Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Motor zb5a

Dobrý den, zakoupil jsem starou vojenskou elektrocentrálu s výkonem 1Kw s motorem ZB5A.
Bohužel motor my nejde nastartovat. Vždycky pouze "kýchne" a nic. Benzín tam zda se jde (svíčka mokrá) a jiskra je taky pořádná. Jediné co je my divné že z výfuku litá starý smradlavý benzín a stejný benzín jsem vypustil i z převodovky kde má být olej M2T podle návodu. Říkal jsem si jestli nemůže být špatné gufero na klice ale nevím jestli tam nějaké je nebo jestli je tam labyrint. Nevíte někdo jak to je? Děkuji za každou radu.

U tohoto stroje není převodovka. "Ulití" dvoudobého motoru- vypouštěcí šroub v dolní části klikové skříně. Pozor! šroub /matice/ se pro vypouštění povoluje otáčením v PRAVO! Já problém vidím ve svíčce, byť mimo motor jiskru dává.Vyměňte za NOVOU, věřím že poběží.

V klikové skříni není olejová náplň! Klika se maže mastnou směsí - Vámi uváděný olej M2T v benzinu v poměru 1:20- 30.

Je tam "převodová skříň" jak píší v manuálu. Je tam nalévací otvor na olej i s měrkou a je tam i šroubek na správnou hladinu. Olej tam patří dle návodu M2T nebo M6AD a není to do klikové skříně ale do té převodové. Směs se ředí 1:40. Vypuštění z klikové skříně jsem provedl ale mám pocit že je plný výfuk benzínu. Svíčky jsem zkoušel 4 a na všechny stejný. Bylo mě divné že v té převodové skříni kde má být olejová náplň (dle návodu 0.4l) byl tak litr benzínu. Proto jsem si říkal jestli nemůže být špatné gufero které těsní klikovou skříň od té převodové. Ovšem nevím jestli tam je Gufero nebo Labyrint.

Je to dvoutakt a stává se, že netěsní plovákový ventil v karburátoru. Při dlouhodobém stání a chybném uzavření benzínového ventilu se může stát, že obsah nádrže prokape karburátorem do klikovky a následně ne 100%ní těsností klikovky zaplní nejen převodovku, ale také výfuk. Motor potom má problém správně nasát benzínovou směs, protože "spodní kompresi" (je to dvoutakt) ovlivňuje neprůchodnost výfuku.
Demontujte výfuk, proveďte "odkalení" klikovky, do převodky jste již správný olej nalil... a potom startujte podle návodu na nádrži (v případě mokré svíčky asi bez sytiče).

Dobrý den, děkuji za radu. Centrála už běží jak hodinky. Byl problém v otočené magnetce. Dávalo to jiskru v dolní úvrati. Ovšem teď mě trápí ještě jeden problém. Koupil jsem si ještě vojenskou centrálu 4kw je v krásném stavu akorát nějaký inteligent z ní vystřihl veliký přepínač kterým se prováděla volba soustavy 231/400v a já teď nevím jak bych to měl řešit. Myslím si že jiný neseženu a jak bych ho měl nahradit a hlavně čím vůbec netuším. Neměl by někdo nápad? Mám pocit že bez něj mě centrála nepůjde.
Děkuji za odpověď