Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Stavba pergoly

Dobrý den,
chystám na chalupě stavbu pergoly. Rozměry jsou 2,7 x 3 m. Trámky 10 x 10 cm asi KVH, nebo co bude rozumného k sehnání. Mám k tomu pár dotazů:

1) podlaha terasy, kam pergola přijde, je už dávno hotová, je to vylitá betonová deska s dlažbou. Jak nejlépe to kotvit? Chci použít tyhle kotevní prvky a do podlahy je dát normálně na hmoždinky, příp. kotvy - https://www.haspl.cz/kotevni-prvek-typ-u-100x100x4-0-s-prolisem.html je to ok?

2) podlaha není úplně ve váze, cca 1 cm. Jak nejlépe zajistit, aby byly sloupy pergoly v jedné rovině. Vypodložit kotevní prvky, hýbat trámy v kotevních prvcích, nebo zakrátit trámy přesně na délku - tady úplně nevím, jak to přesně naměřit.

3) příloha 01 a 02 je návrh pergoly, jsou vzpěry takto z vnější strany dostatečné? Nejsem tesař, abych tam dělal čepy a líbí se mi to víc, jak to obít kováním.

4) napojení sloupků na trámy chci řešit dle přílohy 03 a spojit to vruty. Opět otázka - je to dostatečné, příp. zbytečně komplikované?

Díky moc za rady!

tlustší nohy vypadají lépe, ale zase jsou dražší. KVH je drahý. Udělal jsem celou pergolu z čerstvého z pily. Nekroutí se to. Musí se to ovšem udělat hned. Dřevo je asi 3x levnější.

Sloupy jsem si postavil do zabetonovaných patek. A šlauškou jsem si vyznačil výšku jednotlivých noh. Nohy jsem sundal a přeřezal. Docela jsem se trefil napřesno. Dělal jsem jen 2° spád.

Dal jsem 4 nohy a na ně vodorovně k sobě dvě pozednice. Na tyto pozednice jsem položil krokve. Nedělal jsem žádné zádlaby. Koupil jsem tesařské vruty(mají jinou pevnost v tahu a smyku,než obyčejné univerzální vruty). A protože mě tady spousta lidí vystrašila, že jak to bude jen vruty, že to dlouho nevydrží, tak jsem dal na každý spoj 2 vruty 8mm tlusté(délka podle potřeby). Šikminy jsem přivrutil třemi vruty na spoj. Na krokvích je střecha.... Vše , po jednom roce větrů, deště a haldy sněhu(beskydy) drží. Příští týden si půjčím račnu a dotáhnu ty šikminy.

1cm určitě nikdo nepostřehne. Není k čemu ideálnímu vodorovnému přirovnat ;-)