Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Odpady za vesnicemi

Dobrý den,
měl bych dotaz. Proč za spoustou vesnic je někde u lesa místo, kde dříve za totality lidi vozili různé plasty, lahvičky od léků atd..?
Je to proto, že před 89 rokem nebyli na toto kontejnery? Proč to nedávali do popelnice?
Díky

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Na to je jednoduchá odpověď. Ve spoustě vesnic nebyl organizován sběr TKO (tuhého komunálního odpadu…
nerady 26.08.2019 16:45
nerady
Zajímavé, jediná skutečná odpověď na původní otázku. :puff: nový
kejki 26.08.2019 21:41
kejki
Zeptejte se mě na co chcete a já Vám na co chci odpovím. Tuto větu u nás zná každý politik. Díky za… nový
nerady 27.08.2019 17:56
nerady
Dříve si prostě pár soudruhů na národním výboru řeklo,že někam se ty zbytky vozit musí a tak určili… nový
Karel04 26.08.2019 16:51
Karel04
Ještě na doplnění. Dnes ti vše většinou doveze PPL či jiná rozvážková služba. Dříve to moc nebylo al… nový
nerady 26.08.2019 17:12
nerady
Dnes jsem ve zprávách viděl, jak někde na sídlišti měšťáci šmírují, jestli někdo nedává k popelnicím… nový
Yarda 26.08.2019 21:10
Yarda
Jak se lze legálně takového odpadu zbavit? to už řešil kdysi nějakej Jan Neruda :-)… nový
jirka44 27.08.2019 07:47
jirka44
V dnešní době, kdy má každý druhý člověk auto, není problém to na to auto přivázat a dopravit do cíl… nový
Moas 27.08.2019 08:56
Moas
Tohle si asi někdo špatně přečet a přivázal jakousi truhlu ZA auto a takhle ji táhnul po asfaltu až… nový
umfa 27.08.2019 09:57
umfa
Tak pokud byl kontejner dost daleko, tak je to taky řešení... u kontejneru stačilo vyhodit už pouze… poslední
Moas 28.08.2019 06:24
Moas

Na to je jednoduchá odpověď. Ve spoustě vesnic nebyl organizován sběr TKO (tuhého komunálního odpadu). Vše co hořelo se spálilo v kamnech a co nehořelo se vyváželo do nějakého úvozu za vesnicí. Pokud byl v obci TKO vyvážen tak většinou nebyl vytvářen tlak na občany aby se ho povinně účastnili. Dále většina potravin a jiného zboží nebyla zabalena ve třech obalech a nápoje byly z 95% procent ve vratných skleněných lahvích. Hořčice byla ve skleničkách, taktéž marmelády a tyto skleničky se dále používaly v domácnosti. Po zavedení pytlíkového mléka se pytlíky využívaly jako obal na svačinu a dále se do nich dával mour s vyjetým olejem který se pálil jako velká briketa. Většina sáčků byla papírová a máslo se až cca do roku 1968 krájelo a balilo do papíru ( něco jako pauzák), stejně tak se prodávalo droždí. Jogurty byly ve vratných skleněných lahvích. Zapalovače nebyly jednorázové ale na celý život. Brčka byla slaměná a kelímky byly z voskového papíru (po každé veřejné akci se udělal oheň kde se vše spálilo, nebo si kelímky odnesl zahradník na pěstování sazenic nebo byly použity s mourem jako velká briketa v kamnech). V zelenině se vše dávalo do papírových sáčků a větší množství do vlastní síťovky. Pneumatiky se protektorovaly i několikrát. Fungovaly sběrny papíru, hadrů, kostí, železa a barevných kovů. Jelikož se zdilo na vápennou maltu tak se cihly mohly znovu použít. Např. 10% domů na Slovensku je postavená z cihel, které byly nabourány v Sudetech v těsném sousedství hranic z Německem.:-)

Dříve si prostě pár soudruhů na národním výboru řeklo,že někam se ty zbytky vozit musí a tak určili většinou nějakou rokli nebo proláklinu poblíž,kterou by bylo vhodné zasypat.Co tam kdo vozí,to se moc neřešilo.U nás se to třeba vozilo i do bývalé pískovny,takže různé hromady odpadů s vodou mezi nimi,zarůstající plevelem a náletovými dřevinami.Město mělo svoji skládku,kterou tak nějak řídilo a nakonec tam navezli nějakou hlínu navrch a vybudovali zahrádkářskou kolonii.

Ještě na doplnění. Dnes ti vše většinou doveze PPL či jiná rozvážková služba. Dříve to moc nebylo ale u ČSAD (Československá automobilová doprava) fungoval rozvoz kusových zásilek. Menší zásilky byly doručovány v různě velkých dřevěných bednách (vyrobené z voduvzdorné překližky), které byly vratné a používaly se několik let než se rozpadly. Zásilka byla obalená dřevěnou vlnou a ta se také spálila. Přepravky na pivo byly dříve dřevěné a až později z pozinkovaného plechu a pak z plastu. Pivní sudy jak šel čas: dřevěný, hliníkový, nerez (vždy vratný obal). Igelitové tašky přicházely až na konci 70 let ze "západu" a z Polska. Byly na nich potisky různých skupin a kdo jí měl byl IN.

Dnes jsem ve zprávách viděl, jak někde na sídlišti měšťáci šmírují, jestli někdo nedává k popelnicím objemný odpad co tam nepatří, třeba vysloužilé kanape. A koho chytnou, tomu to spočítají a odpad si zase musí odnést zpátky.
Když já se potřebuji něčeho takového zbavit, tak to nejdřív nabídnu na internetu za odvoz a často si pro to někdo rád přijede. Pokud ne, vytáhnu z kůlny dvoukolák, nafouknu gumy, počkám, až do SD v sousední ulici přivezou nový kontejner a odvezu to tam - zadarmo.
Ale co když na tom sídlišti SD není po ruce a dvoukolák taky každý nemá. Jak se lze legálně takového odpadu zbavit? U nedalekých bytovek v kontejnerovém přístřešku dost často vídám nějaké vysloužilé křeslo nebo skříň.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru