Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak udělat elektrifikaci do kůlny ?

Dobrý den,
postavil jsem asi 20 metrů od chalupy takovou kůlnu, kde parkuji frézu a mám tam i stůl s bruskou, svěrákem atd. Chtěl bych tam světla a zásuvku. Nechci nic sekat ani kopat. Moje představa je, že od chalupy natáhnu prodlužku v okamžiku, kdy tam budu chtít něco dělat a nějakým způsobem to jen propojím. Neví někdo, jak to udělat a jak provést samotné propojení?
Díky

Předmět Autor Datum
Blbe. Resenim je pripojovaci zasuvka, ale tu s normalnim provedenim sem nikde nevidel, takze jedine…
bahno 23.09.2019 08:37
bahno
Dík za radu, ale ty blby si můžeš odpustit. A nějaký žvásty o tom, že se nechce tak taky. Nenapadlo…
Roman P. 23.09.2019 11:03
Roman P.
Musíš číst pořádně.Blbe bez diakritiky znamená blbě,tj.odpověď na otázku Jak......Takže žádná urážka…
Karel04 23.09.2019 11:07
Karel04
Tak toto mě vůbec nenapadlo. OK. :-D
Roman P. 23.09.2019 12:28
Roman P.
Ale malo ťa! Najmä keď vidíš text bez diakritiky.
yYy 23.09.2019 14:24
yYy
Musíš číst pořádně.Blbe bez diakritiky znamená blbě,tj.odpověď na otázku Jak...... Ne, blbe bez dia…
host 30.09.2019 09:37
host
Já bych tam dal normální krabici a z ní kus kabelu se zástrčkou,kterou píchneš do prodlužováku.Nebo…
Karel04 23.09.2019 11:11
Karel04
to sice vypadá jako schůdné řešení, ale pohyblivý přívod se NESMÍ ukončit jako pevný.
touchwood 23.09.2019 15:51
touchwood
To je sice pravda, ale v případě nějaký kůlny bych to asi moc nehrotil. Teda tu vidličku napevno při…
Zerozero 23.09.2019 19:19
Zerozero
Souhlasím. Bohužel vždycky je jedna věc elektrikář, který "ví" proč a jak to zapojil (a klidně i "ne…
touchwood 24.09.2019 07:22
touchwood
Jo, jasně. Ještě k té mé "instalaci" k altánu. Je to jasně tak, jak by to podle norem být nemělo. AL…
Zerozero 25.09.2019 00:26
Zerozero
Otázka, kolik do toho chcete investovat. Asi bych koupil tuhle elektrokrabici s víkem, do ní nainsta…
dejv111 23.09.2019 12:51
dejv111
Tak nějak jsem to taky myslel.Ještě levnější by to bylo s touhle krabicí a z ní kousek kabelu s vidl…
Karel04 23.09.2019 13:42
Karel04
Vidlice na kabelu se mi teda 2x nelibi, ale kdyz uz, tak instalovat kabelovou vyvodku, tam je odolno…
bahno 23.09.2019 14:24
bahno
ono na to nakonec bude prset a snezit Celou dobu jsem předpokládal,že to bude uvnitř kůlny.Když je…
Karel04 23.09.2019 17:00
Karel04
Pokud vždy jen natáhneš prodlužovák a po skončení to odpojíš, klidně to tak udělej. Normálně tu krab…
Zerozero 23.09.2019 14:30
Zerozero
Fréza, bruska, to asi bude na trojfáz... ale to neni takový problém. Prostě bych použil "normální" p… poslední
ml1 30.09.2019 13:33
ml1

To je sice pravda, ale v případě nějaký kůlny bych to asi moc nehrotil. Teda tu vidličku napevno přidělat k té krabici, pak už to nebude pohyblivý přívod. :-) (já vím :-[).
Když už teda, tak to fakt udělat jak (bahno) ten karavan. V domě si udělat vývod kulatou jednofázovou zásuvku 16A. Do kůlny kulatou jednofáz. přívodku 16A a pořídit prodlužovák s těmito koncovkami. Pak by to snad bylo dobré. Patřilo by k tomu ještě v kůlně příslušné jištění. Ale pokud se v tom nebude vrtat nějaký nekompromisní revizák, tak bych se na to vyprdnul velebnosti :-).
Já, jako stále hřešící elektrikář mám v altánu na zahradě zásuvku, světlo, vývod na venkovní světlo a zásuvku pro filtraci bazénu. To celé připojené v domě přes běžnou zásuvku. Pokud to není potřeba, celé to odpojím.
Za asi 40 let to nikoho nezabilo a taky to není podle předpisů. Jo, jo, jsem bordelář já vím.... :puff:

Souhlasím. Bohužel vždycky je jedna věc elektrikář, který "ví" proč a jak to zapojil (a klidně i "nebezpečně"), druhá je jeho okolí. Vždycky si vzpomenu na svou maminku a manželku, které při používání elektrických zařízení na potenciální nebezpečí vůbec nemyslí (spíše o něm vůbec neví). A zrovna různé "kůlny" kde se dá předpokládat práce s elektrickým nářadím, jsou bohatým zdrojem různých až neuvěřitelných příhod.

Jo, jasně. Ještě k té mé "instalaci" k altánu. Je to jasně tak, jak by to podle norem být nemělo. ALE. Samozřejmě to vím a podle toho, že s tím přijde do styku kdokoliv, podle toho to je. Je pravidelně kontrolována izolace, celistvost ochr. vodiče a jinak je to tak, aby nemohlo dojít k náhodnému dotyku. Celé se to připojuje přes proudový chránič.
Vadou na kráse je tedy v podstatě to, že se to celé připojuje jako jakýsi "prodlužovák" s poněkud rozvětveným koncem.
Má to určitou výhodu. Kdybych náhodou musel v baráku udělat revizi instalace, tak by se to revizákovi nelíbilo.
Ale když to vytáhnu ze zásuvky, už to revizáka instalace nemusí zajímat. Po odpojení už to není součástí instalace.
Je to v podstatě odpojitelný spotřebič, ne součást pevné instalace. :puff::beer:

Otázka, kolik do toho chcete investovat. Asi bych koupil tuhle elektrokrabici s víkem, do ní nainstaloval tenkou zástrčku (přilepit mamutem nebo přišroubovat). Měl byste zapojení jako když připojujete např. elektrickou strunovou sekačku nebo pilu. Bylo by to bezpečné a vodotěsné. V krabici byste si akorát mezi dvířky a tělem zespodu vypiloval drážku pro kabel a bylo by. Do kůlny už vedete od tenké zástrčky kabel do krabičky, kde by bylo dělení na zásuvky a světlo. Vše vést v lištách, které snadno přišroubujete vruty k prknům nebo trámům.

Vidlice na kabelu se mi teda 2x nelibi, ale kdyz uz, tak instalovat kabelovou vyvodku, tam je odolnost proti vytrzeni podstatne vetsi. Tak jako tak, takovyhle reseni ma problem s pozadovanym krytim(ono na to nakonec bude prset a snezit), venku je to peknej fujtajbl a nechat to vevnitr - to uz si muze nechat vevnitr celej prodluzovak.
To reseni s vyrobenim si vlastni pripojovaci zasuvky jak navrhoval dejv111 mi prijde lepsi a cistejsi, ale i tak to narazi a kdyby to mel nekdo revidovat, tak to taky IMHO neprojde. Udelat z toho "karavan" je podle me OK.
Jo a mimochodem, po disputaci nad slovem "blbe"(fakt me nenapadlo, ze to nekdo vezme jinak nez jak to popsal Karel04, nacelniku diky ze ses me zastal), tak jeste k tomu zakopani - kabel jde vzdycky zakopat, ale chapu, ze kdyz ta trasa vede pod bazenem, pres fungl novou asfaltovou cestu a manzelky skalku, tak se zakopavat nechce... Ale zrovna treba cesticky jsou pro zakopavani vhodny, kdyz je ten kabel v cesticce a krytej betonem, tak muze byt pouhopouhych 15cm pod zemi. A jsou i jiny finty, mozna kdyby se nad tim zamyslel nekdo, kdo ty finty zna, tak by reseni nasel.

Pokud vždy jen natáhneš prodlužovák a po skončení to odpojíš, klidně to tak udělej. Normálně tu krabičku někde přidělej na stěnu a od ní k zásuvce a světlu. Od krabičky kousek kabelu k připojení k prodlužováku.
Zásuvka v domě, odkud to bude napájené by měla být chráněna chráničem. Pokud v rozvodu chránič není, stačí do zásuvky zapojit zásuvkový chránič.

Fréza, bruska, to asi bude na trojfáz... ale to neni takový problém. Prostě bych použil "normální" prodlužku v provedení do vlhka dlouhou tak, aby vidlice a zásuvky (ideálně s lepším krytím) byly uvnitř. Dřív byla délka prodlužky omezená na 10 metrů (mělo to nějaké logické důvody, třeba dostupnost konce), ale protože jsem viděl v obchodech i delší (20, 25, 50 m) předpokládám, že tento limit padnul. Na jednom konci bude normální zásuvka, na druhém bude muset být nějaká vidlice buď běžná na kousku kabelu nebo panelová. Pro trojfáz je to běžná věc ( https://www.bbelektro.cz/zasuvka-16a-5polova-380v-1152-6-ip67-pce/d-81562-c-1488/ ) pro jednofázový proud se to shání hůř, ale dělá se to.

Druhou věcí je, jak to pak bezpečně provozovat, ono natáhnout si jen tak venku holou prodlužku tak neni nejlepší nápad (hrozí poškození izolace a úraz el. proudem). Aspoň by se kolem kabelu měla dát prkna, aby byl chráněný, případně se dneska dělaji koryta, přes která jde i přejíždět autem.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru