Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Existuje nějaký potravinově nezávadný nátěr, který by se dal aplikovat vnitřně na hliníkový hrnec?

V dnešní době je poměrně diskutovaný problém se závadností hliníku u hliníkového nádobí. Aby se zamezilo jeho přímému styku s upravovanými potravinami, zejména kyselého charakteru, upravují se povrchy těchto nádob různými povlaky, zejména teflonem a podobně. Nevíte zda existuje nějaký možný nátěr, kterým by se poškozená místa, případně i celé vnitřní hliníkové plochy hrnce, mohly natřít a zabránit tak přímému styku potraviny s hliníkem? Pochopitelně je nutné, aby rovněž vydržel poněkud vyšší teploty, až do cca 150-200 st.C, což je teplota při rozpálení tuku.
A jak je, podle Vašeho názoru a informací nebezpečné, pokud se používá k vaření v hliníkový hrnec a potraviny neobsahují kyselé složky. Třeba hrnec od rýžovaru, v němž je ochranný povlak již provozem skoro odstraněn a vaří se v něm rýže.
https://www.eushops.cz/blog/skodlivost-hliniku-je-znama-jiz-dlouho

Předmět Autor Datum
Pochybuji, že by existoval nátěr, tedy něco jako lak, který by byl dostatečně odolný vaření a byl do…
Zerozero 21.02.2019 12:45
Zerozero
Z praxe musím říct, že se hliník docela dobře rozpouští v tuku nezanedbatelným způsobem. V hliníkové…
Kyncl 21.02.2019 18:15
Kyncl
Nebude spíš příčinou prohlubní v pánvičce míchání pokrmů (opotřebení oděrem)?:-) poslední
nerady 21.02.2019 19:27
nerady
Celé minulé generace používaly hliníkové nádobí,než začala móda nerezového.Než zjistili,že z toho se…
Karel04 21.02.2019 13:53
Karel04
Je zajímavé, že se řeší hliníkové nádobí ale balení masa, čokolády, tavených sýrů, másla atd. do alo…
nerady 21.02.2019 14:27
nerady
Jedine co ti moze na hliniku vadit je, ked ti cinkne o plombu na zube. Preto som na vojne pouzival s…
fleg 21.02.2019 17:12
fleg
Kluci díky, uklidnili jste mě a potvrdili též můj názor. Celý život jsme používali hliníkové nádobí,…
George63 21.02.2019 17:37
George63
Původně vyhrožovali sklerózou a Alzheimerem. Babička vařila na Alusporu desítky let a myslelo jí to…
kejki 21.02.2019 18:05
kejki

Pochybuji, že by existoval nátěr, tedy něco jako lak, který by byl dostatečně odolný vaření a byl dostupný. Technologicky, jako třeba nanášení telonu to možné je, ale těžko v domácích podmínkách.
Jediné, co by bylo možno zrealizovat je eloxování. To by se dalo i v domácích podmínkách realizovat. Kysličník hliníku je velmi mechanicky i chemicky odolný. Nejdříve povrch dokonale vyčistit a nejlépe vyleštit a pak provést eloxování kyselinou a el proudem.
Ale ani elox není zcela odolný kyselinám, ale vzhledem ke kyselosti potravin, by snad vydržel.
Nejsnažší by asi bylo, hliníkové nádobí vyměnit za nerezové, nebo s povrchovou úpravou.
Ale můj názor je asi takový. Množství hliníku,které se do potraviny uvolní asi nebude tak velké. Bylo by zajímavé, kdyby to bylo možné zvážit přesně když je nový a potom třeba po deseti letech používání. O kolik by hrnec ubyl, rozpouštěním hliníku. Pak vypočítat denní přísun hliníku v potravě. Potom třeba porovnat s některými léky, třeba na snížení kyselosti v žaludku (antacida),která některá obsahují hliník jako účinnou látku.
Negativní účinky na organismus se sice předpokládají, ale myslím, že seriózně dosud prokázané nebyly
Ještě ke konci dotazu. Myslím, že v případě vaření neutrálních potravin, s nízkou kyselostí, nebo třeba na tuku, je rozpouštění hliníku zcela nepatrné. Třeba kyselé zelí bych v tom asi nevařil. Myslím, že například rýže, má charakter spíš zásaditý, jako třeba brambory, takže tam by rozpouštění také mělo být nízké.

Z praxe musím říct, že se hliník docela dobře rozpouští v tuku nezanedbatelným způsobem. V hliníkové pánvi, na které se smažilo, byly cca po 20 letech docela velké prohlubně. Obecně vzato, to, že následky nemají jednoznačně identifikovatelnou příčinu, neznamená, že ta nemá důsledky. Jenom nejsou zjevné.

Je zajímavé, že se řeší hliníkové nádobí ale balení masa, čokolády, tavených sýrů, másla atd. do alobalu nebo grilování v hliníkových miskách nikdo moc neřeší. Padesát let se u nás používaly hliníkové příbory, ešusy, bandasky na mléko, hliník kde se dalo. Pak se zjistí, že asi škodí a přeskočí se na něco jiného, třeba teflon. Za dalších x let se zjistí, že teflon škodí a znovu se to opakuje. Doporučuji tedy keramiku (používá se již tisíce let), kamenný nůž a dřevěnou lžíci a nebo přejít nevařenou potravu, to je teď móda. Uvědomělí lidé možná když zjistí že vše je nějak chemicky ošetřeno, zhynou hladem. Osobně si myslím, že pokud budeš v hliníkovém hrnci vařit pouze vodu a nebudeš ho dřít drátěnkou, udělá se na něm povlak a moc hliníku se nebude uvolňovat.

Kluci díky, uklidnili jste mě a potvrdili též můj názor. Celý život jsme používali hliníkové nádobí, na vojně ani jiné nebylo, na čundrech taky ne a ani na tu "plodnost" to vliv nemělo. My dvě děti bez problémů a naše děti po třech a to skoro možná ani nechtěli.:-D Takže nátěr hliníkového hrnce dál neřeším. ;-):beer:

Původně vyhrožovali sklerózou a Alzheimerem. Babička vařila na Alusporu desítky let a myslelo jí to do smrti v 90 až za roh.
Horší je ten oloupaný povlak, údajně se chová jako sklo. Ale zase, ještě jsem neslyšel o někom, kdo s tím měl skutečný problém.
Takže se pohybujeme v nějakých statistických číslech. Používám hliníkovou remosku a ani mě nenapadne kupovat teflonovou nádobu, protože se u víka přepaluje, až umíraj andulky.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru