Tepelné čerpadlo nebo plyn?
Ahoj,
máme starý dům, ve kterém topíme uhlím a budeme muset vyměnit kotel, protože nesplňuje emise. U nás jsou pouze dvě možnosti vytápění - plyn - zásobník do země, nebo tepelné čerpadlo vzduch-voda. Nechali jsme si vypočítat tepelné ztráty a aktuálně jsme na 16kW,ale můžeme se dostat v budoucnu až 12-13kW (zbývá nám dozateplit některé stěny + střechu).
Jme teď na mrtvém bodě - jedni nám doporučují plyn, že TČ než splatíme tak mu skončí životnost + že nevytopí vodu v topení na více než 45°C a to že nebude stačit. Naopak na netu zase doporučují TČ, že se už pak o nic nemusíme starat + výhodnější tarif na elektriku (ale zase známý elektrikář mi říkal, že na lepší tarif se jen tak nedostaneme - prý hrozný podmínky které se musí splnit) apod.
V domě je nově roztahané topení v mědi + dvě místnosti mají ještě podlahové topení.
Režim u nás je takový, že ráno vypadnem všichni do práce a přijedeme nejdříve v 17 hod, takže přes den stačí udržovat nějaká nižší teplota když tam nejsme. Akorát mamka je strašná zmrzlina a potřebuje tak 23+°C jinak je ledová, tak aby to stačilo vytopit + aby se dalo sušit prádlo na topení apod...
Taky prý tento rok bude poslední možnost využít dotace, ale nevíme, zda se to vůbec přes dotaci vyplatí, někdo říká že díky všem možným posudkům a dalším vedlejším nákladům to nakonec vyjde dráž.
Můžete mi poradit? Nějaké praktické zkušenosti s plynem a zásobníkem a TČ? Jaké jsou třeba do budoucna náklady na provoz a údržbu a tak? Teď sice dáme za topnou sezonu ca 20 000kč, ale neohřejeme se - topíme tak 3x do týdne...
Jednoznacne TC. Dokonce i primotopny nebo akumulacni elektricky topeni je levnejsi nez ten dovazenej plyn.
Blby je, ze na TC by to opravdu chtelo prizpusobit topeni jako celek, protoze to vodu sice ohreje i na 55, ale i tak to na radiatory ktery pravdepodobne mate je malo.
Lepsi tarif dostanete v pohode, nejaky podminky sice jsou, ale nic hroznyho - ale bacha, nechte si to schvalit predem, mozna bude treba navysit jistic a to muze byt problem, i kdyz u vas to asi klapne, ta tepelna ztrata je relativne mala(dost mala na stary dum, to je po slusny rekonstrukci ne?).
No dům je z roku 1922, je částečně zateplen - předchozí majitel dal na 2 stěny 5cm (tam budeme 10 přidávat), na 3. stranu jsme dali 10 a zadní stěna kde je přístavek s koupelnou a kotelnou budeme tento rok dávat 10, tam je nic. Pak jsme dávali plastová okna - dvojsklo - před 6 lety. Na půdě je teď jen minerální vata, ale musíme to dostat ještě do boků, zatím je to jen na stropě.
Topení je po rekonstrukci a měnit ho výrazně nebudeme. Když topíme uhlím, tak ze začátku jdeme na teplotu tak 75 ale pak jak se dům vytopí, tak stačí i těch 50...jinak teď máme tarif 45d přímotop, protože kdysi byl v domě i elektro kotel (předchozím majitelem domácí výroby, již se nepoužívá).
Elektriku máme taky od minulého roku novou, ale prý když budeme chtít lepší sazbu, tak se bude muset udělat revize...
jina kdžy nám dělali výpočet TZ, tak to probíhalo tak, že si změřili každou stěnu přesně, tloušťku apod, včetně oken, dveří + si zapsali kde jak je zateplení a pak jim vyšlo tohle číslo. Snad je to reálné. Ale když si v mrazech zatopím tak to klidně večer vytopím na 26°C, ale jakmile večer přestanu topit, tak ráno je zas 18°C...
Lepsi nez d45 asi nedostanete - on snad ani neni(akorat se uz nedava d45 ale d56, nicmene prast jako uhod).
TC bude problem, pokud nechcete menit topeni. Proste TC aby fungovalo, potrebuje vetsi plochy, protoze skutecne ta teplota vody je mensi. Idealne funguje s podlahovkou. Furt je tu varianta navratu k elektrokotli, bude to provozne drahy, ale porad levnejsi nez plyn.
Kdyz mam novou elektriku, tak ji snad nekdo revidoval ne? Dyt to je par stovek a kdyz nic jinyho clovek je krytej pred pojistovnou - o nejakem lepsim pocitu nemluve.
Jestli je to realny nebo neni, to si netroufam posuzovat, nevim jak je to velkej baracek, v jaky klimatiky zone je(v polabi se to urcuje pro okolni teplotu -12, na sumave -18, to taky udela svy) a tak. Slovy klasika, mozny to je.
Radiátory jsou nové plechové korado. jinak je to na severu Čech (Frýdlantsko). Co se týče elektriky, tak takhle - studoval jsem to, ale neživím se tím, takže už nemám platnou 50ku a jiné. Takže jsem si to natahal, zkonzultoval s elektrikářem a on pak jen dopojil nový rozvaděč který pro to dělal. Ale revizi stejně zvažuju, jen nevím kolik cca stojí. Někde jsem slyšel, že to jde přes 20 000kč... ale to tu nebudu řešit.
Elektro kotel ne - to jsme zažili v jiném domě a to je hrozně finančně náročné. Docela by mě zajímalo, na kolik by vyšlo topení s TČ, plynem a elektrikou. Byl tu jednou obchoďák od Flagy kvůli tomu plynu a nasliboval, jak by to nebylo o moc víc, než to topení uhlím, co máme teď...
Plyn do zasobniku neni o nic levnejsi nez tocenej na pumpe - sice dostanete mnozstevni slevu, ale je na nej vyssi dan. Rekneme 14.9Kc/l.
Vyhrevnost cistyho propanu je 46,40 MJ/kg(butan +- stejne), to je 12.88889kWh/kg, hustota je 0,582 g/cm³. Takze 1kg propanu je 1.718l a stoji 25.60Kc, to sou 2kc/kWh. K tomu pronajem zasobniku a jednou rocne ocichat revizakem. Elektrika v topnym tarifu je ted 2.2Kc... Ja bych do plynu nesel ani omylem - tedy do zasobniku, trubka je naopak skvela.
Revize elektriky stoji skoro radove mene, je to individualni ale mezi 3 - 5kKc se to na RD vejde.
Právě že neznám nikoho v okolí, kdo by ten plyn v zásobníku měl a všude na forech na netu píšou, jak je to hrozně drahé. Jen bratr známého to má a je s tím hrozně spokojený a tlačí nás do toho. U TČ je výhoda, že se už pak o nic nemusím starat (doplňování plynu apod), ale prý je tam nízká životnost (max. 10 let.).
U TČ je pak ještě varianta s nebo bez akumulační nádrže - co je lepší a proč?
Akumulační nádrž slouží jako setrvačník. Nahříváš vodu (třeba přes den, kdy nejsou v zimě tak nízké teploty) a tu pak používáš třeba v noci. Ideálně ve spojení s fotovoltaikou, kdy ti i v zimě občas přes den dodá výkon na provoz tepelného čerpadla.
Osobne by som išiel do tepleného čerpadla ak máš cugrunt podlahové kúrenie, lebo tu stačí cpať teplotu max. do 40°C z akumulačného zásobníka. Výhodou je tepelná zotrvačnosť, resp. akumulácia stavebného materiálu akým je podlaha s izolovaným obvodovým murivom, prípadne ako bonus izotermické trojsklo v oknách.
Škoda, že nemáš vlastný zdroj studničnej, "teplej" vody a nie si v blízkosti potoka kam by si ochladenú vodu vypúšťal, potom by TČ voda-voda, bolo ideálne riešenie oproti vzduch-voda.
Ak máš iba 16kW spotrebu s krytálovým kúrením v dlážke, je TČ o polovicu lacnejšie na réžiu než uskladňovať, voziť drahý propán bután v nádrži pri chalupe.
(Nielen plyn je drahý, ale aj agregát, tj. kotol na LPG tvorí sakra položku).
Ahoj, podlahovku mám bohužel jen v obýváku a v ložnici mamky (vše v přízemí). Kuchyň a koupelna v přízemí podlahovku nemá (ano, to byla chyba, že se kdysi před 10 lety při rekonstrukci neudělala, trhame si za to vlasy). V patře dvě místnosti a také pouze klasické nové topení...
ještě se zeptám jakou značku tč by jste doporučili? Nějaká zlatá střední cesta - nejsem milionář, ale úplný šrot taky nechci. Hlavně aby to mělo dobrý servis a v případě problému aby se nečekalo měsíc na náhradní díly... Případně můžete doporučit nějakou firmu z LBC kraje abych si nechal zpracovat nějakou nabídku?
Ještě jsem přemýšlel, že bych nechal starý kotel zapojen v okruhu jako rezervu, kdyby se něco stalo. Ale počítám, že kdybych náhodou využil dotaci, tak budou chtít potvrzení o likvidaci starého zdroje že?