Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno co znamená orazit vodu

Co znamená orazit vodu? Je to z popisu zahrádkáře, co dělá s vodou, že si najprv natočí vodu z řádu a nechá ji orazit a pak s ní zalívá? Kromě toho je slovo orazit nějak příbuzné se slovem řád (v tomto textu)?

Orazit - nechat srovnat teplotu s okolim, zpravidla zvysit teplotu na teplotu okoli.

V kontextu teda nechat ledovou vodu ze studny ohrat a nezalejvat rovnou studenou vodou ze studny.
Stejne muzes nechat orazit treba maso, kdyz ho vyndas z lednicky, abys ho nehazel na panev/grill uplne studeny a nepustilo tolik stavy.

EDIT: se slovem rad to IMHO nema nic spolecnyho, i kdyz cesty etymologie jsou nevyzpytatelny.