Z firmy mi volali niekokoľkrát. Podotýkam jednali veľmi slušne, na rozdiel od pripadu z minulých rokov, kde mi v telefóne nadávali a vyhrážali sa súdmi (šlo o 2 firmy, ktoré boli v spore), empaticky az s nádychom veď pomožte, vidíte, že nám ubližujú. Že či by sme nezmazali vlákno, lebo ich silne poškodzuje. No možno by sme aj zmazali, keby sa neudiali nasledovné veci. Šlo hlavne o provokáciu usera BlankaH, ktorý ma vo vlákne viacero príspevkov a podprahovo sa pokúša ovplyňovať nespokojných zákazníkov. Čoho je moc to je moc....a tak vznikol tento článok.
Přejít na článek
Je to sice dost, ale v norme, limit je 264V.
To už ovšem televize Samsung odmítají pracovat.
Kdy zvedli odchylku z 10%?
Nezvedli. A pamatuju si to spravne. Jenom jsem preskocil na sit 240V(pac to se taky ve svete vcelku bezne vyskytuje), neuvedomiv si, ze mame 230V nominal. Mea culpa.
Podle normy je to 230V +10%/-10%. To znamená 252V je hraniční a určitě se najdou chvilky, kdy to při kolísání přesáhne.
Tusimze +10%/-15% + tam je jeste neco navic jako kratkodoby vykyv, kterej to taky musi zvladnout.
Byvalo -6% dočasně na dobu přechodu, nyní -10%
Měl jsem někde spisek o tom, jak se určuje shoda s normou, ale našel jsem z něj jenom nějaký výcuc pro distribuované zdroje. Tam bylo i určeno jak se to má měřit.
Princip je ten, že se měří v desetiminutových intervalech a z nich se dělá statistika. V rámci toho intervalu se určí průměrná efektivní hodnota (tím se třeba zruší flikr, takže pokud vám blikají světla, nereklamujte napětí, ale flikr). Měření má probíhat aspoň týden (nejmíň tedy 1008 vzorků). A teďkon se určí rozložení a dál už jen vzpomínám, 95% souboru má spadat do užšího tolerančního pole (myslím +/-5%) a všechny (což znamená 99% nebo tak nějak) se musí nacházet v tolerančním poli +/-10%. Pokud by tedy byla ta hodnota 252 V trvalá, neni to ve shodě s normou, protože takto na hraně smí být jen 5% vzorků.
A proto je mnohem jednodušší požádat distributora o umístění měřidla. Zdarma je připojí a pak si zase odvezou. Po vyhodnocení dostaneš písemné vyjádření o výsledku.
To jsem tedy nedostal, ale už je to zase deset let. Naštěstí nám natáhli nové vedení, trochu si namlouvám, že moje stížnosti byli jedním z kamínků.
Poslal jsem jim několik mailů, kde jsem naměřil 53V. Požádal jsem o umístění měřidla. To přivezli, zapojili a po týdnu si je odvezli.
Pak mi přišel dopis, kde uznali stížnost jako oprávněnou a snížili napětí na transformátoru.
Budes muset začít bojovat s distributorem.
Pro začátek nahlásíš problém a pozadej o umístění zapisovaciho měřiče.
Mě trvalo asi měsíc než jsem je dokopal ke snížení napětí na trafu.
Jde o to, čím to měříš a co naměříš.
230V jak se teď uvádí nominální hodnota je IMHO efektivní napětí, maximální napětí je vyšší.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Efektivn%C3%AD_hodnota
Je to na hraně.
Naprostá většina přístroju fungují v rozsahu 100-240V to znamená jak bylo psáno obrat se na distributora at to řeší.
Než sa dovoláš na ústredí distribútora energetikov nápravy, predraď si k citlivým digitálnym prístrojom nejaký lacný stabilizátor napätia s plynulou sínusoidou na 230V do 1kW.
https://www.agem.sk/zdroje-adaptery-ups/regulatory-napatia/gembird-eg-avr-1001-stab-napatia-220v-1000va-61848272
Máš to-to oné zariadenie zároveň aj ako ochranu proti prepätiu v sieti, hlavne proti americkým, kapitaľistickým, západným, zahnívajúcim hromom a bleskom. Aspoň sa odpáli prioritne "v črevách" tento prvý lacný xindel ktorý je na rane, pričom objektívne garantujem, že sa nedostane VN až kdesi hlboko do zariadení elektroniky ak švacne pred chalupou do stĺpa IS. Je to určite múdrejšie riešenie ako nejaké šunty v podobe prepäťových ochrán z Tesca či Lídlu.
Znám jen jedno zařízení které by vyrobilo přesně 230V +-0.5V, ale až na cenu. A pokud nevíte, tak to dělá Accuphase.
Takže silně pochybuji, že tahle krabička to dokáže také.
Je to jen trafo s odbockami ktere prepina dle potreby, dle popisu vystup 220V +/- 8%, takze nejakych 202 ... 238V pri vstupu 140 ... 270 V, takhle fungujou i veskere AVR u "offline" nebo "line interactive UPS.
To mě je jasné. Accuphase ps 530 je vlasně 4 násobný výkonový zasilovač, a dokáže to 230V +-0,5V 50 nebo 60Hz s dokonalou křivkou. No jen ta cena skoro 180ti...
Se dívám cena jak kde, někde dokonce skoro 200ti..
Chroma 61704 je ještě dražší, stála nás kolem půl milionu. Tehdy se výběru věnovala značná pozornost, protože to dostal na starost velmi pečlivý pán, takže si myslím, že máme to nejlepší, co se dalo za ty peníze pořídit. Myslím, že jediné, co neměla proti konkurenci je analogový vstup, takže časový průběh se dá různě naprogramovat (včetně libovolného tvaru křivky), ale nedá se kopírovat nějaký vstup. Jinak napětí od 0 do 300, proud do 8A (ve špičce dá kolem stovky), kmitočet od 15 do hodně (myslím 1500, ale tak vysoko jsem nikdy nešel). A ještě, ale to v té době neměl žádný zdroj, nemá možnost odběru (funkce sink), což občas také vadí, ale to bysme tedhy prý museli přidat jednu nulu k ceně, nevím jak dnes.
Ale jak koukám na štítek, tak vstup 160-250V fázového napětí.
Autotrafo by na tuhle úlohu bohatě stačilo, starý Křižík dělá z 220 na vstupu 0-250, jen nevím jestli by se s takovou neměl ten vstup napojit na konec vinutí. Mimochodem nějaké autotrafo by se nám hodilo, ideálně trojfázové, dělá to ještě vůbec někdo?