Rozběhový kondenzátor
Mám dotaz k volbě rozběhového kondenzátoru do zahradní sekačky. Momentálně je v sekačce kondenzátor 25 uF a 450 V. Při proměření ukazoval multimetr kapacitu cca 21 uF.
Sekačka se při spuštění extrémně pomalu rozbíhá, někdy se ani nerozběhne. Je problém v kondenzátoru?
Na těchto stránkách je kalkulačka pro výpočet kapacity kondenzátoru a při zadání údajů k mému motoru, se dostávám na hodnoty několikanásobně vyšší, než jsou předepsané výrobcem.
tec-moto.htm
Je možné (a vhodné) dát nový kondenzátor s vyšší kapacitou, nebo bych se měl držet předepsaných hodnot? Platí, že čím vyšší kapacita, tím lépe?
Proč je kondenzátor zvolen na 450 V a nestačí např. 230 V?
Upravena velikost fotek. Cpát sem skoro čtyřmegové monstrum s obrovským rozlišením není normální. (karel)
Drž se údajů výrobce. Jestli 21 nebo 25 je víceméně jedno, ale rozhodně neplatí, že čím větší kapacita, tím lépe. Údaj o napětí je bezpečnostní. Rozhodně bys neměl dávat méně než je uvedených 450V. Pokud se nerozbíhá/nerozběhne, je možný zkrat vinutí - převinout - vyměnit motor/vyhodit. V kondenzátoru problém není.
On se rozběhne, ale oproti době, kdy byla sekačka nová se rozbíhá extrémně pomalu. Odhaduji, že nový motor se rozbíhal 2-3 vteřiny, nyní tak 10-15 vteřin. Je to jakoby se motor rozbíhal zabrzděný.
A není opravdu zabržděný? El. sekačky mají automatickou brzdu, která po vypnutí proudu rychle zastaví rotaci nože. Jak se motor zapne, brzda se uvolní. Je možné, že odbrždění nepracuje správně a motor je přibržděný.
Bude to asi pravděpodobná závada.
Nevím, jak to poznám, ale rukou s ním dokážu otočit. Při chycení za nůž a využití větší páky dokonce docela snadno.
Ta brzda není až tak účinná, po vypnutí proudu to zastaví tak asi za dvě vteřiny, to stačí. Rukou s tím jde otočit, ale je cítit odpor. Jak to vyzkoušet mě nenapadá, viděl jsem to rozdělané kdysi a už si to nepamatuju, jak to pracuje. Asi nejlepší to rozebrat a zjistit, jestli tam je něco špatně. V klidu se to asi nijak nepozná a při zapnutí bych tam raději ruce nestrkal. V podstatě brzda musí povolit, pokud motor vyvíjí sílu na nůž.
chtělo by to foto celého motoru z boku, obvykle bývá nahoře elektromagnet, který přitáhne segment, který brzdí rotor přes pružinu. , nevím jak to lépe popsat. Když zapnete sekačku, mělo by být slyšet cvaknutí toho elektromagnetu a vidět jak brzdící segment odskočí.
Posílám fotky.
nevidím to nikde, asi bude nutná demontáž motoru...
Problém budou zatuhlá ložiska a brzda, já ji musím taky vždy po delší odstávce alspoň prostříkat olejem , ta brzda již dnes ani nemá samostatný elektromagnet , ale využívá magnetizmu statoru , je to plechový kotouček tlačený pružinou a pokud je dole u větráku tak se zapráší vedení na hřídely a kolikrát se ani po dlouhé době chodu plně neodbrzdí , dá se ověřit ampérmetrem a otáčkoměrem , bud nedosáhne jmenovitých otáček , nebo má trvala vetší proud , oboje značí přibržděný motor , nebo přidřená ložiska
Ten kondenzátor vytváří další fázi, posunutou proti fázi napájecí (proto se jednofázový asynchronní motor při zapnutí roztočí na jednu stranu) a na tom kondenzátoru je mezifázové napětí větší než je to ze zásuvky.
http://domes.spssbrno.cz/web/DUMy/ELE/VY_32_INOVACE_41-16.pdf
A kde se tam to mezifázové napětí vezme, když je tam přivedena jen jedna fáze?
Připustit lze snad jen přepětí vlivem samoindukce vinutí při rozepnutí napájení (?) a nějaké "harmoniky"
.
http://free-energy.xf.cz/inventions/RM-1.5f.pdf
Hledal jsem, kde by to bylo vysvětleno tak (i s obrázky), abych to pochopil i já, ale na nic, kde by se to rozebíralo polopatisticky jsem nenarazil, většinou se to bere jako dogma.
Ale to vyšší napětí mezi hlavním a pomocným vinutím, se dá naměřit.
Rezonanční řízení elektromotoru je ale o něčem jiném.
U tohoto případu přeci neřešíme řízení, ale pouze běh indukčního motoru na jednu fázi - pro to, aby se motor vůbec roztočil, potřebujeme fázový posun (pomocí kondíku dosáhneme 90°, tak to použijeme): Do "hlavního" vinutí jde 230V/50Hz přímo, do "pomocného" jde SOUČASNĚ, ale přes kondík, který tu periodu oproti přívodu "zpozdí" o T1/4 = zmíněných 90° a proto cívka pomocného vinutí přitáhne "pól" rotoru o tuto dobu později... a pak zase přívodní fáze přitáhne hlavní vinutí (o 270° později) a pomocná o 90° ... a tak furt dokola = vznikne tím fázový posun, tedy TOČIVÉ magnetické pole. Všimněte si, že napětí zůstává stejný - velikostí kondíku se jen co nejlépe nastaví poměr indukce vinutí a proudu (účiník?).
Točivé magnetické pole sice není tak "kompletní", jako u vícefázového napájení (u 3fázového je posun jednotlivých fází 3x120° = jedna otáčka), ale jako "náhradní řešení" lze posun o 90° a potom "díra", využít, tak to tak děláme .
- Dražším řešením je elektronicky "vyrobit" kompletní 3f. napájení, ale to daleko přesáhne cenu elektromotoru, proto se to dělá jen pro případ nutnosti změny otáček INDUKČNÍHO elektromotoru - frekvenčním měničem.
- Kondík na 450V je zvolen z důvodu jeho vyšší životnosti, když není jeho izolace namáhána plným jmenovitým napětím a navíc teplotou prostředí a elektromotoru...
- Měření kapacity multimetrem je... no řekněme informativní. Měřit přesně a spolehlivě kondenzátor je docela věda a metodika je o dost složitější, než ji dokáže multimetr za pár stovek...
Díky všem za pomoc, vypadá to, že nakonec to bude zatuhlá převodovka pojezdu. Sundal jsem řemen k převodovce a motor se rozbíhá docela solidně.
no ale to jstejaksi neuvedl, že je to sekačka s pojezdem...