Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem GP Recyko+, nabíjecí NiMH akumulátory, máte zkušenosti?

Má tady někdo reálnou zkušenost s AA/AAA akumulátory GP Recyko+?

1. Výrobce uvádí cca 300 nabíjecích cyklů. Při frekvenci nabíjení 1x za měsíc by to vycházelo na 25 let (ehm...). Nicméně, vydrží tyhle aku v provozu (svítidlo) řekněme 5 let?

2. Provozní teplota je dle výrobce -20 až +60 °C, zajímá mě hlavně ten mráz, zda aku opravdu reálně vydrží v zimě tyhle nízký teploty?

3. Nerozumím disproporci v kapacitě, kdy AA mají (některý typy) 2700 mAh a přitom objemově výrazně větší C mají jen 3000 mAh. Má tohle nějaký reálný vysvětlení?

4. Vybíjecí proud u Pb aku se doporučuje do 0.1C, kvůli dlouhodobé výdrži Pb aku. Jak je to ale s těmito NiMH články GP Recyko+? Nedaří se mi najít info, jaký vybíjecí proudy zvládnou bez zkrácení životnosti.

Předmět Autor Datum
Hodnota 2700mA tvorí reálny limit kapacity pri AA tuškových, ostatné kapacity sú výhradne marketingo…
Nuda 16.02.2019 11:22
Nuda
tady můžeš studovat: Akumulátory 1 Akumulátory 2 Nabíječe
paul 16.02.2019 19:43
paul
Mám reálnou zkušenost s Eneloopy (Recyko+ je jen obšlehnutý eneloop). Po čtyřech měsících těžkého ži…
Moas 16.02.2019 20:05
Moas
Používám pouze Enelopy do blesku, nic jiného se neosvědčilo. Četl jsem chválu na LADDA Dobíjecí bate…
Cat 16.02.2019 20:28
Cat
Vyzkoušel jsem články Recyko a Eneloop. Eneloop jsou články nové technologie, která zaručuje podstat…
Zerozero 17.02.2019 01:32
Zerozero
Díky za obšírnou odpověď.
Pavel 17.02.2019 11:50
Pavel
Pokud se nemýlím tak se to už tady probíralo - co se podívat do předešlých odpovědí?
nerady 17.02.2019 11:10
nerady
Provedl jsem test GP Recyko, AA, 2700 mAh. Test spočívá v tom, že jsem je nabil originální nabíječko…
Pavel 04.05.2021 17:21
Pavel
Zkušeností není nikdy dost ;) Já jen doporučím srovnávací test z kanálu Project Farm, kde se srovnáv… poslední
Moas 05.05.2021 08:31
Moas

Hodnota 2700mA tvorí reálny limit kapacity pri AA tuškových, ostatné kapacity sú výhradne marketingový ťah.

V zime, v bežnom mraze klesne celková kapacita o 1/3-nu prúdu aj napätia. Teplom sa kapacita oživí.

V prípade vybíjacieho prúdu je to obdobné s výdržou ako u Pb, NiMH ale vydržia viac, okrem priameho skratu, hlavne vydržia do úplného vymlátenia na doraz pričom sa s chémiou nič nestane. Nie ako u 12V Pb pod dlhodobé vybitie 10V (10,5V je hranica poslednej záchrany) kde hrozí sulfatácia, chemický rozklad článkov pôsobením kyseliny.

V prípade NiMH je dôležité nabíjať pulzným prúdom s dlhodobým nabíjaním, aby sa články neprehriali, max. zohriali na teplotu ľudského tela 37°C, lebo teplota ich ničí. Dnes majú okrem riadenia pulzov, hodnoty prúdu a napätia, inteligentné nabíjačky aj teplotné čidlo.

Mám reálnou zkušenost s Eneloopy (Recyko+ je jen obšlehnutý eneloop).
Po čtyřech měsících těžkého života byly na vyhození. (okolní teplota k 40 stupňům, noc co noc vybíjeny cca až k 20 procent kapacity a přes den pomalu dobíjeny).

Příště bych vsadil na alkalické akumulátory, mají vyšší rozsah skladovacích i provozních teplot. Ale nejsou vhodné pro vysoké odběry. A potřebujou speciální nabíječku.

Vyzkoušel jsem články Recyko a Eneloop. Eneloop jsou články nové technologie, která zaručuje podstatně nižší samovybíjení. Recyko je jejich čínská kopie. Recyko každopádně vycházejí lépe, ve srovnání s klasickými NiMh, ale při používání v blesku, moc dlouho nevydržely. Sice kapacitu mají, ale už nesnášejí velký odběr blesku. Dál je používám ve svítilně s LED.
Mnohem lépe vycházejí orig. Eneloop. Cenově je Eneloop trochu dražší, ale vyplatí se.
U článků Eneloop dokonce bylo uvedeno až 1000 cyklů, což jsem zatím nemohl ověřit. Ale při nabíjení jednou týdně, jistě hodně let vydrží. Tedy za předpokladu, že v sériovém zapojení a hlubokém vybití nedojde k přepólování některého článku. Raději nabíjet dříve, paměťový jev není až tak podstatný. Více škodí vybití článku pod jeden volt, nebo dokonce přepólování.
Co se týče mrazu, platí jako u jiných baterií, že se s mrazem přechodně snižuje kapacita. Poškození mrazem hrozí jen u vybitých článků,pokud jsou nabité jsou dost odolné. Mám je asi tři roky ve venkovním solar světle a zatím drží (jsou to dokonce ty co tam byly vloženy výrobcem, obyčejné).
Kapacita článků bývá různá, podle výrobce a určení. Ty s větší kapacitou jsou i znatelně těžší. U AA je 2700 mAh maximum, v Číně nabízené asi 3800mAh, je nějaký vtip, známý je koupil a už váha byla třetinová a kapacita cca 800mAh. Články typu C, mají kapacitu 4000mAh i více, ale dělají se i s menší kapacitou.
Vybíjecí proudy u NiMh, jsou poměrně velké. Nestudoval jsem parametry, liší se podle jednotlivých typů. Záleží na tom jakým způsobem jsou zatěžovány. Krátkodobě dodají třeba i dvě ampéry, ale kapacita se rychle snižuje. Při odběru tak 0,5A, to snesou trvale a tak mají celou kapacitu. Velmi rychlým nabíjením a vybíjením se životnost snižuje. Životnost udávaná výrobcem, je v případě nabíjení a vybíjení doporučeném výrobcem.
Tady jsem našel něco k počtení k různým typům Eneloop. U každého typu lze stáhnout i datasheet, kde jsou parametry. http://eneloop.prodejce.cz/ :puff:

Provedl jsem test GP Recyko, AA, 2700 mAh. Test spočívá v tom, že jsem je nabil originální nabíječkou a nechal bez zátěže, tj. naprázdno v místnosti; tj. při pokojové teplotě.

Výchozí napětí po plném dobití originální nabíječkou: 1.442 V
Cílové napětí :-) při zanechání naprázdno v pokojové teplotě: 1.245 V za 541 dní, tj. zhruba za rok a půl.

Ani nevím, zda tohle info bude pro někoho přínosem :-)

Zkušeností není nikdy dost ;)
Já jen doporučím srovnávací test z kanálu Project Farm, kde se srovnávaly výkony různých baterií po roce používání. Recyko tam nebyly, ale Eneloopy a další druhy ano, takže pro srovnání se to určitě hodí. https://www.youtube.com/watch?v=-jXQNY6rve8

Btw ProjectFarm je jediný kanál, který na youtube odebírám. Ten chlápek je neuvěřitelný, jak dokáže prakticky testovat celou řadu výrobků a nedělá mu problém - třeba v případě těch baterií - se k testu po roce vrátit a zkontrolovat, zda výrobky stále dělají, co se od nich čeká.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru