Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Světlo spínané dvěma vypínací - vytažení fáze/nuly pro zvonek

Ahoj, mám dotaz - v chodbě bytů mám stropní světlo, které je spínání dvěma vypínací (jeden za vstupními dveřmi do bytu a jeden na druhém konci chodby). Vypínač za vchodovými dveřmi bych chtěl využít (pokud to bude možné), abych z něj vytáhl 220 před vchodové dveře (provrtal bych díru) a tím napalájel domovní zvonek před vchodovými dveřmi.

Otazkou je, zda je toto vůbec možné? Stavil by mi jen fáze a nula.

Bohužel není jiná možnost jak před vchodové dveře dostat napájení pro zvonek ..:(

Díky za jakoukoliv radu!!

Ven za dveře potřebuji vytáhnout jen fázi a nulák. Napajet potřebují zvonek za dveřmi, který bude umístěn na opačné zdi, kde je jeden z vypínačů na světlo. Zvonek je s kamerou a dostal jsem jej jako dárek (byl dražší).

Za dveřmi bude jen krabička a v ní napájecí zdroj na 220 - napájení pro zvonek.

Otázka je, zda je vůbec reálné z vypínače vytáhnout 220 prave pro zvonek (jak jsem uváděl, jde o dva vypínače pro jedno světlo).

Reálná možnost to je, i když si nejsem úplně jistý, jak je realizovaný obvod křížových vypínačů (nechce se mi to malovat a ze školy už jsem taky nějaký ten pátek), ale hlavně nevěřím, že někde u stropu není krabička (pokud je to starý barák, je možné, že je ukryta pod vrstvami malby a nátěrů - já potkal v domku z roku cca 1985 krabičku schovanou i pod štukem, ale protože jsem tušil, že tam někde musí být, našel jsem ji poklepem). Asi ti nezbude, než vzít žebřík, a ťukat a ťukat - nikdo snad nebyl takové prase, aby to nedělal přes krabičky.
Jinak si najdi krabičku jinou, a vyveď si napájení v liště - není to příliš estetické, ale alespoň budeš vědět, co a jak máš udělané (a pozná to i kdokoliv, kdo přijde po tobě).

Já bych začal tím, co na to majitel nebo správce domu. Mně na jejich místě by se vůbec nelíbilo, že se mi v domě někdo šťourá v elektrice.
Proč vlastně chceš vytáhnout (už nějakou dobu se uvádí) 230V na zvonek? To tam žádné zvonky nemáte?

Dal jsem dotaz do poradny, sekce elektrika. Chtěl jsem poradit s dotazem, který uvádím v popisu. To, proč potřebuji 220 (230) je dáno zařízením... Právní poradna, ala kdo je majitelem, je zcela mimo mísu - majitelem jsem já.

Díky předem za jakoukoliv radu k tematu.

Tak já bych si ve vypínači u dveří změřil, kde je tam fáze, jestli je tam pořád nezývisle na poloze obou přepínačů a i když je vyšroubovaná žárovka (pokud budeš měřit doutnavkovou zkoušečkou, tak se ti tam fáze může dostat i přes žárovku). A taky kde je pojistka nebo jistič na to světlo, jestli utáhne i další spotřebič. Ale asi bych spíš zvolil nějaké bezdrátové řešení.

Zkusím zjistit zda je tam ta fáze. Předpokládám, že pokud fáze bude, je možné použít nulak z vypínače a je to? Co se týká jističe , ten by měl být ok a měl by utáhnout (místo žárovky - byla původně - mám led panel) tak videozvonek asi nebude problém ..

Použiteľná fáza na napájanie zvončeka je len v jednom z prepínačov. To zistíš len meraním - otvor obidva prepínače a tlejivkovou skúšačkou zisti, ktorý kontakt svieti bez ohľadu na polohu prepínačov. Vyskúšaj všetky polohy prepínačov. Bude to jeden (stredný) kontakt v niektorom prepínači. Iné kontakty sú pre tvoj účel nepoužiteľné. Ak budeš mať šťastie, tak tú požadovanú fázu budeš mať v tom prepínači, čo je bližšie k zvončeku. Ak budeš mať smolu a použiteľná fáza bude vo vzdialenejšom prepínači, tak ešte pozri kadiaľ je tam tá fáza privedená, možno ti to pomôže nájsť bližší bod ku zvončeku. Nulák tam ale nikde nebude - ten nájdeš v stropnom svetle (alebo v tej krabici, čo ti radili hľadať predo mnou - a tam bude aj použiteľná fáza).