výměna kohoutů...) vyřešil poměrně rychle, teda ne sám, ale někoho na to poslal.

Však vodomery majú v sebe zabudovanú a zaplombovanú spätnú klapku, aby sa nedalo zameniť smer inštalácie, lebo by nem-merlábot ale odpočítalábot.

Kedysi sa zhodil merač z potrubia a prefúkol napríklad prastarým vysavačom s hadicou na výfuku, aby stav merača metereskum bleskum odpočítal v cuku letu a zase sa vrátil na pôvodné miesto k spokojnosti majiteľa s plaveckým bazénom na parcele.

Dnes sú merače na šroubení plombované ciachovanou plombou a sú opatrené spätnou klapkou na telese merača.

Nechaj to tak, nikde nic nehlás, nikomu nic neříkej, nemusíš nic dělat, když neplatíš. Ještě voni ti platěj

To más presne, ako z tej TV reklamy, ktorou kŕmi nemenovaná spoločnosť retardovaný národ.

Je dobré zkontrolovat, jestli je vodoměr namontovaný správně - měli jsme problém na zahrádkách, některé vodoměry co měly být na vodorovném potrubí byly namontované na svislém, případně obráceně a když byl zjištěný rozdíl mezi tím co naměřil hlavní vodoměr a tím co naměřily zahrádkové, tak to doplatili ti co to měli namontované špatně.
https://www.nazeleno.cz/bytove-domy/mate-overeny-a-spravne-nainstalovany-vodomer-sami-si-muzete-zkontrolovat-zda-je-vse-v-poradku.aspx

Děkuji všem za odpovědi. Při odečtu bylo zjištěno, že 4 bytové jednotky mají opačně instalovaný vodoměr ( vodorovná poloha je v pořádku),
dokonce u jedné bytové jednotky jsou instalovaný špatně oba vodoměry. Dle správce domu, to nevadí, i když, mě se to nezdá :-)