Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Ne řetězu u kola není potřeba nic měřit a vytahaný řetěz pozná snad každý trochu technicky fundovaný…
PLV 27.02.2019 11:56
PLV
Je to právě přesně naopak, řetěz se nevytahá, leda bys vážil tak 200kg a jezdil převážne vstoje, zvě…
czcharlie 27.02.2019 15:57
czcharlie
Takže vytahaný řetěz, který je obyčejně o 1 až 2 centimetry delší než nový, má jen vůle v pouzdrech?…
PLV 18.03.2019 14:36
PLV
Řetěz, jehož délka se zvětší o víc než 7mm je již téměř nepoužitelný. Takový řetěz už na menších pas…
czcharlie 18.03.2019 15:46
czcharlie
tedy nechci se vám moc míchat do vaší vyostřený debaty, ale moje zkušenost jasně říká, že řetěz se v… nový
filuna 19.03.2019 09:18
filuna
Nevím jak jsi četl a kdy vyhazuješ řetěz, ale i na tvém odkazu (V případě nového řetězu bychom měli… nový
czcharlie 19.03.2019 15:01
czcharlie
nojo,v tomhle máš rech, sek jsem se o řád a jdu si posypat máslo na hlavě popelem ;-) nový
filuna 19.03.2019 15:29
filuna
Stane se :-), ale aspoň máš koule přiznat chybu. To víš, ty roky zkušeností mechanika se nezapomenou… nový
czcharlie 19.03.2019 15:39
czcharlie
Možná to prodloužení vznikne opravdu jen zvětšením vůlí v čepech. Nikdy jsem to tak podrobně nezkoum… nový
PLV 20.03.2019 13:27
PLV
Můžeš, zjistíš to samé co již mnoho lidí před tebou, které napadlo totéž. Jen mikrometr není to úpln… poslední
czcharlie 20.03.2019 14:10
czcharlie

Ne řetězu u kola není potřeba nic měřit a vytahaný řetěz pozná snad každý trochu technicky fundovaný člověk. A normální řetěz při častém ježdění nevydrží déle než 1 rok. A praní a číštění na to nemá vliv, protože se vytahá přímo materiál, ze kterého je řetěz vyrobený. Pak, když se vymění, obyčejně na menších pastorcích přeskakuje, protože jsou vytvarované a opotřebené podle původního řetězu. Buď se musí chvíli jezdit s přeskakujícím řetězem, než se zaběhne, nebo se musí vyměnit i některé pastorky na kazetě. Vím, že tady budou chytré oponentní komentáře, ale za 50 let ježdění na kole už nějaké malé zkušenosti mám. :-)

Je to právě přesně naopak, řetěz se nevytahá, leda bys vážil tak 200kg a jezdil převážne vstoje, zvětší se vůle v pozdrech, ale hádat se stebou nehodlám. Taky už mám naježděno dost, možná i o dost víc než ty, těch let co jezdím je bezmála 60. Z toho prvních 20 závodně a dost let taky jako mechanik... Možná někde najdeš jméno Golombiowski (ale ne ten z Ústí nad Orlicí, ten byl starší), u toho jsem začínal.

Řetěz, jehož délka se zvětší o víc než 7mm je již téměř nepoužitelný. Takový řetěz už na menších pastorcích začíná slušně střílet. Takže vůle v pouzdrech se zvětší o cca šest setin mililimetru. Ty 2cm možná na tvé Ukrajině i když i to by dělalo jen o malinko víc než 15 setin milimetru na článek. A ano, o ty necelé dvě desetiny se může zvětšit vůle v pouzdrech. I když to už by těžko zkousla i ta Ukrajina. Ono stačí si vzít šupleru a změřit průměr nového a ojetého čepu a pouzdra.
Ale už jsem psal - dohadovat se o tom s tebou nemíním. Ty máš svoje přesvědčení a já ti ho vyvracet nebudu. Takže toto je moje poslední odpověď tobě.

tedy nechci se vám moc míchat do vaší vyostřený debaty, ale moje zkušenost jasně říká, že řetěz se vytáhne, ovšem jestli je to jen zvětšením vůlí v pouzdrech, nebo i natažením materiálu, to nevím, každopádně je viditelně delší. spíš bych tipoval na ta pouzdra, protože on se tak vytahá nejen tahem, ale i třeba hodně tím, když někdo jezdí blbě křížem (tedy třeba největší převodník, největší kolečko na kazetě a naopak). Pro pozorování změny délky stačí jednoduše položit starý řetěz vedle nového a je to vidět pouhým okem. Já to dělám vždycky, protože si potřebuju nový řetěz zkrátit podle starého (na stejný počet článků) a musím ten starý postupně posouvat po pár článcích, aby mi počet článků odpovídal.
takže řetěz se na 100% vytahuje, o tom žádná.
je ale taky fakt, že je potřeba ho mýt a to co nejčastěji, protože jinak se pochopitelně z maziva prachu stává brusná pasta a ta nesvědčí ničemu - ani řetězu ani kazetě ani převodníkům. A mazat. A čistit.
Já obyčejně jezdím na kazetu 2-3 řetězy a postupně je točím cca pro 1000 km (jezdím C9 a ta vydrží fakt hodně). takže se vytahujou postupně. když bych nechal jen jeden dlouho, tak jak se vytahá, tak se rychleji vymačkávájí zuby kazety a když bych pak nasadil nový řetěz, tak bude střílet (prakticky vyzkoušeno, jet se na to nedá - u C9 je v tomto směru problém, že je nová ještě o něco kratší, než HG a pod.). Střílení je tedy většinou problém, když se dá na vyježděnou kazetu nový řetěz. ten má kratší články, než ten starý vytahaný, a tak se nenavléknou úplně na zuby oježděný kazety a seskakují. tkže mě se osvědčil tenhle způsob postupného ojíždění kazety více řetězy.
když už je to celý vytahaný moc (přes těch 132.7 cca), tak je potřeba to vyměnit komplet - řetězy i kazetu, jinak to začnou významněji odnášet i převodníky. ty se samozřejmě také ojíždějí, jenže tam je síla rozdělena na mnohem více zubů, takže se neojíždějí tak rychle.

mimochodem, "Řetěz, jehož délka se zvětší o víc než 7mm" je v pohodě použitelný, problém je, když se tak zvětší jeho délka mezi 11 články! Právě tak se to měří. C9 např.začíná někde na 131.9, HG vyhazuju ho, když je na cca 132.7, takže se mezi 11 články protáhne o 8 mm.

viz např https://www.velofiala.cz/blog/jak-merit-retez a další a další, je toho plný net

Nevím jak jsi četl a kdy vyhazuješ řetěz, ale i na tvém odkazu (V případě nového řetězu bychom měli naměřit údaj kolem 132.1 mm 132,6 mm je okamžik na výměnu řetězu - to je citát z tvého odkazu) jsou míry o řád jinde, na 11 článcích se jedná o sedm desetin milimetru, nikoli 7 milimetrů tedy na celém řetězu o 116 článcích zhruba oněch 7 až 8mm. Délka NOVÉHO řetězu mezi 11 články je 132,2mm, opotřebený má cca 132,9mm tady se můžou názory lišit, ale maximálně o jednu až dvě desetiny, rozhodně ne o milimetry!! Ono totiž těch 7mm na 11 zubů by dělalo prodloužení o 1 zub na 20 článcích. To by ti řetěz vůbec nezapadl na převodník.

Můžeš, zjistíš to samé co již mnoho lidí před tebou, které napadlo totéž. Jen mikrometr není to úplně nejvhodnější měřidlo, čepy nejsou opotřebeny v celé své délce rovnoměrně a běžný mikrometr má příliš velké čelisti. Budeš měřit neopotřebené konce čepů.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru