Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Stavba pergoly

Dobrý den,
chystám na chalupě stavbu pergoly. Rozměry jsou 2,7 x 3 m. Trámky 10 x 10 cm asi KVH, nebo co bude rozumného k sehnání. Mám k tomu pár dotazů:

1) podlaha terasy, kam pergola přijde, je už dávno hotová, je to vylitá betonová deska s dlažbou. Jak nejlépe to kotvit? Chci použít tyhle kotevní prvky a do podlahy je dát normálně na hmoždinky, příp. kotvy - https://www.haspl.cz/kotevni-prvek-typ-u-100x100x4-0-s-prolisem.html je to ok?

2) podlaha není úplně ve váze, cca 1 cm. Jak nejlépe zajistit, aby byly sloupy pergoly v jedné rovině. Vypodložit kotevní prvky, hýbat trámy v kotevních prvcích, nebo zakrátit trámy přesně na délku - tady úplně nevím, jak to přesně naměřit.

3) příloha 01 a 02 je návrh pergoly, jsou vzpěry takto z vnější strany dostatečné? Nejsem tesař, abych tam dělal čepy a líbí se mi to víc, jak to obít kováním.

4) napojení sloupků na trámy chci řešit dle přílohy 03 a spojit to vruty. Opět otázka - je to dostatečné, příp. zbytečně komplikované?

Díky moc za rady!

Nejsem tesař :)

1. Ok
2. cm nerovnosti většina lidí neuvidí, můžeš s tímto rozdílem počítat při tvorbě pergoly.
3.-4. Přidal bych do spojů lepidlo: odkaz

Vidím okap - bude i krytina na střeše?
Pokud ano tak 10x10 na stojny mi připadá málo.
Na střechu a lehkou krytinu v tomto spádu plánuješ jaký rozměr materiálu?

Kotvení stojen k podlaze prvkem z odkazu myslím dobré. Stojny 10x10 cm, vzhledem k velikosti pergoly myslím stačí bohatě.
Rozdílem roviny v řádu cm, bych si nedělal starosti, pokud ano,po montáži stojen bych provedl zarovnání podle vodováhy zaříznutím zvrchu, ale asi zbytečné.
K obr. 3, je to tak možné, kdybych byl líný spojím to natupo pomocí styčníkových desek, jsou v různých rozměrech v železářství https://www.google.cz/search?source=hp&ei=CerIXMlJzIWTvg-YoraQBQ&q=sty%C4%8Dn%C3%ADkov%C3%A1+deska&oq=sty%C4%8Dn%C3%ADkov%C3%A1&gs_l=psy-ab.1.0.0l5j0i30l4.1621.6879..10168...0.0..0.96.798.10......0....1..gws-wiz.....0..0i131.Wo18EUAGR9E
Šikmé zavětrovací spojky dobře sešroubovat vruty, případně podmáznout lepidlem, aby se nerozvolnily.

tlustší nohy vypadají lépe, ale zase jsou dražší. KVH je drahý. Udělal jsem celou pergolu z čerstvého z pily. Nekroutí se to. Musí se to ovšem udělat hned. Dřevo je asi 3x levnější.

Sloupy jsem si postavil do zabetonovaných patek. A šlauškou jsem si vyznačil výšku jednotlivých noh. Nohy jsem sundal a přeřezal. Docela jsem se trefil napřesno. Dělal jsem jen 2° spád.

Dal jsem 4 nohy a na ně vodorovně k sobě dvě pozednice. Na tyto pozednice jsem položil krokve. Nedělal jsem žádné zádlaby. Koupil jsem tesařské vruty(mají jinou pevnost v tahu a smyku,než obyčejné univerzální vruty). A protože mě tady spousta lidí vystrašila, že jak to bude jen vruty, že to dlouho nevydrží, tak jsem dal na každý spoj 2 vruty 8mm tlusté(délka podle potřeby). Šikminy jsem přivrutil třemi vruty na spoj. Na krokvích je střecha.... Vše , po jednom roce větrů, deště a haldy sněhu(beskydy) drží. Příští týden si půjčím račnu a dotáhnu ty šikminy.

1cm určitě nikdo nepostřehne. Není k čemu ideálnímu vodorovnému přirovnat ;-)