Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vyroba prodluzovku

Dobrý den
Chci se zeptat jestli je vhodné použít starší zasuvku na omítku, ne pod na prodlužovací kabel.
Hodně to vídávám ale raději se zeptám jestli je to bezpečné.

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Takže chcete zásuvku do zdi použít na prodlužku? Pokud k tomu dokoupíte ještě krabičku, bude to rozh…
Karelll 12.08.2019 11:01
Karelll
To je zásuvka která má krabičku svoji, má i dvířka. Není to klasicka zásuvka ale taková co se použív…
lsek02 12.08.2019 11:04
lsek02
Když to utěsníš okolo přívodu a hlavně zajistíš kabel proti vytržení,nebude s tím problém.Dvířka=odk… nový
Karel04 12.08.2019 11:14
Karel04
Hlavně koupí za pár korun celý prodlužovák. Ale komunistická, materiálově velkorysá zásuvka bude blb… nový
ml1 13.08.2019 15:59
ml1
Dělala se v bakelitovém, ale i kovovém provedení, s gumovým těsněním vývodů i mezi díly. Určená do v… nový
Kyncl 12.08.2019 11:23
Kyncl
Zdali je to vhodné, či nikoliv, to musíte rozhodnout sám. Buď dáte krabičku a zásuvku, nebo dáte gum… nový
milan.cukrar 14.08.2019 06:18
milan.cukrar
Pár elektrozvěrstev už jsem viděl (a taky sám udělal, přiznávám se bez mučení). Tak na podobné otázk… nový
Yarda 14.08.2019 09:02
Yarda
Nic takového se nesmí vyrábět! Elektrické zařízení podléhá přísným bezpečnostním předpisům a neodbor… nový
PLV 14.08.2019 15:19
PLV
PLV, asi Váz zklamu, ale proč neudělat prodloužení plynové přípojky, vyrobit jeřáb, nebo bagr? Když… nový
milan.cukrar 14.08.2019 17:49
milan.cukrar
Napadlo. A "plynova prodluzovacka" mi tu spokojene jede 10 let, varic jsem nemel potrebu kutit a zdv… nový
bahno 14.08.2019 18:42
bahno
Ono se toho nesmí. Předpisy jsou prostě naddimenzované a takto se to projevuje - nejsou brané tak vá… nový
ml1 15.08.2019 14:06
ml1
PLV: a víte, že napadlo? Technicky vzdělaný člověk se základním přehledem musí být schopen zapojit p… nový
umfa 15.08.2019 23:43
umfa
Nechápu proč lidi bastlejí věci, které jim mohou vážně ublížit, ne li zabít. Nechápu proč neobětují… nový
iconek 15.08.2019 17:16
iconek
Ono ta domácí výroba není až tak problematická, ale platí to, co napsal výše Yarda. Domácí výroba má… nový
Prasak 15.08.2019 17:44
Prasak
Jde o to. kdo a jak si takovou prodlužovačku dělá. Buď si ji udělá někdo, kdo ví a umí i když třeba… nový
Yarda 15.08.2019 19:11
Yarda
Taky jsem dostal strach, když jsem uviděl, co byl schopen ubastlit tchán. Elektriky se nebojí akorát… nový
Prasak 15.08.2019 21:14
Prasak
Já jsem si kdysi udělal u (možná tehdy ještě budoucího) tchána černý puntík. Byl jsem u nich na návš… nový
Yarda 16.08.2019 10:18
Yarda
Ono záleží na tom, na co se ptá. Pokud jen na detaily, nebo prakticky na všechno. nový
Prasak 16.08.2019 10:57
Prasak
Většinou se to dá odhadnout. Když se ptá, který dráty má přeštípnout aby mu konečně přestal pořád vy… poslední
umfa 16.08.2019 12:02
umfa

Hlavně koupí za pár korun celý prodlužovák. Ale komunistická, materiálově velkorysá zásuvka bude blbovzdornější, to jenom tak k motivaci, proč by to někdo mohl dělat.
To zajištění proti vytržení bych viděl jako problém na to tam moc místa nebývá, tím, že se to počítá na omítku. Dřív se takové prodlužky běžně dělaly - šňůra oid staré pračky nebo žehličky, k tomu tahle "krabičková" zásuvka a prodlužka byla na světě, při dnešních cenách to ale postrádá smysl.
Čas od času, když přepojuju někde něco, tak koukám i dovnitř prodlužováků (pokud to lze) protože máme různá dědictví a já mám pud sebezáchovy a co je v těch dnešních, to se s těmi dřívějšími srovnávat nedá. Pokud to nelze, omezím se jenom na změření odporu a prohnání 20A a jestli neustřelí nebo nesrdí (netopí příliš), prohlásim ho za dobrý. Tak důkladně to netestoval ani revizák, když z nějakého rozmaru se u nás dělala revize spotřebičů a prodlužek.

Nic takového se nesmí vyrábět! Elektrické zařízení podléhá přísným bezpečnostním předpisům a neodborník tam nemá co kutit! Je to vyhrazené zařízení, do kterých ještě patří plynová, tlaková a zdvihací zařízení. Napadlo by vás dělat si doma na koleně plynovou prodlužovačku, nebo si vyrobit plynový vařič, nebo jeřáb? To ne, ale do elektriky se snaží každý fušovat. :-)

PLV, asi Váz zklamu, ale proč neudělat prodloužení plynové přípojky, vyrobit jeřáb, nebo bagr? Když to umíte? Ale plynový vařič jsem nedělal, němel jsem zatím potřebu. Ale jeřáb, kopátko i prodloužení přípjky plynu jsem dělal se synkem.
Elektriku si dělám taky sám, a nemám elektrikářské vzdělání. Stačí pak pozvat revizáka ten to proměří a hotovo.

Ono se toho nesmí. Předpisy jsou prostě naddimenzované a takto se to projevuje - nejsou brané tak vážně, jak by si zasloužily.
Souhlasím, že kdo tomu nerozumí, nemá se v tom vrtat, ne kvůli předpisům, ale prostě kvůli bezpečnosti. Jenže jsou lidi, co si myslí, že rozumí všemu.
Po pravdě všechno tohleto bych si klidně doma pro osobní potřebu vyráběl, pokud bych měl potřebu a nástroje (na elektro vzdělání mám, ostatní bych bral s respektem).
Myslím, že než konstatování, že se to nesmí nemá smysl (co asi takový fušér udělá - zřejmě si to zfušuje podle sebe) jsem spíš pro vyjmenování požadavků a případných rizik samozřejmě (prostě odrazení) s tím, že by se do toho člověk pouštět neměl, pokud se na to necítí.
Prodlužku na plyn bych si klidně zfušoval, asi bych si nejdřív začal zjišťovat z čeho, a pak bych se k ní nějakou dobu choval s respektem (na dovolené v itálii jsem měnil osmikilovou bombu a taky jsem se toho trochu bál (zvlášť třeba při pohledu na stav hadiček), ale kdo má na toho itala který na to měl přijít, čekat, oni řeknou za 10 minut a za hodinu že prý za půl hodiny nebo ať si to uděláme sami). Jeřáb bych asi nevyráběl, ale nějaké to zdvíhadlo klidně, to je mechanická záležitost, ale choval bych se k tomu opět s respektem. Plynový vařič by mě nenapadnul, na to mám dost rád elektriku a vyrobit elektrický vařič je snažší a bezpečnější (hrozí jen požár a ne výbuch, úraz elektřinou do hrozeb nepočítám).

PLV: a víte, že napadlo? Technicky vzdělaný člověk se základním přehledem musí být schopen zapojit prodlužovačku nebo jistič, případně někam dovést plyn. I ten jeřáb už jsem dělal (ale kočku mám koupenou :-)) Spíš mě štvou takoví ti diskutéři jako na elektrika.cz, chytří jak rádio a každému tam šmahem říkají, ať si to nechá udělat od elektrikáře, i když podle dotazu nevypadá na tupce který propojuje dráty Kroutilovou spojkou, nedělá chytrýho a ví přesně na co se zeptat.

Nechápu proč lidi bastlejí věci, které jim mohou vážně ublížit, ne li zabít.
Nechápu proč neobětují pár stokorun, nekoupí dvacet metrů kvalitního kabelu, kvalitní zásuvku se zástrčkou, a nevyrobí si kvalitní prodlužovák.

Z mého pohledu elektrikáře to nebezpečné je.

Ono ta domácí výroba není až tak problematická, ale platí to, co napsal výše Yarda.
Domácí výroba má drobnou výhodu v tom, že naprosto jistě víš, z jakýho kabelu sis ten prodlužovák udělal a tudíž znáš reálnou zatížitelnost toho kabelu. Ty kupovaný jsou z ekonomických důvodů na hranici zatížitelnosti.

Jde o to. kdo a jak si takovou prodlužovačku dělá. Buď si ji udělá někdo, kdo ví a umí i když třeba nemá bumážku s paragrafem vyhlášky 50. Ale takový se neptá na poradně, protože ten ví. Nebo se do toho pustí někdo, kdo se ptá na poradnách - to je ještě ten lepší případ.
Viděl jsem instalaci s hliníkovými vodiči, kde spojování bylo uděláno zkroucením dvou vodičů a omotáno černou textilní izolačkou. A ten hliníkový můstkový vodič byl hřebíky přitlučený k (dřevěnému) trámu.
Zlaté české ručičky, jen do nich na$rat.
Nebo za mnou přišel jeden, abych mu udělal třífázovou prodlužovačku, dal mi k tomu kabel a dvě zástrčky s kolíky - samozřejmě jsem mu řekl, že "takhle ne, soudruhu".

Takže pokud narazím na dotaz jak zbastlit cosi elektrického a z dotazu přímo čiší, že dotyčný šmudla si neumí ani vyměnit žárovku, tak má reakce je - viz výše.

Já jsem si kdysi udělal u (možná tehdy ještě budoucího) tchána černý puntík. Byl jsem u nich na návštěvě, viděl jsem v koupelně vypínač přidělaný ke zdi izolepou. Tak jsem skočil do železářství, koupil dva vhodné šroubky a vypínač přišrouboval ke krabici. Tchán prý to nesl těžce, rodině už delší dobu sliboval, že to opraví sám.
:-D:beer:

umfa
...Technicky vzdělaný člověk se základním přehledem musí být schopen zapojit prodlužovačku...
...Spíš mě štvou takoví ti diskutéři jako na elektrika.cz, chytří jak rádio a každému tam šmahem říkají, ať si to nechá udělat od elektrikáře, i když podle dotazu nevypadá na tupce který propojuje dráty Kroutilovou spojkou, nedělá chytrýho a ví přesně na co se zeptat.

Ty víš, komu radíš po internetu co má dělat, jestli to není nedouk co ho k tomu dokopala manželka a že ho jednou ve vyhořelém bytě nenajdou mrtvého s vytištěnou radou od tebe? A vezmeš si to na triko?

Třeba mně se jednou v autě přetrhnul klínový řemen co poháněl klimatizaci, posilovač řízení a možná ještě něco. Tak jsem volal na asistenční službu, odborník poradil, že bych se měl nechat odtáhnout, že se neví, co všechno se pokazilo. Tak jsem to risknul, dojel jsem i bez posilovače a klimatizace. Ale toho rádce chápu, nechtěl si vzít na triko, že by ta porucha mohla způsobit havárii s tragickými následky.

Většinou se to dá odhadnout. Když se ptá, který dráty má přeštípnout aby mu konečně přestal pořád vybavovat proudový chránič, tak budu spíš zdrženlivý :-) Zase když se bude ptát, jestli má dát do Wago svorky holou licnu nebo radši s dutinkou, tak není důvod ho odkazovat na elektrikáře :-) Samozřejmě je nutné odpovídat s určitou opatrností, třeba způsobem "já bych to dělal tak a tak, ale jsem vzděláním elektrikář, tak buď raději opatrný".

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru