Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak udělat elektrifikaci do kůlny ?

Dobrý den,
postavil jsem asi 20 metrů od chalupy takovou kůlnu, kde parkuji frézu a mám tam i stůl s bruskou, svěrákem atd. Chtěl bych tam světla a zásuvku. Nechci nic sekat ani kopat. Moje představa je, že od chalupy natáhnu prodlužku v okamžiku, kdy tam budu chtít něco dělat a nějakým způsobem to jen propojím. Neví někdo, jak to udělat a jak provést samotné propojení?
Díky

To je sice pravda, ale v případě nějaký kůlny bych to asi moc nehrotil. Teda tu vidličku napevno přidělat k té krabici, pak už to nebude pohyblivý přívod. :-) (já vím :-[).
Když už teda, tak to fakt udělat jak (bahno) ten karavan. V domě si udělat vývod kulatou jednofázovou zásuvku 16A. Do kůlny kulatou jednofáz. přívodku 16A a pořídit prodlužovák s těmito koncovkami. Pak by to snad bylo dobré. Patřilo by k tomu ještě v kůlně příslušné jištění. Ale pokud se v tom nebude vrtat nějaký nekompromisní revizák, tak bych se na to vyprdnul velebnosti :-).
Já, jako stále hřešící elektrikář mám v altánu na zahradě zásuvku, světlo, vývod na venkovní světlo a zásuvku pro filtraci bazénu. To celé připojené v domě přes běžnou zásuvku. Pokud to není potřeba, celé to odpojím.
Za asi 40 let to nikoho nezabilo a taky to není podle předpisů. Jo, jo, jsem bordelář já vím.... :puff:

Souhlasím. Bohužel vždycky je jedna věc elektrikář, který "ví" proč a jak to zapojil (a klidně i "nebezpečně"), druhá je jeho okolí. Vždycky si vzpomenu na svou maminku a manželku, které při používání elektrických zařízení na potenciální nebezpečí vůbec nemyslí (spíše o něm vůbec neví). A zrovna různé "kůlny" kde se dá předpokládat práce s elektrickým nářadím, jsou bohatým zdrojem různých až neuvěřitelných příhod.

Jo, jasně. Ještě k té mé "instalaci" k altánu. Je to jasně tak, jak by to podle norem být nemělo. ALE. Samozřejmě to vím a podle toho, že s tím přijde do styku kdokoliv, podle toho to je. Je pravidelně kontrolována izolace, celistvost ochr. vodiče a jinak je to tak, aby nemohlo dojít k náhodnému dotyku. Celé se to připojuje přes proudový chránič.
Vadou na kráse je tedy v podstatě to, že se to celé připojuje jako jakýsi "prodlužovák" s poněkud rozvětveným koncem.
Má to určitou výhodu. Kdybych náhodou musel v baráku udělat revizi instalace, tak by se to revizákovi nelíbilo.
Ale když to vytáhnu ze zásuvky, už to revizáka instalace nemusí zajímat. Po odpojení už to není součástí instalace.
Je to v podstatě odpojitelný spotřebič, ne součást pevné instalace. :puff::beer:

Fréza, bruska, to asi bude na trojfáz... ale to neni takový problém. Prostě bych použil "normální" prodlužku v provedení do vlhka dlouhou tak, aby vidlice a zásuvky (ideálně s lepším krytím) byly uvnitř. Dřív byla délka prodlužky omezená na 10 metrů (mělo to nějaké logické důvody, třeba dostupnost konce), ale protože jsem viděl v obchodech i delší (20, 25, 50 m) předpokládám, že tento limit padnul. Na jednom konci bude normální zásuvka, na druhém bude muset být nějaká vidlice buď běžná na kousku kabelu nebo panelová. Pro trojfáz je to běžná věc ( https://www.bbelektro.cz/zasuvka-16a-5polova-380v-1152-6-ip67-pce/d-81562-c-1488/ ) pro jednofázový proud se to shání hůř, ale dělá se to.

Druhou věcí je, jak to pak bezpečně provozovat, ono natáhnout si jen tak venku holou prodlužku tak neni nejlepší nápad (hrozí poškození izolace a úraz el. proudem). Aspoň by se kolem kabelu měla dát prkna, aby byl chráněný, případně se dneska dělaji koryta, přes která jde i přejíždět autem.