Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem GP Recyko+, nabíjecí NiMH akumulátory, máte zkušenosti?

Má tady někdo reálnou zkušenost s AA/AAA akumulátory GP Recyko+?

1. Výrobce uvádí cca 300 nabíjecích cyklů. Při frekvenci nabíjení 1x za měsíc by to vycházelo na 25 let (ehm...). Nicméně, vydrží tyhle aku v provozu (svítidlo) řekněme 5 let?

2. Provozní teplota je dle výrobce -20 až +60 °C, zajímá mě hlavně ten mráz, zda aku opravdu reálně vydrží v zimě tyhle nízký teploty?

3. Nerozumím disproporci v kapacitě, kdy AA mají (některý typy) 2700 mAh a přitom objemově výrazně větší C mají jen 3000 mAh. Má tohle nějaký reálný vysvětlení?

4. Vybíjecí proud u Pb aku se doporučuje do 0.1C, kvůli dlouhodobé výdrži Pb aku. Jak je to ale s těmito NiMH články GP Recyko+? Nedaří se mi najít info, jaký vybíjecí proudy zvládnou bez zkrácení životnosti.

Vyzkoušel jsem články Recyko a Eneloop. Eneloop jsou články nové technologie, která zaručuje podstatně nižší samovybíjení. Recyko je jejich čínská kopie. Recyko každopádně vycházejí lépe, ve srovnání s klasickými NiMh, ale při používání v blesku, moc dlouho nevydržely. Sice kapacitu mají, ale už nesnášejí velký odběr blesku. Dál je používám ve svítilně s LED.
Mnohem lépe vycházejí orig. Eneloop. Cenově je Eneloop trochu dražší, ale vyplatí se.
U článků Eneloop dokonce bylo uvedeno až 1000 cyklů, což jsem zatím nemohl ověřit. Ale při nabíjení jednou týdně, jistě hodně let vydrží. Tedy za předpokladu, že v sériovém zapojení a hlubokém vybití nedojde k přepólování některého článku. Raději nabíjet dříve, paměťový jev není až tak podstatný. Více škodí vybití článku pod jeden volt, nebo dokonce přepólování.
Co se týče mrazu, platí jako u jiných baterií, že se s mrazem přechodně snižuje kapacita. Poškození mrazem hrozí jen u vybitých článků,pokud jsou nabité jsou dost odolné. Mám je asi tři roky ve venkovním solar světle a zatím drží (jsou to dokonce ty co tam byly vloženy výrobcem, obyčejné).
Kapacita článků bývá různá, podle výrobce a určení. Ty s větší kapacitou jsou i znatelně těžší. U AA je 2700 mAh maximum, v Číně nabízené asi 3800mAh, je nějaký vtip, známý je koupil a už váha byla třetinová a kapacita cca 800mAh. Články typu C, mají kapacitu 4000mAh i více, ale dělají se i s menší kapacitou.
Vybíjecí proudy u NiMh, jsou poměrně velké. Nestudoval jsem parametry, liší se podle jednotlivých typů. Záleží na tom jakým způsobem jsou zatěžovány. Krátkodobě dodají třeba i dvě ampéry, ale kapacita se rychle snižuje. Při odběru tak 0,5A, to snesou trvale a tak mají celou kapacitu. Velmi rychlým nabíjením a vybíjením se životnost snižuje. Životnost udávaná výrobcem, je v případě nabíjení a vybíjení doporučeném výrobcem.
Tady jsem našel něco k počtení k různým typům Eneloop. U každého typu lze stáhnout i datasheet, kde jsou parametry. http://eneloop.prodejce.cz/ :puff:

Provedl jsem test GP Recyko, AA, 2700 mAh. Test spočívá v tom, že jsem je nabil originální nabíječkou a nechal bez zátěže, tj. naprázdno v místnosti; tj. při pokojové teplotě.

Výchozí napětí po plném dobití originální nabíječkou: 1.442 V
Cílové napětí :-) při zanechání naprázdno v pokojové teplotě: 1.245 V za 541 dní, tj. zhruba za rok a půl.

Ani nevím, zda tohle info bude pro někoho přínosem :-)

Zkušeností není nikdy dost ;)
Já jen doporučím srovnávací test z kanálu Project Farm, kde se srovnávaly výkony různých baterií po roce používání. Recyko tam nebyly, ale Eneloopy a další druhy ano, takže pro srovnání se to určitě hodí. https://www.youtube.com/watch?v=-jXQNY6rve8

Btw ProjectFarm je jediný kanál, který na youtube odebírám. Ten chlápek je neuvěřitelný, jak dokáže prakticky testovat celou řadu výrobků a nedělá mu problém - třeba v případě těch baterií - se k testu po roce vrátit a zkontrolovat, zda výrobky stále dělají, co se od nich čeká.

4 x AA GP Recyko 2700 mAh, nabito originální nabíječkou; celou dobu při pokojové teplotě (18 °C v zimě, 23 °C v létě); celou dobu v držáku 4xAA baterií, ponecháno naprázdno, bez jakékoli zátěže

napětí jednotlivých článků

1.443 V, 1.442 V, 1.442 V, 1.441 V

1.248 V, 1.247 V, 1.245 V, 1.239 V

1.239 V, 1.238 V, 1.234 V, 1.226 V

---
datum -> napětí na držáku -> přepočítaný průměr napětí na článek
31. 10. 2019 -> 5.76 V -> 1.440 V
01. 11. 2019 -> 5.53 V -> 1.383 V
02. 11. 2019 -> 5.48 V -> 1.370 V
03. 11. 2019 -> 5.45 V -> 1.363 V

10. 12. 2019 -> 5.23 V -> 1.308 V

08. 02. 2020 -> 5.04 V -> 1.260 V

24. 04. 2021 -> 4.96 V -> 1.240 V

19. 02. 2022 -> 4.93 V -> 1.232 V
---
Vypočítaný průměr z naměřené hodnoty na držáku (4xAA) se trochu liší od průměru, pokud se vypočítá přímo z naměřených napětí jednotlivých článků, rozdíl je ale menší než 10 mV; může to být dáno změnou měřícího rozsahu multimetru a malým, ale nenulovým odporem kontaktů a vodičů na držáku.

Celou dobu při pokojové teplotě a naprázdno, bez zátěže; vloženo v držáku na 4 x AA. Jsou tu další tři měření:

datum -> napětí na jednotlivých článcích
so 26. 2. 2022 -> 1.239 V, 1.239 V, 1.234 V, 1.224 V
ne 20. 3. 2022 -> 1.238 V, 1.238 V, 1.232 V, 1.222 V
čt 23. 3. 2022 -> 1.238 V, 1.237 V, 1.232 V, 1.221 V

Já vím, že bez zátěže, bez odběru, takový měření moc smysl nemá, ale pro rámcovou představu, jak dlouho vydrží v pohotovosti to snad dobrý je.

Další měření napětí na jednotlivých článcích; celou dobu od nabití při pokojové teplotě a bez zátěže.

ne 4. 9. 2022: 1.230 V, 1.227 V, 1.2015 V, 1.160 V

Vkládám to sem jen pro představu, jak se mění napětí a jak dlouho vydrží v pohotovosti.

odpor kontaktů vůči vstupnímu odporu voltmetru se neuvažuje, teoretická chyba je pod rozlišením voltmetru.

při vybití na ≤1.2V předpokládám, že zároveň narostl vnitřní odpor článků natolik, že už budou těžko použitelné pro napájení nějakého zálohovaného zařízení i s nízkým odběrem.

ale třeba výrobci rtc to vidí jinak:
samotný rtc brouk bere 100nA/1.1V - 350nA. přece jen to chce kolem nějakou bižuterii, těžko říct, kolik může být spotřeba celého obvodu, která by to celou dobu vysávala.
100nA odběr by šlo simulovat paralelním odporem 10mega u každého článku, to bývá vstupní odpor ss digitálního voltmetru. tu typickou zatěžovací bužuterii prostě bude mít každý jinou.

ad ta reakce výš:
u elektro otázek bývá ježura mimo, nechápe ani smysl psaného textu. občas tu udivuje fake news z hyfystiky. neřešil bych to.

Ukončení experimentu.

Tyto NiMH jsem nabil originální nabíječkou 31. 10. 2019, napětí na jednotlivých článcích: 1.443 V, 1.442 V, 1.442 V, 1.441 V

Uběhly tři roky, kdy byly aku naprosto bez zátěže, při pokojové teplotě, jednou za čas jsem jen měřákem změřil napětí, jinak nebyly nijak používány.

Dnes končím experiment po třech letech, je 28. 10. 2022, napětí na článcích jsou: 1.222 V, 1.217 V, 1.174 V, 1.092 V

Snad to pro někoho z vás je/bude užitečný.