Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zemnící tyč k TČ - do betonu nebo do země a je nutná?

Ahoj, budeme instalovat tepelné čerpadlo a v podmínkách připojení je přivést k TČ zemnicí vodič 6mm - to není problém - v kotelně je podružný rozvaděč do kterého byl vodič přiveden napřímo z hlavního domovního rozvaděče, takže to jen z toho podružného natáhnu dál k TČ společně s el. přívodem. Ale mluvil jsem se svým elektrikářem a ten mi řekl, že by tam raději viděl zemnící tyč. Zemnící tyč jsem koupil, takže klidně jim tam přivedu jak drát, tak tu tyč - ať si vyberou při instalaci, jen nevím, zda tyč zalít společně se ztraceným bedněním (na kterém bude TČ stát) do betonu, nebo tyč zatlouct do země vedle.

Díky za radu...

P.S.: je nutná ta tyč, nebo stačí pospojení z podružného rozvaděče?

Ale klidne v betonu nebo skrz beton, jak pise nuda, beton je vodivej jak zem. Ono se casto zemni ke kari siti zakladovy desky a funguje to taky dobre.
EDIT: Tyc nezbytne nutna sice neni, ale chapu elektrikare, ze se mu libi. Dlouhy zemni kabely jsou spatny, maji velkou impendanci - a nejenom realnou cast. Coz pak ma vliv na casovy prubehy deju, kvuli kterejm to tam je zemneny.

100Ohmm(to je z toho clanku) pro beton ulozenej ve vlhku - jakoze je v zemi - ti prijde jako izolant? Jo, vysusenej beton, to je neco jinyho, ten je fakt izolant, ale trvale vlhkej zakladovej beton je na tom srovnatelne s okolni pudou. Pokud je prohozenej zelezem, je to jeste lepsi.

Coby odpor zemnice? No... jako jo, taky bych radsi videl treba 7 Ohm, ale... kdyz je nekde sucha piscita puda, tak to nejakou tyci nedosahne nikdo a i zakopanejma deskama je to strasnej boj, takze nezbyde nez to pochcat pred revizi. Ve mlejne u nahonu je to sranda, tam to da cokoliv. Nicmene - nezamenovat merny odpor s vyslednym odporem zemnice, to jsou dve ruzny veci. Merny odpor 100 Ohmm(ty dve m nejsou preklep, me tu chybi omega, ta je nahrazena slovem Ohm) odpovida bezny ornici, coz je velmi vodiva vec, lepsi je tak pisek na plazi u more:-). Sucha kamenita puda je o dva rady mene vodiva.