Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Přeznačení vodičů ??????

Dobrý den. Nejprve bych se chtěl omluvit, sice jsem vyučený elektikrár, ale už 3 roky jsem bez prakse, ale semtam neco sbastlym (blikač atd...). Doma jsem zapojoval takovou tu zásuvku s tím jedním kolíkem (víte co mislím ne? ). ale nastává tu jeden problém. Dům je eště po dědovy a v ty zásuvce je hnědej a mordej vodič. Potřebuju do něj zapojit motor, ale z motoru trčí modrej a černej vodič. Chci se zeptat,jestli můžu ten vodič přeznačit popřípadě na jakou barvu černou nebo hnědou. Chcu to udělat takto, abych nemusel překopávat rozvodnou síť. Vím, že jednou v práci sme to podobně dělali, ale moc jsem tomu nerozumněl. diky :-[
Upravena velikost písmen. (Kurt)

loading...

Mám strach, aby to nešlo do skratu. No, normálně bych se zeptal dědy, ale on už je bohužel posrmti, proto se ptám tady Vás. Matně si pamatuju ze školy, že se nemohly spojovat ňáký barvy, ale to už je aspoň 5 let :). Poradil jsem se s přítelkyní a s tou jsme se zhodli na tom, že na barvě nezáleží, taak jsem si nebyl jistý.

Od kdy se vyučený člověk bojí zkratu (to se bojí tak vysokoškoláci). Měl jsem pocit, že dělání zkratů byla na učňáku jedna ze základních činností. Jeden spolužák si dokonce vyzkoušel, jak dopadnou štípačky při zkracování trojfázového prodlužováku, který je v zásuvce (visely nám potom na dílně hned vedle utaveného vrtáku, který nezvládnul beton atomkrytu, a několika dalších artefaktů). Jinak zkratovat cokoliv (hlavně když se mistr nedívá) bylo to hlavní co se tam provádělo, ať už úmyslně nebo omylem. A když na to tak vzpomínám, skoro se divim, že jsme to všichni přežili.

Jsem sice elektrikář s platnou padesátkou (§6 nebo i §11 jak se zaměstanavatel rozhodne), ale nedělám rozvody, takže něco vím (jsem vyučený elektromechanik), ale ruku do ohně bych za to nedal.
Žlutozelená (dříve zelená) musí být v zásuvce vždy, jinde to záleží, ale ke svítidlům se taky obvykle přivádí (možná i musí). Jestli tam má jen modrou a hnědou, tak to buď někdo zfušoval, nebo je ten zelenej či zelenožlutej někde ulomenej nebo utopenej. Když jsem zjistil, že mám doma na křížovém vypínači dvě černé, hnědou a zelenou (vše pochopitelně fáze, co jiného ve vypínači), myslel jsem, že blbě vidim, ale dělali to prý kdysi učni.
Ostatní barvy byly dříve předepsané, dnes je to jen jako doporučení, respektive elektrikáři dodržují ze zvyku (ani se nedivim, jinak by byl zmatek). V rámci celku potom musí být barvy ve shodě, čili nejde jednou vést fázi červenym a podruhé modrym, podle toho, co komu zbylo. Nám třeba udělali v nových rozvodech pro tři fáze černou hnědou a bílou (přitom jsem dřív vídal spíš šedou), ale je to jednotně v celém rozvaděči vyjma přívodu, ten se nový nedělal.

Kdysi nám povídal školitel, že nějaký kutil asi znárodnil klubko ž/z vodiče a v domku si elektroinstalaci natahal tím vodičem. A pak po něm chtěl revizi. On to tomu kutilovi samozřejmě odmítnul, ale že nepochybuje, že mu to v hospodě někdo podepsal.

Citát z klasika (mistr s učněm natahují osvětlení nějaké venkovní slavnosti):

"Pane mistr, bude nám to probíjet."
"Nám ne. Jim to bude probíjet."

http://mcu.cz/comment-n3677.html

Také mě to zarazilo. Ale protože jsem v první řadě také vyučený (pak jsem si udělal maturitu a vysokou školu), tak mě to tolik nepřekvapuje, pamatuju si totiž některé spolužáky. Jak je možné, že něco takového dostane výuční list se mě neptejte (z naší třídy jsme uspěli všuchni).

Je to masakr. Jednu jsem v jedné takové domácí instalaci nechal jednoho podobného zapojovat kabely do krabic. Že prý chodí do třeťáku na elektro. Fajn. Říkám "Vidíš ty svorky v tý krabici? Tak nahoru na tu horní hnědý dráty, doprostřed, doprava nebo doleva, to je fuk, žlutozelený, dolů modrý". Jo, zapojil to tak. Teda skoro. Na horní šroub každé ze svorek připojil hnědý drát, na prostřední šroub žlutozelený a na dolní šroub modrý... Ne, vůbec se nenamáhal přemýšlet nad tím, co vlastně dělá. Ještě, že jsem se do těch krabic ještě šel podívat.