Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak desinfikovat terárium parou ?

Dobrý den, veterinář mi přikázal vydesinfikovat terárium parou, protože jsem zde měl agamu, která byla parazitovaná škrkavkami a je potřeba zničit vajíčka z trusu v celém teráriu. Měl bych dotaz jestli můžu použít ruční parní čistič ? A hlavně bych se chtěl zeptat zda není nebezpečí poškození, deformace materiálů terária. Například sklo jestli nemůže prasknout vlivem místní zvýšené teploty. A nejvíc by mě zajímalo jaký by to mělo dopad na 3 D pozadí. Je to polystyren pokrytý cementovým potěrem. Samotný polystyren totiž při teplotách už pod 100 °C se deformuje a povrch sklovatí. Také nevím jestli písek zde přilepený by vydržel. Nemám s tím bohužel žádné zkušenosti, tak budu rád za jakoukoliv radu. Děkuji.

Asi opravdu budou vědět spíš na tera poradně, jen můj názor. Ten parní čistič dává dost teplou páru a měl bych obavy s tím fouknout na studené sklo, aby neprasklo, i když v reklamách s tím údajně čistí i okna.
Ale například písek by se až v celé vrstvě neprohřál, ohřál by se jen povrch, což by bylo nedostatečné. Zadní dekorace z polystyrénu by asi utrpěla určitě.
Já bych to asi udělal takhle. Celé terárko bych rozebral, není toho až tolik. Prázdné sklo bych třeba ve vaně ostříkal horkou sprchou, teplotu zvýšit postupně. Písek nahradil novým. Dekorace jako kameny pokud to je odolné, ponořil na chvíli do horké vody.
Zadní stěnu, pokud je to udělané na polystyrénu cementem, tak by to vodu mělo snést. Vyjmuté z terária bych to ze všech stran poléval vodou asi 80st. To ještě polystyrén vydrží a na zničení případných vajíček by teplota měla stačit.
Potom terárko znovu poskládat. Zdá se mi že to není nijak velké, takže práce není až tolik.
Ale bacha, jestli to opravdu byly škrkavky, může se jimi snadno nakazit člověk, stačí si nedostatečně umýt ruce a posvačit, vajíčka jsou malá a nenápadná.

Bohužel na teraporadně se mi zatím nikdo neozval. S tím sklem jsem u toho návodu parního čističe četl, že se musí ke sklu přibližovat pomalu aby se postupně prohřálo, ale nevím "jak pomalu". S tím rozebráním to je ale bohužel těžší, protože ta zadní dekorace z polystyrénu je ke sklu přilepena, takže je to nerozebíratelné. A terárko je veliké 100x50x50 cm, takže bych ho ani do vany nedostal. To jsou právě problémy, že to musím provést tak jak je. Samozřejmě písek, kameny atd. bych před tím vyndal. Jinak u tý zadní polystyrénové stěny jsem si myslel, jestli by tu páru nevydržela, když je pokryta tím cementovým potěrem ?

Nešpekuluj s nejakou blbou, nebezpečnou parou. Batoľatám, dieťaťu, nepatria do rúk ani zápalôčky, bo vyhorí chalupa.

I. krok:

Vypusti vodu, vypratej nehnuteľný bordel v podobe riečnych skál, tufov, podložia, drevných koreňov apod. niekam do kýbla. Sklá pretri kuchynským 10% octom 2x po sebe, nechaj ocot pôsobiť aspoň 30 minút

II. krok:
Kup si v drogérii 35% Peroxid vodíka (Technický) v množstve 0,5l. Naplň neriedený H2O2 do malého postrekovača (napríklad od čističa okien po okene alebo do 2l záhradného postrekovač s jemnou tryskou určený na listy kvetín) a prestriekaj komplet sklá Peroxidom vodíka. Až bordel pod pôsobením Peroxidu vyšumí, pretri vnútro prevarenou, na 100°C vyvarenou utierkou na riad. (Pracuj v gumených rukaviciach)

(Detto môžeš spraviť aj so Savo Original, ale vetraj, lebo si poleptáš sliznice ak nebudeš vetrať alebo si nedáš na ksicht rúšku).

Rastliny radšej vyraz, tie sa nedajú zbaviť virózy alebo baktérií, musel by si mať lekárnicke váhy na dezinfekčné prostriedky a hlavne nechať rastliny niekde bokom zasadené vo vodnom, dezinfekčnom roztoku po dobu aspoň dva týždne, aby sa prečistili od chronty.

Aranžmá akvária v podobe riečnych šutrov, skál, polien dreva, čističe, filtre môžeš vyvariť v hrnci s prídavkom octu alebo Peroxidu vodíka pri teplote 100°C, aspoň po dobu varu 15 minút.

Filtre, hadičky, molitan, uhlíkové, kremelinové filtre stačí namočiť alebo prepláchnuť v Peroxide vodíka (savo 36% je svinstvo, odfarbuje, leptá molitan).
----------------------------------------------------------------------------------------

Používaj priebežne do vody s rybičkami mierne (resp. odporúčané) dávky Malachytovej zelene, drží pelešivé baktérie a virózu v akvárku jakštakš pod hranicou nákazy.

Dezinfikuj filtre vody, hadičky na vzduch aspoň raz za mesiac niekde mimo akvárka. Ideálne bude použiť Peroxid H2O2, len musí byť min. v 20% koncentrácii.

Člověče, jestli jsi si nevšiml, autor píše o teráriu ne o akváriu. Jen pro informaci k tvým radám. Kuchyňský ocet má 8, ne deset procent, ale můžu se mýlit. Peroxid vodíku 35% nikde v drogerii nekoupí, prodej je zakázán, z důvodu prekurzoru výbušnin.
Savo 36%, by asi bylo "svinstvo", kdyby existovalo v prodeji. Savo má do 5% chlornanu sodného. Většina prostředků do domácnosti má do pěti procent nebezpečných aktivních látek, je to nějaký předpis. Ale nevím, je možné že na Slovensku se ještě tyto prostředky v takových koncentracích koupit dají, nezjišťoval jsem. 8-)

Rostliny se celkem běžně dezinfikují koupelí čtvrthodinovou ve velmi mírném (narůžovělém) roztoku manganistanu draselného, přezdívaného hypermagnan. Pak se pořádně opláchnou vodou (nejlépe zase čtvrthodinová koupel v čisté vodě).

Zřejmě výrobce parního čističe si je vědom toho, že by sklo mohlo prasknout, proto píše o tom pomalém přibližování. Ale plocha skel terária je dost velká, a snažit se o pozvolné ohřátí by bylo dost pracné a nejisté. Ale myslím, že pokud by se vyndal písek a vyjmutelné věci, tak hladké sklo by se dalo omýt celkem snadno otíráním hadrem s nějakým prostředkem, třeba savem a pak čistou vodou.
Ten polystyren je trochu problém, tedy nezkoušel jsem, jakou teplotu bez deformace vydrží, ale asi sto st. bude dost. Problém je v tom, že povrch dekorace je porézní a případná vajíčka mohou být někde zachycena a k infekci stačí málo. Tedy by bylo potřeba cementový potěr dostatečně prohřát a tím by se teplo dostalo až na polystyrén, který by se mohl deformovat. Snad na méně viditelném místě vyzkoušet.
Ale myslím, že teplotu asi 80 st. by polystyrén měl ještě vydržet, ale vajíčka nákazy by tuhle teplotu asi nevydržela. Zkusil bych vyprázdněné ter. jen se zadní dekorací naklonit asi 45st, tak aby dekorace byla dole. Potom z nějaké nádoby polévat stěnu horkou asi 80st. vodou. případná vajíčka by se asi usmrtila a vypláchla do vody, která by zůstala dole v terárku. Tu pak vylít, nebo vyčerpat hadičkou. Písek pak dát nový a ostatní dekorace vydesinfikovat samostatně.