Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Převlečná matice na starou řeznickou narážku

Zdar a sílu všem. Mám starou litinovou narážku na klobásy. Hodně starou. A nemám k ní převlečnou matici, kterou se přichycují plnicí nástavce, které taky nemám. To ale nebude takový problém. Problém je ta matice. Přikládám foto. Průměr toho závitu zvnějšku je cca 52 mm. Otázky mám 2. Nevíte, kde by se dala taková matice koupit ? Protože nejsem přes obrábění, tak druhá otázka zní. Když si to soustružník poměří ten závit na fotce, dokáže to vytočit ? Díky za reakce.

Když si to soustružník poměří ten závit na fotce, dokáže to vytočit ?

Pouze z fotky nee - jedině proměřit a vytvořit výkres.

Pan mistr si to musí změřit v reálu - stoupání, vnitřní, vnější průměr, rádius.

Musí si i vytvořit nůž na soustružení a nakonec než tu bude pasovat i několikrát vyzkoušet.

Dobrý den, dle mého názoru se jedná zřejmě o oblý ( edisonův) závit. Vzhledem k použití výrobku, nebude kladen důraz na extra přesnost , ale stejně by to chtělo nejen vnitřní a vnější průměr a stoupání jak píše nuda, ale i průběžně při výrobě matici zkusit na šroub, aby to nebylo moc nafest nebo moc volné.
Šikovný soustružník to jistě zvládne. Ideálně nějaký domácí soustružník než to zadávat firmě.
Zkuste napsat odkud jste ,třeba se bude lépe hledat.

Díky. I za tu tabulku. Ta myšlenka uříznout by byla nosná. Mám doma i TIGa jenže je to litina. Taková tmavší šedá. Možná by se to dalo doprasit tak, že bych do závitu napatlal silikon jako těsnění a na to natěsno nasunul trubku s normálním závitem na tu převlečnou matici a zajistil ji nějakým kolíčkem. Nechám si to ale jako poslední možnost. Podle té tabulky by se ta matice i dala identifikovat. Jenže jsem nikde nenašel nějakého prodejce. Asi to nikdo nedělá. Napadlo mě i dát na to separátor a zkusit ji na tom odlít z pryskyřice se skelným vláknem. Pokud by se mi ji povedlo pak sundat. Jako prvního tedy zkusím toho soustružníka. Ono to nebude nějak extra namáhané. Díky.

Tak jsem trošku měřil. Ten skok závitu jak je v té tabulce je 8.4 mm. Mám pocit, že tam to mají "hustější" ten závit. Co jsem naměřil jsem namalovala přiložil. 36 mm průměr díry ba bylo akorát. Budu tam strkat klasickou nerez trubku s osazením na plnění klobás. To budu teprve dělat, takže ta díra vůbec není kritická.

pokud máš doma TIG tak vezmi mosaznou nebo měděnou kulatinu o průměru závitu a naviň ji do něj pak propoj min na 6 mistech přivařenými pásky kolmo na závity pokud jich tam dáš víc a postupně je budeš vařit a skládat jako soudek vznikne ti matice konce pásků ohneš a opět svaříš a bude čelo pro držení hubice , jen nic neřezat tím se zařízení definitivně znehodnotí, já se snažím vždy původní zachovat , třeba někde na burze narazíš na originální matici , pokud je to opravdu málo namáhané tak jsem vzal trubku která pasuje na závit a do ní vyvrtal a vyřezal závity pro stavěcí červíky např M5 a ty zachytil do závitu čím víc tím lépe , chtělo by to foto celku , případně nějaký rozměr např rádius závitu ( snadno se zjistí vložením stopkyvrtáku patřičné velikosti) a průměr

Vaše řešení je vpravdě geniální a zcela kutilské. To mne na dlouho ukojí. Do závitu natočím nerezovou kulatinku. Spojím těmi pásky z nerez plechu, čelo z nerez podložky, nebo si ji udělám z 2 nerez plechu a matice k přichycení bude hotova. Sice to bude trošku drbačka, ale to nevadí. Účel to plnit bude.

Výhoda oblého závitu je i to , že má velmi slušnou pevnost a ,,nezadírá " se proto bych se nebál ani vyrobit díl ze silonu. Což je pro soustružníka jednodušší na výrobu a výběr nože . Asi bych také neřezal a nevařil na to je vždy čas. Nejdříve bych kouknul jestli vůbec jdou sehnat nástavce, potom zkusit soustružníka popř. Vyrobit matku z kulatiny jak bylo v příspěvku výše. Nevím co případně obnáší 3D tiskárna.

NJN, takhle vybaven nejsem. Nějak to vyřeším. Nejjednodušší se mi jeví ji prostě na tom závitu odlít. Ale nevím z čeho. Mám doma jen kilovku Epoxy CHS 1200. Nevím jaký plnič případně. Jestli nějaký kovový prášek, nebo tak něco, nebo nějaké sekané skelné vlákno někde sehnat. Namotal bych na to teflonovou pásku, aby to pak šlo dolů. Myslím, že by to pro ten účel i mohlo klapnout a bylo by to hodně elegantní řešení toho problému. Uvidíme. Snažím se najít něco pod hesly repase řeznických zařízení ap. a zatím nic. Má to cca 100 let. On i ten závit je evidentně odlitek. Takže to asi nic normovaného nebude.

Tieto presné odliatky sa dajú za pár halierov na kolene vyrobiť z dvojzložkového epoxidu. Stačí metal kopyta a metal závitu napustiť/napatlať rovnomerne silikónovou alebo teflónovou stuženou vazelínou. Epoxid sa dá armovať, vystužiť mriežkou zo sklených vlákien alebo oceľovými "C" háčikmi.

Přesně tak to chci udělat. Skelná vlákna jsem zatím našel jen 6 mm a to se mi zdá dlouhé. Dívám se na kovové prášky. Našel jsem i nějaký polykar na auta se sklem už hotový tmel, ale asi by se to špatně lilo a nevím jak styk s potravinami. Ocelové C háčky vůbec neznám, jdu je vybádat. Jsem ale již rozhodnut pro odlitek z epoxidu.

Mal som na mysli tieto xindle:
https://www.stavebniny-janik.cz/vlakna-do-betonu-benesteel-55-600-g

je možné niečo jemnejšie, drobnejšie na trhu v podobe spiniek do zošívačiek kancelárskeho papiera v tvare C.

Epoxid so silikónovou vazelínou sú potravinársky neutrálne materiály.

Epoxid je stály do 120°C, potom sa stane vazkým, vláčnym a ak sa nehreje metal, dá sa povoliť zo závitu.

Sú dostať na trhu metalické lepidlá, ktoré takmer nahradia silou zvar, spoj metalu rôznych kovovo, aké používa napríklad Chirana Stará Turá, len ceny sú pre bežného občana nevýhodne nadsadené.

Díky. Už jsem to našel. Toto by bylo moc hrubé. Objednal jsem skelné vlákno 0.2 mm. Namíchám to s tím epoxidem co nejvíc skla, aby to tam ještě nějak zateklo. Uvidím jak to dopadne, dám pak sem vědět. Myslím, ale že to klapne. :-)

Ak si ešte nepracoval s pomerom Epoxidu, radím ti opatrne. Tužidlo sa chová v pomere 1:1 ako divá sviňa odtrhnutá z reťaze, zmes ti pri teplote 20°C začne tvrdnúť skôr, než stihne zatiecť, tj. viskozitou a gravitáciou rovnomerne oblepiť tvar matroša závitu a vnorených armovacích vlákien.

Bacha na pomer, s tuždlom velice opatrne. Beztak dobre mixované zmesy časom fest vytvrdnú, netreba sa ponáhľať. Do 48 hodín kvalitne spracovaný epoxid s miernou prímesou tužidla vytvrdne, tak-či onak.

Hodně jednoduše udělané. Uřezal jsem dno od jedlého oleje. Do něho udělal díru a našrouboval to na ten závit, do té díry jsem vložil víčko od spreje a utěsnil to obyč vazelínou, kterou jsem použil i jako separátor a na to ještě silikonový olej ve spreji. Samozřejmě by to bylo lepší nějak ve vakuu odsát ten vzduch, ale bylo by to o dost složitější. Taky to přineslo sebou jeden zádrhel. A sice, že ten prastarý závit je nepravidelný a odlitek na něm je z nutnosti velmi přesný a bez vůlí. Takže byl problém trošku tu matici sešroubovat dolů. Měl jsem ten závit napřed omotat třeba izolačkou, aby ta vůle pak byla vymezena. Nakonec jsem to trošku celé obrousil. Je ta matice kulatá a hladká a nepohodlná na úchop, ale to už je drobnůstka to případně dořešit. Účel plnit bude krásně.