Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak funguje vyvažování prádla v bubnu pračky

Ahojte, přestal se nám točit buben pračky, takže jsem musel vyměnit uhlíky v motoru a při té příležitosti jsem si říkal, že se musím podívat, jak ta pračka váží prádlo (množstevní automatika) a jakým čidlem detekuje házení bubnu jakožto znak nerovnoměrného rozložení prádla. Dle návodu i funkcí na ovládacím panelu to umí.

Ale ať jsem čučel dovnitř sebevíc, nebyl jsem schopen najít nic než klasiku... Motor, hladinový spínač, péra, tlumiče, čerpadlo... Žádné senzory, žádná čidla přilepená na bubnu s chomáčem drátů k řídící jednotce...

Přehlédnul jsem je nebo se využívá nějakých sofistikovanějších algoritmů - třeba měření odběru motoru, otáček tachodynamem a vyhodnocování těchto veličin v řídící jednotce?

Díky za osvětu... Zdá se, že internet na toto téma mlčí...

Předmět Autor Datum
Způsobů je víc. Jeden, jak jsem viděl, je cívka elektromagnetu s kotvou, která se házením bubnu přit…
Kyncl 10.01.2020 20:34
Kyncl
https://lnk.sk/egE6
Nuda 10.01.2020 21:25
Nuda
Pračka prádlo neváží, ale množství vody napouští podle nasákavosti obsahu. Všimni si, že při napoušt…
Prasak 10.01.2020 21:42
Prasak
Může to být nějaká sensorless technika. Svého času to bylo dost moderní, respektive u motorů je říze… poslední
ml1 13.01.2020 12:21
ml1

Způsobů je víc. Jeden, jak jsem viděl, je cívka elektromagnetu s kotvou, která se házením bubnu přitáhne. Tím se v cívce zvýší indukčnost v sérii s motorem a ten se zpomalí... otáčky a házení se zmenší - prádlo se přerozdělí...

Pračka prádlo neváží, ale množství vody napouští podle nasákavosti obsahu. Všimni si, že při napouštění to prádlo párkrát protočí, aby se to nacucalo. Takže když tam hodíš záclony, nenasají nic a cílové hladiny je rychle dosaženo. Když máš hodně bavlny, nasaje toho do sebe víc a tím pádem musíš napustit víc vody, abys opět dosáhl cílové hladiny.
Kolega byl servisák praček, takto mi to vysvětlil, když jsem se ptal, jak pračka váží prádlo - žádná váha není.

Může to být nějaká sensorless technika. Svého času to bylo dost moderní, respektive u motorů je řízení bez otáčkového čidla běžné (bylo to používané už někdy v osmdesátých letech, chvíli trvalo než se to ale dostalo do běžné praxe (tedy kdy počítač a jeho programování začlo být i pro malé pohony levnější než příslušné čidlo), kdo by dneska potřeboval čidlo otáček nebo dokonce magnetického toku), ale vymýšlelo se i řízení bez čidel proudu a napětí, případně s minimem čidel. Tam bylo třeba problém nějak stanovit počáteční podmínku (u motoru se dá předpokládat, že se začíná z klidu (nulové otáčky, žádný magnetický tok), ale jsou snad i techniky, které to nevyžadují). V základu nic nového, ale pořád se na to dělaji doktorské práce, takže to asi neni ještě úplně vyčerpané.

Hmotnost by se dala určit ze setrvačnosti, čili kolik je potřeba energie na roztočení případně kolik se jí vrátí zpátky při zastavení.
Házení se by se podle mě dalo určit z proměny momentu během otáčky asi nejlíp při rozjezdu (pokud je prádlo srovnané, bude ideálně konstantní, jinak se bude měnit a pak už jde jen o to nastavit práh detekce).
(Ovšem vzhledem k intenzitě vibrací i při normálním provozu by podle mě na takovou detekci stačilo nějaké čidlo na desce, vůbec by nemuselo být přilepené na bubnu).
To je tak můj nápad, jak bych postupoval bez dodatečných čidel. Kdyžtak se taky nechám poučit.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru